Mircea Diaconu va fi înmormântat astăzi. Silviu Biriș, despre semnificația zilei în care actorul a murit. „Nimic nu este întâmplător. Este o zi foarte importantă”

Mircea Diaconu urmează să fie condus pe ultimul drum astăzi, 17 decembrie. Funeraliile se vor desfășura într-un cadru restrâns, iar regretatul actor va fi înmormântat la cimitirul din Săftica.
Filip Stan
17 dec. 2024, 10:31
Mircea Diaconu va fi înmormântat astăzi. Silviu Biriș, despre semnificația zilei în care actorul a murit. „Nimic nu este întâmplător. Este o zi foarte importantă”

Mircea Diaconu urmează să fie condus pe ultimul drum astăzi, 17 decembrie. Funeraliile se vor desfășura într-un cadru restrâns, iar regretatul actor va fi înmormântat la cimitirul din Săftica. Cei care l-au cunoscut merg să îi ducă un ultim omagiu și își exprimă regretul profund că a plecat dintre noi.

Regretatul actor va fi înmormântat cu onoruri militare, având în vedere că în anul 2000 a fost decorat cu Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Ofițer, pentru realizările remarcabile artistice, dar și pentru modul în care a promovat cultura.

Citește și: Testamentul lui Mircea Diaconu. Cui rămâne avere lăsată în urmă de actorul răpus de o boală grea

Silviu Biriș, despre semnificația zilei în care Mircea Diaconu a murit

Silviu Biriș se numără printre cei care l-au cunoscut îndeaproape pe Mircea Diaconu. Acesta a vorbit despre generozitatea și modestia pe care actorul le avea, dar și despre cum îi îndruma în carieră pe tineri. Potrivit lui Silviu Biriș, data la care Mircea Diaconu s-a stins din viață, are o semnificație profundă. La această dată, Biseria Ortodoxă Română în prăznuiește pe Sfântul Mucenic Filimon, protectorul actorilor și al celor care creează spectacole.

„Data morții sale este o zi foarte importantă, pentru breasla actorilor, e praznicul Sfântului mucenic Filimon, ocrotitorul făcătorilor de spectacole. Nimic nu este întâmplător în viața asta. Cu Mircea Diaconu am interacționat, de multe ori, în profesia noastră. Am călătorit în multe turnee, în țară și străinătate. Am jucat ani mulți, alături de soția lui, doamna Diana Lupescu și în regia ei.

Era un actor iubit și stimat, peste tot unde mergea, și faptul că eram în compania domniei sale ne onora și este adevărat ne deschidea și multe uși. Da, peste toate, Mircea Diaconu era și un om de acțiune gospodar și întreprinzător.

Una dintre marile sale creații teatrale a fost în regia lui Victor Ion Frunză, în anii 90 spectacolul „Ghetou’. Acolo am avut bucuria să îl întâlnesc pentru prima dată îndeaproape. M-a cucerit cu modestia și cu dragostea pe care o avea față de noi actori tineri”, a mărturisit Silviu Biriș pentru Click.ro.

Sâmbătă, 14 decembrie, actorul Mircea Diaconu s-a stins din viață. El a decedat la vârsta de 74 de ani, după o luptă cu cancerul. Vestea i-a șocat atât pe cei care l-au cunoscut, cât și pe cei care l-au îndrăgit și l-au urmărit de-a lungul vieții. Acesta a murit la Spitalul Fundeni, iar anunțul a fost făcut de soția sa. Născut în ajunul Crăciunului, marele actor ar fi împlinit, peste doar câteva zile, vârsta de 75 de ani. El a lăsat în urmă zeci de roluri memorabile în filme, dar și piese de teatru.  Cele mai cunoscute filme în care a jucat sunt  „Filantropica”, „Actorul și sălbaticii”, „Mere roșii” și „Buletin de București”.

Citește și: Dorința neîmplinită a lui Mircea Diaconu. Ce a răspuns marele actor la întrebarea ”cum v-ați trăi ultima săptămână din viață?”

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Dan Petrescu, prima apariție publică după ce a început chimioterapia! E mai slab ca oricând. Video
Capital.ro
Reguli la bloc, nu pot fi schimbate. Locatarii din apartamente trebuie să plătească și ce nu consumă. De ce nu putem avea apa gratis
Playtech.ro
'Preţ scump', greşeala de limbă pe care mulţi români o fac. Care este forma corectă
Adevarul
Vestea „foarte bună pentru finanţele publice şi pentru economia României” anunțată de ministrul Finanțelor
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Fostul jucător de la FCSB a primit o ofertă interesantă, dar s-a speriat de Kalașnikovuri: ”Ajung în sicriu acasă!”
MediaFlux
Superstiții de Revelion. De ce este bine să nu te prindă Anul Nou fără bani în buzunar
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend