Un șofer de BMW a confundat pârtia de schi cu șoseaua: ”Ce caută oamenii cu schiurile pe pârtia de BMW?”, „Când te bagă GPS-ul aiurea”

Un șofer de BMW a urcat cu mașina pe pârtia de schi de la Borșa. Incidentul a stârnit reacții diverse online, iar autoritățile locale analizează acum măsurile ce pot fi luate împotriva șoferului.
Alina Costache
04 ian. 2025, 10:52
Un șofer de BMW a confundat pârtia de schi cu șoseaua: ”Ce caută oamenii cu schiurile pe pârtia de BMW?”, „Când te bagă GPS-ul aiurea”

Un șofer a urcat cu un BMW pe pârtia de schi din complexul turistic Borșa, din județul Maramureș, pe sub telescaunul care duce la Cascada Cailor. Momentul a fost surprins de un bărbat care a postat clipul pe TikTok. Autorul filmării a adăugat ironic: „Unii vă dați cu sania, vericu se dă cu F10.”

Poliţiştii de la Borşa s-au sesizat din oficiu şi fac cercetări pentru identificarea şoferului, după apariția imaginilor în spaţiul public cu o mașină marca BMW care urcă pe o pârtie de schi din staţiunea maramureşeană.

@andreitimotei73tim #partie #skincare #snow #f10 #winter #fyp #borsa ♬ sunet original – ❌😈TIMO😈❌

„Ăștia care ziceți că BMW-urile nu merg iarna, ăsta urcă deodată cu noi pe pârtie…”, a comentat bărbatul care a realizat filmulețul.

Citește și: Tupeu de bombardier! Şi-a parcat BMW-ul pe pârtie. Internetul a luat foc: „Eşti obişnuit să bagi căruţa-n curte, boss?”

Incidentul a stârnit reacții diverse online.

„Întrebarea e ce caută oamenii cu schiurile pe pârtia de BMW?”, „Când te bagă GPS-ul aiurea”, făcând referire la faptul că șoferul „s-a rătăcit” pe pârtie sau „I-a zis GPS-ul: țineți-o înainte 4 km”, „Tre să vândă BMW-ul ca să plătească amenda!”.

Citește și: VIDEO Familie distrusă de Crăciun. Doi părinți și copilul lor au murit arși de vii după ce BMW-ul lor a lovit frontal o cisternă și a luat foc

Pârtia de schi, destinată exclusiv schiorilor și iubitorilor de sporturi de iarnă, nu este un loc permis circulației vehiculelor, iar autoritățile locale analizează acum măsurile ce pot fi luate împotriva șoferului pentru încălcarea regulilor, potrivit vasiledale.ro.3

„În urma imaginilor apărute în spaţiul public, colegii de la Borşa s-au sesizat din oficiu şi desfăşoară verificări pentru identificarea conducătorilor auto şi lămurirea stării de fapt”, a declarat, sâmbătă, pentru News.ro, purtătorul de cuvânt al IPJ Maramureş, subcomisar de poliţie Florina Meteş.

Sursa citată a subliniat că trebuie stabilit, mai întâi, când a fost realizată efectiv filmarea respectivă, în condiţiile în care în spaţiul public a apărut vineri.

„După cum aţi putut observa, nu sunt vizibile numerele de înmatriculare ale maşinii. După ce va fi identificat conducătorul auto şi se va stabili starea de fapt, se vor dispune măsuri în consecinţă”, a explicat subcomisarul.

Potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Maramureş, dacă va fi găsit vinovat, şoferul va fi sancţionat contravenţional.

„Discutăm de o sancţiune contravenţională, dacă vor stabili colegii că se impune. Conform prevederilor legislative, accesul sau circulaţia pe pârtiile ori traseele de schi pentru agrement cu automobile, tractoare sau orice alt tip de vehicul fără drept, cu excepţia celor aparţinând serviciilor publice Salvamont, de Ambulanţă, Poliţie, jandarmi, pompieri, constituie contravenţie şi se sancţionează, în cazul persoanelor fizice, cu amendă de la 1.000 la 2.000 de lei”, a mai spus subcomisarul Florina Meteş.

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Ştefan Baiaram, decizie şoc! A rupt contractul cu impresarul: „Nu îmi place să lucrez cu oameni care sunt în mai multe părţi”. Ce oferte a avut Universitatea Craiova pe atacant. Exclusiv
Capital.ro
Se modifică valabilitatea permisului auto. Vin reguli noi în România pentru șoferii pensionari peste 70 de ani
Playtech.ro
Crengile tăiate primăvara, motiv de amendă în România. Unde să nu le arunci pentru a evita sancţiuni
Adevarul
Cine plătește pentru turiștii blocați în zone de conflict - Dilema românească: Ajutor de la stat sau pomană din taxele altora?
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veste tristă în lumea fotbalului. Fostul portar Georg Koch s-a stins la 54 de ani, după o luptă cu cancerul
iamsport.ro
Fiul lui Ion Țiriac nu credea că va trăi așa ceva vreodată: 'Pierderi economice uriașe'
MediaFlux
Decizie scandaloasă a ministrului de externe Oana Țoiu: Fata minoră a fostului premier Victor Ponta, interzisă la îmbarcarea în autocarul care transporta minori din Dubai, în Oman, pentru avionul de România
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj