Concedieri masive la gigantul cu peste 10.000 de angajați în România. Se prăbușește piața muncii pe final de 2024

Un gigant din Germania, cu peste 10.000 de angajați în România, concediază 5.500 de oameni în încercarea de a rezista turbulenţelor din piaţa auto europeană.
Irina Dumitrescu
24 nov. 2024, 18:20
Concedieri masive la gigantul cu peste 10.000 de angajați în România. Se prăbușește piața muncii pe final de 2024

Compania Bosch, un furnizor cheie pentru industia auto din Europa, a decis să demită 5.500 de angajați la nivel mondial. Dintre acestea, peste 3.800 de locuri de muncă vor fi tăiate din Germania.

Gigantul cu peste 10.000 de angajați în România anunță concedieri masive

„Industria auto suferă de supradimensionarea capacităţilor de producţie”, a transmis Bosch, explicând că numărul exact de angajaţi care vor fi concediaţi va fi anunţat după finalizarea negocierii cu sindicatele. „Competiţia în industrie şi presiunea pusă pe preţuri au continuat să se intensifice”, a completat compania.

Gigantul german a explicat că 3.500 de angajați vor fi concediați până în 2027 de la divizia sa de servicii informatice, 750 de angajați până în 2032 de la uzina din Hildesheim și alți 1.300 de angajați vor fi dați afară de la fabrica din Schwaebisch Gmuend, în perioada 2027-2030.

Producţia de maşini din Europa nu a reuşit să mai atingă vârful prepandemic al anului 2019, când au fost produse aproape 16 milioane de autoturisme. Acum însă, executivii din industrie pregătesc reducerea operaţiunilor pentru a acomoda cererea mai scăzută.

Bosch este unul dintre cele mai puternice nume din industria auto, componentele produse de companie regăsindu-se aproape în toate cele 1,5 miliarde de maşini din lume. Anul trecut, grupul german a avut un venit de 91,6 miliarde de euro.

Citește și Concedieri pe bandă rulantă în fabricile din România. Angajații din acest oraș riscă să rămână pe drumuri

Bosch are sucursale la Bucureşti, Cluj şi Sibiu și Blaj

În România, Bosch are aproximativ 10.520 de angajaţi, compania fiind prezentă, prin centrele sale de inovare, la Bucureşti, Cluj şi Sibiu. De asemenea, compania prezentă de trei decenii pe piaţa românească are două unităţi de producţie la Cluj şi Blaj (Alba)

Bosch nu este singurul colos din domeniul auto care anunță schimbări mari. De pildă, Continental (anvelope) și ZF (cutii de viteză) îşi reduc cheltuielile pentru a face faţă declinului din sectorul auto. Clienţii săi, inclusiv Volkswagen AG şi Mercedes-Benz Group AG, scad eforturile de electrificare, ca răspuns la cererea slabă, motiv pentru care furnizorii care investesc în noile tehnologii se confruntă cu dificultăţi.

În România, grupul german de inginerie Bosch, cel mai mare furnizor mondial de componente auto, a încheiat anul fiscal 2023 cu vânzări în valoare totală de 2,5 miliarde de lei (516,2 milioane de euro), suma rămânând la un nivel similar cu cel al anului precedent. Numărul de angajați Bosch din România a ajuns la 10.520, în decembrie 2023, o creștere cu aproximativ șapte procente față de 2022.

Vezi și Concedieri masive la cel mai mare constructor auto din Europa

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Toate calculele pentru calificarea în play-off, cu 4 etape înainte de finalul sezonului regular din SuperLiga. Cine are cel mai complicat program
Capital.ro
A murit un mare artist al României. Muzica sa ne va rămâne în suflet: Un model pentru noi toți, cei rămași singuri, împietriți în durere
Playtech.ro
Poţi repara gardul comun pe propria cheltuială: ce scrie în lege, aşa scapi de amenzi
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Fenomenul meteo El Niño, mai aproape. Ar putea declanşa o încălzire globală record
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj