Garsonieră de 18 metri pătrați în centrul Capitalei, scoasă la vânzare cu un preț incredibil!

O garsonieră de 18 metri pătrați aflată fix în centrul Capitalei a fost scoasă la vânzare cu un preț uimitor. Iată, mai jos, câți bani cere proprietarul și care sunt avantajele și dezavantajele acestei locuințe.
Irina Dumitrescu
11 ian. 2025, 08:32
Garsonieră de 18 metri pătrați în centrul Capitalei, scoasă la vânzare cu un preț incredibil!

Proprietățile imobiliare sunt considerate investiții destul de sigure, mai ales când pot fi achiziționate cu un preț bun. În această categorie intră, cel puțin teoretic, o garsonieră aflată în centrul Capitalei – una dintre cele mai râvnite, dar și mai scumpe zone din București.

Și totuși, în centrul Capitalei, aproape de piața Universității, poți cumpăra o garsonieră cu doar 22.000 de euro! Spunem ”doar  22.000 de euro” pentru că acest preț înseamnă circa 1.222 de euro/mp, în timp ce media zonei este 2.100 de euro/mp, potrivit platformei imobiliare.ro.

Așadar, prețul și zona pot fi considerate avantaje majore pentru un potențial cumpărător. Totuși, trebuie luate în calcul și elemente ce explică prețul pe care îl are această garsonieră.

Citește și Taxe dublate din 2025 pentru proprietarii de case și apartamente. Este cea mai proastă veste de anul acesta

Astfel, la capitolul compromisuri, trebuie reținut că garsoniera se află într-un bloc din 1938 cu bulină roșie, adică încadrat în clasa I de risc seismis, după cum notează libertatea.

Mai mult, locuința scoasă la vânzare cu doar 22.000 de euro se află la ultimul etaj, lucru ce poate descuraja mulți cumpărători, în ciuda prețului atractiv. Asta deoarece această poziționare poate presupune dificultăți în caz de reparații sau intervenții.

Un alt compromis este acela că această garsonieră are baia pe hol, la comun. Asta înseamnă că proprietarul casei trebuie să împartă toaleta și dușul cu alți locatari.

Prin comparație, prețul cerut pentru această garsonieră este similar celui dintr-o zonă mai puțin căutată a Capitalei – Ferentari, unde metrul pătrat costă 1.197 de euro.

În alte cartiere considerate accesibile din punct de vedere al prețurilor locuințelor, cum sunt Titan sau Drumul Taberei, metrul pătrat costă între între 1.452 și 1.528 de euro.

Citește și Super-promoții la Lidl în weekendul 11-12 ianuarie 2025. Reducerile la cele mai consumate produse alimentare ajung până la 40%

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Darius Olaru și Ștefan Târnovanu au făcut deliciul fanilor! Șicane pe internet imediat după remontada istorică a lui FCSB cu Feyenoord: „De ce-l felicitați? Nu a făcut nimic!”
Capital.ro
Judecătoria Sectorului 1 dă decizia pentru Călin Georgescu. Ce s-ar putea întâmpla cu fostul candidat la prezidențiale
Playtech.ro
Lista cu radarele fixe din România. Locurile în care aparatele vor avea cea mai mare densitate
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Japonia a fost zguduită din nou! Cutremurul a înregistrat 6,7 grade. Autoritățile sunt în alertă
iamsport.ro
Patronul din fotbalul românesc a izbucnit: ”Ultimul om care putea fi ministru! Un simbol al corupției, un combinator care a făcut nenorociri, nu are nicio legătură cu ideea de justiție”
MediaFlux
PSD a început procedura internă de consultare: se decide ieșirea sau rămânerea la guvernare
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
A murit tatăl actriței Mirela Oprișor: „A fost cel mai iubit tătic din lume!”