CTP distruge partidul condus de Lasconi: ”Am fost amenințat de fruntași USR să nu cumva să mă iau de Elena!”

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu (CTP) a făcut, miercuri, dezvăluiri extrem de incomode pentru USR și pentru șefa acestui partid, Elena Lasconi. CTP a spus că a fost amenințat de ”fruntași USR” să nu cumva să o atace ”pe Elena”, în eventualitatea unei confruntări în direct la o emisiune.
Irina Dumitrescu
20 nov. 2024, 16:16
CTP distruge partidul condus de Lasconi: ”Am fost amenințat de fruntași USR să nu cumva să mă iau de Elena!”

Șefa USR, Elena Lasconi, a participat, miercuri, la o emisiune cu caracter electoral găzduită de postul de radio Europa FM.  Ghinionul ei a fost acela că în studioul emisiunii s-a aflat și jurnalistul Cristian Tudor Popescu! Chiar la începutul emisiunii, CTP a dezvăluit, în direct, că a primit amenințări de la ”fruntași USR” să nu participe la emisiune. Sau, dacă participă, ”să nu cumva” să o atace ”pe Elena”.

CTP a fost amenințat de USR

CTP a explicat că, date fiind acele amenințări, el s-a aflat, pratic, ”într-o situație de alegere”: dacă să vină sau nu la emisiunea unde urma să fie, față în față, cu Lasconi.

”M-am aflat într-o situație de alegere, de decizie în legătură cu prezența mea în această emisiune, pentru că am primit tot felul de semnale, sau să le spunem pe nume, ceea ce sunt, de amenințări și de presiuni, din partea unor fruntași USR să spunem, să nu fiu prezent în această emisiune, să nu vin, sau dacă vin în emisiune, să nu cumva să mă iau de Elena”, a spus jurnalistul.

Citește și Austria, pregătită să ridice interdicția privind aderarea completă a României și Bulgariei la Schengen

Dezvăluirile au fost urmate de o întrebare cât se poate de directă pentru șefa USR.  ”Cum este posibil ca la nivel înalt în USR să existe astfel de persoane?!”, a întrebat CTP.

Elena Lasconi a spus, mai întâi, că dezvăluirile lui CTP i se par incredibile, însă îl crede pe acesta. În privința ”fruntașilor” din partidul pe care îl conduce, Lasconi a subliniat că ea este ”fruntașul în USR” și i-a cerut lui CTP să-i spună cine sunt cei care l-au amenințat să nu vină la emisiune sau, dacă vine, să nu o atace. ”V-aș ruga să-mi spuneți numele, să am o discuție serioasă (cu respectivele persoane – n.r.)”, i-a spus Lasconi jurnalistului.

CTP nu a vrut să spună cine din USR l-a amenințat. Jurnalistul a explicat că, prin acest refuz, face exact ce a făcut Lasconi atunci când nu a divulgat cine ar fi presat-o să se retragă din cursa pentru Cotroceni. ”N-o să vă spun numele acestor persoane, după cum nici dumneavoastră n-ați spus niciun nume în legătură cu persoanele, dintr-un partid concurent în campanie, care v-au amenințat telefonic, ca și pe mine, care v-au șantajat și v-au presat să vă retrageți (din cursa pentru Cotroceni – n.r.)”, a replicat CTP.

Citește și Sorin Grindeanu, după ce a mers cu primul tren electric achiziţionat în ultimii 22 de ani până la Brașov: Urmează să vină alte 37 de garnituri noi de tren

DailyBusiness
Adolescenții români care învață să fie responsabili și se angajează pe timpul verii. Ce vor să-și cumpere cu banii câștigați
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Video. Minunea de la Sinaia. Locul sfânt care a rămas neatins după furtuna devastatoare
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele prezentator a murit. Toți copiii l-au iubit. A fost un pionier
Playtech.ro
Anunţul momentului despre vremea în august! Va fi o lună cum nu am mai avut de ani de zile, spun meteorologii
DailyBusiness
Lene pe bani publici: bugetarii din România, codașii Europei la productivitate, arată un STUDIU al Uniunii Europene
Adevarul
Adolescenta care își jelea părinții în biserică, acuzată că i-a ucis cu sânge rece: elogiul care a ridicat suspiciuni
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Cele mai puternice cupluri din zodiac. Nativii care au toate șansele să îmbătrânească împreună
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
Cine sunt femeile celebre care au fost în viața lui Lucian Viziru. Cel mai dorit burlac din România a cucerit celebrități precum Catrinel Sandu sau Gabriela Spanic
Cancan.ro
Am aflat cine este bătrânelul bogătaș care a fost UMILIT de iubita tinerică în fața unui hotel din Monaco!
Playsport.ro
Bolojan schimbă harta României. Comasarea primăriilor din țară și reducerea...
Capital.ro
Codul Rutier 2025. Obligatoriu pentru cei care dau de permis. E cea mai importantă regulă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
VIDEO Primul caz de malarie luat din România. Pacientul, internat la Spitalul Victor Babeș
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Pensionarii care vor plăti 2.430 de lei pe an. Calcul exclusiv de la Casa de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Planta care alungă căpușele din curte. Ce ar trebui să ai neapărat în grădină ca să scapi de musafirii nepoftiți