George Simion, acuzaţii incendiare: „Planul e ca urmaşul lui Klaus Iohannis să fie Nicuşor Dan. Eu am anunţat de două luni. Fac această alianţă racu’, broasca şi cu ştiuca”

Președintele AUR, George Simion, a criticat dur negocierile dintre PSD, PNL, USR și UDMR privind formarea unei noi majorități parlamentare, considerând că acestea sfidează votul românilor. Simion a declarat că electoratul a exprimat un vot „majoritar suveranist”, iar actualele partide prooccidentale ar urmări doar să-și mențină privilegiile.
Mircea Filipescu
10 dec. 2024, 22:11
George Simion, acuzaţii incendiare:

UPDATE: Liderul AUR, George Simion, a reacţionat, marţi seară, după ce partidele pro-europene au anunţat formarea unei noi coaliţii de guvernare şi a spus că ”ăştia sunt nenorociţii care şi-au bătut joc de alegerile prezidenţiale şi de voinţa românilor”. El i-a îndemnat pe oameni să aibă încredere unii în alţii pentru că ”o să ieşim cu bine”.

George Simion, după anunţul formării unei noi coaliţii: Ăştia sunt nenorociţii care şi-au bătut joc de alegerile prezidenţiale şi de voinţa românilor / Noi o să rămânem loiali românilor

”Comunicat comun al celor care ne acuzau pe noi, dacă mai ţineţi minte, aveau pancarte, Binomul PSD- AUR. (…) Mai ţineţi minte, în campanie, ce ne acuzau useriştii, că noi suntem o creaţie a PSD, că facem alianţă cu PSD? Ei, comunicat de ultimă oră, alianţă PSD – USR – PNL – UDMR (…) Ăştia sunt nenorociţii care şi-au bătut joc de alegerile prezidenţiale şi de voinţa românilor. Ăştia sunt nenorociţii care se cramponează de putere. Vor să rămână ei”, a spus George Simion, marţi seară, pe Facebook.

Simion a transmis că AUR va rămăne loial românilor. ”Noi o să rămânem loiali  românilor şi celor spuse în timpul campaniei electorale. Mai devreme sau mai târziu, tot ajungem la vot, Sperăm să fie mai devreme”, a mai spus Simion.

De asemenea, George Simion a transmis şi un mesaj de încredere. ”Mâine la 11.30 avem înfăţişare la ÎCCJ pe contestaţia făcută de mine împotriva hotărârii dată de CCR. Nu mai risipiţi votul, data viitoare. Dacă AUR era pe primul loc şi nu PSD, la alegeri, altfel discutam astăzi. Învăţaţi să aveţi încredere, să învăţăm să avem încredere unii în alţii. Suntem în plină lovitură de stat şi o să ieşim cu bine, aveţi încredere în forţele voastre şi nu vă lăsaţi manipulaţi”, a afirmat George Simion.

PSD, PNL, USR, UDMR şi minorităţile au anuţat, marţi seară, la finalul unei şedinţe de discuţii, ”angajamentul ferm pentru formarea unei majorităţi pro-europene în Parlamentul României, a unui guvern pro-european şi susţinerea unui posibil candidat comun pro-european la alegerile prezidenţiale”.

George Simion a mai acuzat clasa politică de corupție și devalizarea resurselor țării, comparând situația politică din România cu un regim autoritar similar cu cel din Belarus.

„Ce să zic? Se vede clar că nu au înțeles mesajul dat de români. Românii au votat într-un fel, a fost un vot majoritar suveranist. Ei acum aducă câte un ciot de colo, câte un ciot de colo și își zic proeuropeni, ducând această idee în desuet și fac această alianță racu’, broasca și cu știuca ca să-și bată joc de votul românilor, după cum și-au bătut joc de alegerile prezidențiale. Deodată, pentru USR și pentru toată opinia publică, s-a oprit scandalul Nordis, s-a uitat de zborurile cu avioane particulare, singura țintă e să fie toată lumea la ciolan, că este o țară bogată și avem resurse atât de multe încât mulți ani de acum înainte actuala clasă politică, cu partidele ei parazite, poate continua să distrugă România, să îndatoreze țarași să fim în continuare conduși de Marcel.

Am scăpat de Nicu, dar e în continuare regimul Klaus Iohannis. N-am ce să zic decât faptul că românii s-au săturat de această formă de a ignora alegerile, această formă de avariție, de această formă de a te menține cu orice preț la putere. Am o părere proastă de felul în care a decăzut statul de drept în România, de felul în care justiția și toate formele unei societăți democratice sunt înlocuite și trăim într-un stat similar cu Belarusul lui Lukashenko”, a declarat George Simion la Realitatea PLUS.

Liderul AUR a exprimat speranța că Înalta Curte de Casație și Justiție va întoarce decizia de anulare a alegerilor, deși legea nu permite contestarea unei hotărâri a CCR. El l-a acuzat pe Marcel Ciolacu că încearcă să rămână prim-ministru în ciuda faptului că nu a intrat în turul doi al alegerilor prezidențiale.

„Ciolacu nici nu a fost votat de români, nu a intrat în turul II, și acum vrea să rămână prim-ministru, să ia cele mai importate decizii pentru români. Eu sper că până la urmă domnul Călin Georgescu va fi lăsat să câștige, că vom avea alegeri libere în România. Eu fac în continuare apel la calm, am mare încredere în decizia de mâine a ÎCCJ. Sper să avem stat de drept în România”, a mai declarat Simion.

Citeşte şi: Călin Georgescu se aşteaptă să fie arestat: „Se doreşte spectacolul cătuşelor, dezintegrarea mea”

Simion a mai susținut că președintele Klaus Iohannis ar plănui să-l impună pe Nicușor Dan, primarul general al Capitalei, drept succesor la Palatul Cotroceni. Potrivit acestuia, actualul președinte ar controla partidele proeuropene și ar încerca să amâne alegerile până în lunile de vară pentru a-și asigura continuitatea în influența politică.

„Cu cine să formezi o coaliție în momentul acesta? Cu puciștii, cu cei care au dat lovitura de stat? Cu oamenii puși la cale de Klaus Werner Iohannis? Eu am anunțat cu două luni înainte ce urmează și am anunțat că acest președinte ilegitim caută să se țină cu dinții de putere. Planul e ca urmașul lui Klaus Iohannis să fie Nicușor Dan. Klaus Iohannis și-a aliniat partidele așa-zis democratice și cum l-a pus primarul Bucureștiului, la fel vrea să-l lase președinte. Și vrea să ducă alegerile cât mai mult spre lunile de vară. Din păcate, văd că PSD e în continuare un partid ținut prizonier de sistem, un partid care execută ordine”, a mai declarat Simion.

Citeşte şi: Acord pentru guvernare între PSD-PNL-USR-UDMR şi minorităţi: „Susţinerea unui posibil candidat comun”

DailyBusiness
Ce îi supără cel mai tare pe românii care călătoresc cu avionul: schimbările de zbor şi dificultatea de a contacta call center-ul
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Cât ia Andra Măruță pentru un concert de o oră, în iulie 2025: Tu muncești un an și nu câștigi suma asta!
Fanatik.ro
Lună Plină în Capricorn. De pe 10 iulie, de la ora 7 dimineața, cinci zodii vor renaște din cenușă. Se întoarce roata norocului și pentru ele
Capital.ro
UE ne împinge în prăpastie! Liviu Dragnea, anunț șoc: Unde va fi următorul teatru de război? În România
Playtech.ro
Amenzi automate pentru șoferii români. O schimbare importantă intră în vigoare în Bulgaria, din acest weekend
DailyBusiness
VIDEO Furtună devastatoare la Sinaia. Acoperișuri smulse, copaci căzuți și DN1 blocat de vijelie
Adevarul
Recomandările Europei pentru România, traduse de un cunoscut economist: „Concediați 20% din bugetari, inclusiv din sistemul de Educație”
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
AUR vrea să dărâme Guvernul. Cutremur în politică
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Furtunile au făcut prăpăd la Sinaia. Stațiunea a fost măturată de vijeliile puternice: drumuri blocate, copaci căzuți și acoperișuri smulse de pe bloc
Cancan.ro
MESAJUL transmis de Adrian Brîncoveanu, după ce Andreea Marin a confirmat despărțirea lor. Unde s-a retras, de fapt
Playsport.ro
Vremea, la extreme. ANM a emis avertizări de vreme rea! Singurele două judeţe în care canicula persistă azi
Capital.ro
Călin Georgescu, îngrozit. A anunțat imediat după arestare: Ca tată, aceste subiecte sensibile...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Reacții dure după moartea violentă a Sorinei Lupșa. Judecătoarea s-a aruncat în gol de la etajul 7: „Ăștia care aplaudați, aveți sângele ei pe mâinile voastre”
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Bacteria mortală, apărută din nou în România. E alertă la Ministerul Sănătății!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un Ministru al Transporturilor spre Lumea de Apoi. Cele mai misterioase morți din elita rusă a afacerilor