Alegeri prezidențiale 2024. Lucian Bode: ”Am votat omul căruia îi se potriveşte cel mai bine haina prezidenţială”

Lucian Bode se numără printre liderii politici care au votat la alegerile de dumincă, 24 noiembrie, încă de la primele ore ale dimineții. Secțiile de votare s-au deschis începând cu ora 7.00 și se închid la ora 21.00.
Filip Stan
24 nov. 2024, 09:09
Alegeri prezidențiale 2024. Lucian Bode: ”Am votat omul căruia îi se potriveşte cel mai bine haina prezidenţială”

Alegeri prezidențiale 2024. Lucian Bode a votat în primul tur al alegerilor prezidențiale cu gândul la stabilitatea acestei ţări, cu gândul la prosperitatea şi siguranţa românilor, precizând că a votat omul căruia i se potrivește cel mai bine haina prezidențială.

Alegeri prezidențiale 2024. Lucian Bode a votat încă de la primele ore ale dimineții

Lucian Bode a votat, duminică dimineață, la o secție din Sălaj.

”Astăzi ne vom alege viitorul preşedinte. Miza alegerii viitorului preşedinte al României este una imensă pentru noi, pentru comunităţile noastre, pentru copiii noştri, pentru România şi pentru români.  Astăzi eu am votat cu gândul la stabilitatea acestei ţări, cu gândul la prosperitatea şi siguranţa românilor, a sălăjenilor.  Astăzi îi îndemn români, pe sălăjeni, pe românii din ţară, pe românii din diaspora să voteze cu gândul la faptul că viitorul preşedinte al României, preşedintele României va trebui la un moment dat să ia decizii pentru ei, pentru familiile lor, pentru ţara noastră.

Pentru mine a fost foarte simplu, am votat omul căruia îi se potriveşte cel mai bine haina prezidenţială, un om bine pregătit, un om onest, un om demn, un om cinstit, un om cu credinţă în Dumnezeu. Îi îndemn pe toţi sălăjenii să vină astăzi la vot, să voteze pragmatic şi raţional, cu gândul la viitorul nostru, cu gândul la viitorul copiilor noştri. Eu am încredere că sălăjenii, aşa cum au făcut de altfel de fiecare dată, vor vota raţional vor vota cu gândul la dezvoltarea comunităţilor sălăjene”, a explicat secretarul general al PNL.

Citește și Alegeri prezidențiale 2024. Românii își aleg duminică președintele. Secțiile de vot se închid la ora 21.00. Circa jumătate de milion de români a votat până la ora 8

Și deputatul Robert Sghiartău, fost secretar general al PNL, a votat la Bistrița imediat după ce s-au deschis secțiile de votare.

„Am votat pentru experiență, pentru responsabilitate, pentru bun-simț, am votat pentru un om care poate să facă față tuturor provocărilor prin care trece România. Aici vorbim de război la graniță, de război în Orientul Mijlociu, vorbim de o perioadă complicată pentru lumea întreagă și pentru Occident. Eu am votat pentru un lider care are relații internaționale, care poate fi comandatul forțelor armate, are această experiență și cred că poate să ducă România pe direcția corectă. Prosperitate și siguranță cred că sunt cuvintele care personalizează cel mai bine opțiunea mea. Avem nevoie de siguranță, pentru că dacă avem siguranță vom avea și prosperitate. Îi îndemn pe bistriței să meargă la vot, să aleagă nu candidatul perfect, pentru că nu există un candidat perfect, ci să aleagă omul care este pregătit pentru această funcție de președinte al României”, a declarat Sighiartău.

Citește și Alegeri în România 2024. Google îi îndeamnă pe români la vot

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Iustin Petrescu și iubita lui se căsătoresc! Primele declarații despre nuntă
Fanatik.ro
Cine este Thiago Pitarch, noua senzație de la Real Madrid, care l-a impresionat pe Thierry Henry. Cum a ajuns titular cu Manchester City în Champions League la doar 18 ani
Capital.ro
Pensia pe card pentru martie a început să intre în conturi. La ce oră primesc banii peste 2,4 milioane de pensionari
Playtech.ro
Cât ar putea ajunge litrul de motorină în România dacă petrolul continuă să crească. Ce arată calculele
Adevarul
Românii își schimbă planurile de vacanță după tensiunile din Orientul Mijlociu. Destinațiile care câștigă turiști
wowbiz.ro
Camelia Mitoșeru a vorbit deschis despre propria moarte. Cum vrea mama lui Mihai Mitoșeru să arate ziua înmormântării: „Flori albe și toată lumea îmbrăcată în alb”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O persoană și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața metroului în stația Unirii
iamsport.ro
Cristi Săpunaru a intervenit după ce Diana Șucu a șters pe jos cu fostul său coleg de la Rapid
MediaFlux
Armata israeliană anunță că a lovit o bază din Iran unde s-ar încerca producerea de arme nucleare. Președintele iranian prezintă trei condiții pentru încheierea războiului
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj