Motivul pentru care Romică Țociu a renunțat la Școala de ofițeri: „Mama a plâns că am făcut-o de râs pe scara blocului. După ce am depus jurământul, am fugit la mare să vând gogoși”

Dacă nu ar fi fost un actor talentat, probabil ar fi fost ofițer. Nu la fel de talentat, nu la fel de entuziasmat de jobul lui, dar probabil mai împăcat cu gândul că i-a îndeplinit dorința mamei lui. Căci, așa cum mulți părinți făceau înainte vreme, și părinții lui Romică Țociu își vedeau copilul ofițer. Nu pentru că milităria l-ar fi făcut fericit pe el, ci pentru că i-ar fi făcut mândri pe ei și ar fi avut motive să se laude cu copilul lor în fața apropiaților.
Irina Dumitrescu
30 oct. 2024, 18:37
Motivul pentru care Romică Țociu a renunțat la Școala de ofițeri:

După terminarea stagiului militar, Romică Țociu a dat la Școala de ofițeri. O dorință mai veche de-a părinților lui,  care îl și vedeau în uniforma roșie de infanterist. Mama lui era de părere că l-ar fi prins culoarea roșie pentru că avea tenul măsliniu.

Actorul a avut toată bunăvoința de a îndeplini dorința mamei lui. S-a înscris la Școala de ofițeri, a susținut examenul, ba, chiar a depus și jurământul. Mai mult, a îmbrăcat și uniforma în care mama lui își dorea atât de mult să îl vadă îmbrăcat. De altfel, nici nu ar fi putut depune jurământul altfel decât în ținută militară.

Citeste si Oana Zăvoranu, păgubită cu mii de euro: „În plicul de la Alex Bodi erau 100 de euro. A ciordit până și banii angajaților. A venit la mine acasă și mi-a zis: ‘De la mine, Țiți, cu toată dragostea’”

Doar că, la foarte scurt timp, Țociu a decis să nu mai urmeze cursurile acestei școli și să… plece la mare să-și câștige banii vânzând gogoși. Era perfect conștient de faptul că nu va rămâne nepedepsit de părinți, care puseseră ban pe ban ca să-i plătească integral anul școlar și să-i cumpere uniforma.

Armata am făcut-o până la urmă, am dat la Școala de ofițeri, pentru că mama și-a dorit lucrul ăsta, pentru că fiind brunet zicea că-mi stă bine cu aia roșie de infanterie și cu șapcă. (…) Tot infanterie am făcut (…) parcă tata nu s-a băgat în chestia asta, doar m-a bătut după ce am fugit. Cu toate că el n-avea niciun drept să mă bată, pentru că mama ar fi trebuit să mă bată.

Mama a plâns că am făcut-o de râs pe scara blocului (…) că am fugit. Toată lumea știa că sunt la Școala de ofițeri și că i-am stricat visul. (…) Am stat trei luni, problema e că dacă fugeam înainte de a depune jurământul, nu mai plăteam tot anul școlar, pentru că a plătit mama vreo 12000 de lei, a plătit tata vreo 5-6 salarii a plătit, pentru că știi de ce? Depusesem jurământul și trebuiau plătite toate hainele.

Citeste si Andra, despre secretul relației fericite alături de Cătălin Măruță. „O căsnicie nu înseamnă numai tort, șampanie și petreceri, o căsnicie înseamnă să poți să te obișnuiești și cu bune și cu rele”

Eu înainte trebuia să fug, nu după ce am depus jurământul. După ce am depus jurământul, am plătit tot anul ăla, i s-a decontat lui tata. (…) Dar nu-mi pare rău. Am fugit la mare și acolo am vândut gogoși, am vândut suc, m-am împrietenit tot cu un moldovean, nu știu ce am avut eu cu moldovenii, dar uite că mi-au prins bine, amândoi și ăla de atunci și ăsta de acum, cu care coabitez și performez de 35 de ani”, a declarat Romică Țociu, în cadrul podcast-ului Gând la Gând Cu Teo.

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
Cristina Cioran, însărcinată pentru a treia oară? „Poate chiar acum am o veste”. Cum este viața ei cu doi copii
Fanatik.ro
Topul companiilor de stat cu cele mai mari salarii pentru șefii numiți politic. Care e ministerul cu cele mai mari indemnizații
Capital.ro
Călin Georgescu, întâmpinat cu urale la Iași. A făcut anunțul care dă din nou speranțe susținătorilor: O mare onoare pentru mine!
Playtech.ro
Cum poți deveni proprietar pe terenul de sub casă. Ce prevede Legea 18/1991 și în ce condiții se aplică în 2025
Adevarul
Rusia testează o „tactică ciudată” pe frontul din Donețk
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Doliu în familia Denisei Răducu! Fratele vitreg al regretatei cântărețe a murit
Cancan.ro
Momente de groază la bordul unui avion Ryanair, chiar în momentul decolării! Cei 160 pasageri au fost evacuați de urgență
iamsport.ro
'100 de milioane!' Imagini din satelit. Ce se 'ascunde' în spatele bazei FCSB-ului. Becali: 'Eu nici nu știam'
MediaFlux
Adio, vouchere! Ministrul Bogdan Ivan anunță cine vor fi cei afectați
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Berceni! Imaginile filmate surprind momentul în care femeia este spulberată de pe trecerea de pietoni în timp ce împinge căruciorul
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025