Vremea rea face ravagii de Sărbători. Turiști blocați pe munte, pârtii închise. E alertă de viscol puternic. Dezastru și în București din cauza vijeliilor

Alertă de viscol puternic în stațiunile montane. Toate pârtiile din Sinaia au fost închise din cauza vântului, iar turiștii care au vrut să meargă la Rânca au rămas blocați pe șosele din cauza viscolului și a ninsorii. Salvamontiştii au primit 34 de apeluri prin care se solicita intervenţia de urgenţă în ultimele 24 de ore, cele mai mai multe pentru Salvamont Maramureş. Și în București și Ilfov, pompierii au avut de gestionat 101 intervenţii, 36 de autoturisme fiind avariate în Capitală de copaci doborâți de vânt.
Alina Costache
26 dec. 2024, 09:49
Vremea rea face ravagii de Sărbători. Turiști blocați pe munte, pârtii închise. E alertă de viscol puternic. Dezastru și în București din cauza vijeliilor

Vremea rea le-a distrus vacanțele unor români care au mers la munte de Crăciun. Turiștii care petrec sărbătorile la munte, mai exact la Sinaia, nu pot schia din cauza viscolului puternic. Addministratorii partiilor au anuntat ca instalatiile de transport pe cablu nu pot functiona in conditii de siguranta. Rafalele depasesc 100 de kilometri pe ora, iar in aceste conditii Gondola Sinaia care urca de la cota 1000 la 1400 si telecabina care face legatura intre Siania si Cota 1400 nu au putut fi pornite pentru public.

” Condițiile meteo nu permit funcționarea instalațiilor de altitudine. Domeniul Schiabil rămâne închis”, au transmis administratorii instalațiilor de transport pe cablu, joi dimineață.

IMAGINI LIVE AICI 

Vremea le-a încurcat planurile și turiștilor care au mers de Crăciun la Rânca. Viscolul și ninsoarea puternică au creat haos pe șosele, iar sute de șoferi au rămas blocați în nămeți și nu au mai putut ajunge în stațiunile montane.

Dispeceratul Naţional Salvamont a anunțat că a primit 34 de apeluri prin care se solicita intervenţia de urgenţă a salvamontiștilor în ultimele 24 de ore – cele mai mai multe pentru Salvamont Maramureş – 37 de persoane fiind salvate, Dintre acestea, 19 au fost predate Serviciului de Ambulanţă sau SMURD pentru transport la spital.

”În ultimele 24 de ore, la Dispeceratul Naţional Salvamont s-au primit 34 de apeluri prin care se solicita intervenţia de urgenţă a salvamontiştilor, astfel: 7 apeluri pentru Salvamont Maramureş, 5 apeluri pentru Salvamont Lupeni, 5 apeluri pentru Salvamont Predeal, 4 apeluri pentru Salvamont Vatra Dornei, 3 apeluri pentru Salvamont Borşa, 3 apeluri pentru Salvamont Municipiul Braşov, 2 apeluri pentru Salvamont Neamţ, 1 apel pentru Salvamont Bistriţa Năsăud,  1 apel pentru Salvamont Gorj, 1 apel pentru Salvamont Petroşani, 1 apel pentru Salvamont Prahova, 1 apel pentru Salvamont Sibiu”, anunţă salvamontiştii.

Citește și: Prognoza meteo 26 decembrie. Ninsori la munte, ninsori în special în sudul țării în a doua zi de Crăciun

În cazul acestor intervenţii au fost salvate 37 de persoane. Dintre acestea, 19 au fost predate Serviciului de Ambulanţă sau SMURD pentru transport la spital.

Oficialii Salvamont Braşov anunţă că, în această perioadă, la altitudini mari, este risc ridicat de producere a unor avalanşe în Munţii Bucegi şi Munţii Făgăraş. Salvatorii montani le recomandă turiştilor şi celor care practică sporturi de iarnă ca, până la stabilizarea stratului de zăpadă, să evite traseele alpine din aceste zone montane, în special cele aflate la altitudini mari sau pe versanţii abrupţi.

„Salvatorii montani din cadrul SPJ Salvamont Braşov atrag atenţia asupra riscului ridicat de avalanşe în Munţii Bucegi şi Munţii Făgăraş, în special la altitudini de peste 1.800 de metri. Ninsorile recente au depus un strat consistent de zăpadă, local peste 20-25 cm, care, combinat cu vântul puternic, a format plăci instabile pe versanţi. Aceste condiţii favorizează declanşarea avalanşelor, atât spontan, sub influenţa vântului sau a ninsorilor, cât şi la suprasarcini provocate de trecerea turiştilor sau schiorilor. Stratul superior al zăpezii, caracterizat de o rezistenţă redusă, poate aluneca peste straturile mai vechi, provocând avalanşe de dimensiuni medii şi, în zonele cu acumulări mari, chiar considerabile”, transmit, miercuri seară, oficialii Salvamont Braşov.

Aceştia precizează că riscul de producerea a avalanşelor este de 3, pe o scară de la 1 la 5, în care 5 reprezintă risc maxim. Gradul de risc poate creşte în următoarele zile din cauza ninsorilor suplimentare prognozate.

„Recomandăm turiştilor şi practicanţilor sporturilor de iarnă să evite traseele alpine din Munţii Bucegi şi Munţii Făgăraş, în special cele aflate la altitudini mari sau pe versanţii abrupţi, până la stabilizarea stratului de zăpadă”, precizează Salvamont Braşov.

Citește și: Alertă meteo cod portocaliu de ninsori abundente, depunere de strat de zăpadă și viscol puternic de Crăciun. Când ninge și la București

 

Dezastru în București după vijeliile de cog galben

Pompierii au gestionat 101 intervenţii în Bucureşti şi judeţul Ilfov, miercuri, în intervalul orar 10,00 – 18,00, pe durata codului galben de vânt puternic, 36 de autoturisme fiind avariate în Capitală.

”Ca urmare a fenomenelor meteo, pe durata codului galben ce vizează intensificări ale vântului, în intervalul orar 10,00 – 18,00, pompierii ISUBIF au gestionat 101 intervenţii în Bucureşti şi judeţul Ilfov, astfel: 89 de cazuri în Bucureşti (61 de copaci degajaţi, 20 de elemente de construcţie desprinse, 2 panouri publicitare, cabluri electrice), în urma cărora au fost avariate 36 de autoturisme”, precizează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Bucureşti – Ilfov.

Potrivit ISUBIF, 12 cazuri au fost în Ilfov – 5 copaci degajaţi, 2 elemente de construcţie desprinse, 4 stâlpi şi cabluri electrice.

 

Porturile de la Marea Neagră sunt închise, joi dimineața, 26 decembrie, din cauza vântului puternic. Litoralul românesc este joi, în a doua zi de Crăciun, până la ora 20:00, sub avertizare Cod portocaliu de vânt.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Octavian Popescu a râs de lista de jucători convocați de Gică Hagi din SuperLiga! Ce a putut să posteze pe Instagram
Capital.ro
Plata pensiilor în iunie 2026. Când vin banii prin Poștă și pe card. Calendar modificat luna viitoare
Playtech.ro
Telefoanele interzise în școli, chiar și în pauzele dintre ore. Excepția când vor putea fi folosite de către elevi și cu ce scop
Adevarul
Drumurile care au rezistat aproape două milenii. Cum arată șoselele de piatră construite de romani în Dacia
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Gigi Becali a cerut ”rezolvarea” lui Ilie Bolojan și a fost criticat dur: ”Dacă te bagi în cocină, te mănâncă porcii”
MediaFlux
Cadavrul celei de-a doua românce dispărute după prăbușirea blocului din Germania a fost găsit
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi