Din ce este făcut salamul Pikok din Lidl, de fapt. Nu o să mai vrei să îl mănânci după ce afli lista de ingrediente

Milioane de români își fac cumpărăturile din magazinele Lidl, însă puțini sunt atenți la eticheta produselor. Multe dintre alimentele expuse la raft sunt pline de aditivi și conservanți.
Irina Dumitrescu
24 nov. 2024, 16:19
Din ce este făcut salamul Pikok din Lidl, de fapt. Nu o să mai vrei să îl mănânci după ce afli lista de ingrediente

Unul dintre produsele la mare căutare în magazinele Lidl din România este salamul. De pildă, mezelurile Pikok au eticheta ”rețetă curată”, dar puțini clienți o citesc. Ce ingrediente conține acest aliment?

Ce conține salamul Pikok din magazinele Lidl

Poate ai achiziționat și tu salam Pikok din Lidl România sau ai auzit de el. Acest produs e vândut în magazine cu eticheta ”rețetă curată”, dar majoritatea clienților nu citesc ce scrie pe ea.

Mulți români preferă să-și facă seria de cumpărături în magazinele Lidl. Aceste supermarketuri sunt răspândite în proximitatea casei și în multe orașe din țară, iar ofertele și reducerile sunt la ordinea zilei. Fie că ajungi la Lidl în timpul săptămânii sau în weekend, mereu găsești prețuri reduse, inclusiv la produsele noi.

La fel ca alți mari retaileri din România, Lidl are produse exclusive pe care nu le găsești în alte părți. Un exemplu sunt produsele de igienă personală de la Cien, lactatele Pilos și mezelurile Pikok.

Ai citit, însă, eticheta produselor pe care le cumperi din Lidl? Multe alimente sunt vândute cu eticheta ”rețetă curată”. Totuși, acest lucru este real? Mănânci mezeluri făcute din ingrediente simple sau pline de E-uri?

În primul rând, trebuie să știi ce conține salamul Pikok de la Lidl. Este un mezel achiziționat destul de des din magazinele retailerului german, dat fiind prețul accesibil. În plus, este perfect la micul dejun sau ca gustare atât pentru adulți, cât și pentru copii.

Citește și Ce preț au burgerii de post de la LIDL. Costă mai mult decât burgerii cu carne

Ce scrie pe eticheta salamului Pikok

Câți dintre clienții Lidl au și citit eticheta salamului Pikok? Așa afli că produsul este fiert, afumat și ambalat în vid. În plus, pentru 100 de grame s-au folosit 109 grame de carne.

Retailerul german Lidl vinde produsul Pikok cu eticheta ”rețetă curată”. Este însă adevărată această afirmație? Salamul Pikok conține o listă lungă de ingrediente. Pe lângă carne și condimente, sunt și surprize: „carne de porc, sare, amestec de condimente, stabilizator: polifosfați; dextroză, arome, antioxidanți: acid ascorbic, eritorbat de sodiu; conservant: nitrit de sodiu. Membrană artificială necomestibilă. Poate conține urme de lapte și produse derivate, muștar, semințe de susan, fructe cu coajă lemnoasă, lupin, ouă și țelină”.

Vezi și Oferte uriașe la Lidl, începând de luni, 25 noiembrie 2024. Produsele căutate de români au reduceri imbatabile, va fi bătaie pe ele

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Loredana Chivu și-a schimbat look-ul! Ce alegere îndrăzneață a făcut: "Nu se aștepta nimeni..." | VIDEO​
Fanatik.ro
Milionarul Dani Mocanu s-a ascuns într-un sat de meșteri olari și dormea cu 300 de lei pe noapte. Adevărul despre fuga în Italia
Capital.ro
Momentul în care Elena Udrea a spus adio. A ales cariera în locul familiei: Nu-ţi convine ca, din cauza soţiei, tu să fii mereu în vizorul presei
Playtech.ro
De ce centrala merge, dar apa nu se încălzește. Cele mai frecvente cauze și soluții rapide
Adevarul
Ambiții uriașe în energie, război contra evaziunii și o vulnerabilitate uitată. Ce prevede Strategia Națională de Apărare pentru economia României
wowbiz.ro
Ea este fetița de 2 ani, moartă în cabinetul stomatologic din Sectorul 3! Ce s-a aflat acum despre familia ei
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
„M-au anunțat după o oră că a intrat în stop. Le-a fost frică” Primele declarații făcute de mama fetiței care și-a pierdut viața la o clinică stomatologică din București
iamsport.ro
Șocant! 'Nostradamus' Ion Țiriac anunță miliarde de morți: 'Unde îi îngropi pe toți'. Scenariu apocaliptic
MediaFlux
Se numără zilele până la intrarea României în recesiune. Iancu Guda: „Va fi începutul sfârșitului”
stirilekanald.ro
„Crema este magistrală, este făcută în laborator” Ancuța Cîrcu răspunde acuzațiilor că ar fi vândut ilegal creme cu mercur: „Sunt femei care nu sunt emancipate”
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume