Funeriu, despre EVALUAREA NAŢIONALĂ:Dacă subiectele au fost manipulate, ne aflăm în faţa unei FRAUDE

Fostul ministru al Educaţiei, consilierul prezidenţial Daniel Funeriu, susţine că în cazul în care rezultatele de la evaluarea naţională reflectă realitatea, atunci se poate vorbi despre un "salt spectaculos", felicitându-i, totodată, pe elevii care au luat note mari, dar şi pe profesorii acestora.
Filip Stan
29 iun. 2013, 17:33
Funeriu, despre EVALUAREA NAŢIONALĂ:Dacă subiectele au fost manipulate, ne aflăm în faţa unei FRAUDE

„La nivel naţional rezultatele par să fie în acest an mult mai bune decât cele de anul trecut (primul an în care au fost camere de luat vederi la evaluarea naţională), dar similare cu cele din anii anteriori în care nu erau camere de luat vederi. Poziţia mea este următoarea: toţi elevii care au luat note mari şi profesorii lor trebuie felicitaţi. Dacă rezultatele reflectă realitatea atunci înseamnă că avem un salt spectaculos al rezultatelor, ceea ce ar fi foarte bine. Dacă subiectele au fost manipulate astfel încât procentajele de reuşită să fie artificial de mari, atunci ne aflăm în faţa unei fraude instituţionale comandată politic. Notele de la evaluarea naţională sunt luate în considerare pentru intrarea la liceu. Deci, este vorba despre un concurs şi nu doar despre un simplu examen. Aşadar, subiectele nu trebuie numai să verifice nivelul de cunoştinţe dar şi să stabilească o ierarhie„, a scris Daniel Funeriu pe blogul său personal.

Potrivit acestuia, experţii sunt cei care trebuie să verifice dacă subiectele de la evaluare au fost „manipulate” pentru a fi mai uşoare.

„Garantez pentru faptul că experţii ministerului sunt de bună calitate şi că nu fac un astfel de lucru. Singura situaţie în care cei mai slabi de înger ar participa la o asemenea fraudă ar fi dacă primesc comandă politică să elaboreze subiecte artificial de uşoare. Eu nu mi-am permis niciodată să intervin asupra naturii subiectelor la examene. Experţii sunt cei care trebuie să se ocupe de acest aspect”, susţine fostul ministru al Educaţiei.

Citeşte şi: REZULTATE EVALUARE NAŢIONALĂ 2013 pe fiecare judeţ. Află pe RTV.NET ce notă ai primit

El prezintă şi un procentaj, pe ani, al elevilor cu note peste 5: 2011 (fără camere de luat vederi) = 81.79%, 2012 (cu camere de luat vederi) = 66.12%, 2013 (cu camere de luat vederi) = 77.17% (surse).

115.730 de absolvenţi de clasa a VIII-a, reprezentând 77,17% din totalul centralizat până la ora 16,00, au obţinut note peste 5 la evaluarea naţională, potrivit unui document al Ministerul Educaţiei Naţionale.

RTV.NET îţi prezintă, în timp real, REZULTATE LA EVALUARE NAŢIONALĂ 2013, informaţii despre rata de promovare, CONTESTAŢII, precum şi informaţii despre ADMITEREA LA LICEU şi REPATIZAREA COMPUTERIZATĂ.

DailyBusiness
Victor Ponta, mesaj dur pentru Oana Țoiu după anunțul retragerii trupelor americane din România: ”Când vezi o funcție în față, te-ai răzgândit, sunt buni Trump și Vance”
Spynews
Miresele anului 2025 din showbizul românesc, același model de rochie! Ioana Coman, nora lui Costel Biju și Claudia Puican, apariții trase la indigo
Fanatik.ro
David Popovici a renunțat la lux pentru ceva total neașteptat. Gestul cu care uimește România
Capital.ro
Verdict definitiv pentru Călin Georgescu. Hotărârea Tribunalului București a fost dată azi, 30 octombrie
Playtech.ro
Cât costă un porc de 100 kg în 2025. Prețurile din piețe și de la ferme
Adevarul
Doi români din Marea Britanie și-au folosit copiii pentru a fura haine de firmă. Cuplul a recunoscut patru infracțiuni
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Povestea tulburătoare a pacientului care și-a pierdut viața la Bagdasar-Arseni. Cum a fost lăsat Mihai timp de 5 zile cu rănile netratate
iamsport.ro
Ion Țiriac, donație substanțială pentru românii năpăstuiți de soartă! Ce sumă de bani pune la dispoziție miliardarul pentru victimele inundațiilor care au făcut prăpăd în țară
MediaFlux
Scutiri de taxe pentru anumite categorii de români. Cine va beneficia de noua lege
stirilekanald.ro
VIDEO Ștefania Szabo, doctorița care a murit în camera de gardă, înmormântată în uniforma medicală. Obiectul care va fi pus în sicriul directorului medical al Spitalului din Buzău
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai