Mario Iorgulescu vrea să scape de condamnarea veche de 3 ani de închisoare. Apel după ce instanţa a respins solicitarea

Mario Iorgulescu, fiul lui Gino Iorgulescu, preşedintele LPF, are în prezent două condamnări definitive pronunțate pe numele lui: una de 3 ani de pușcărie pentru complicitate la lipsire de libertate și una de 7 ani pentru ucidere din culpă, după ce a omorât un tânăr de 24 de ani în timp ce conducea beat și drogat. Ultima condamnare i-a adus o contopire a pedepselor, astfel că are de executat 8 ani și 8 luni de pușcărie.
Filip Stan
22 ian. 2025, 15:47
Mario Iorgulescu vrea să scape de condamnarea veche de 3 ani de închisoare. Apel după ce instanţa a respins solicitarea
Mario Iorgulescu vrea să scape de condamnarea veche de 3 ani de închisoare. Apel după ce instanţa a respins solicitarea

La Curtea de Apel București a avut loc primul termen în apel al revizuirii depuse de avocații lui Mario Iorgulescu, după ce Judecătoria Sectorului 3 i-a respins această cale extraordinară de atac pe data de 7 octombrie 2023, scrie Libertatea.

„Cu titlu preliminar, instanța notează că acest motiv de revizuire presupune descoperirea unor fapte sau împrejurări noi, care au rămas necunoscute instanței de fond la data judecării cauzei. Pentru a justifica revizuirea, faptele probatorii trebuie să fie noi, iar nu mijloacele de probă. Astfel, nu se poate ajunge pe calea revizuirii la reinterpretarea probatoriului administrat în cauză sau la suplimentarea probatoriului cu aspecte de fapt deja avute în vedere de instanța de fond”, a fost o parte din motivaţia instanţei.

Mario Iorgulescu se află din 2020 în Italia, unde pretinde că își tratează problemele psihice, şi a o obţinut deja o reducere a pedepsei de la 13 ani şi 8 luni la 8 ani şi 8 luni, după ce Înalta Curte i-a admis un recurs în casație și a trimis dosarul la rejudecare în faza de apel, pe motiv că fapta acestuia trebuia încadrată la ucidere din culpă, nu la omor cu intenție indirectă.

Citeşte şi: Prima reacţie a văduvei bărbatului ucis în accidentul provocat de Mario Iorgulescu. Ce spune de pedeapsa primită de fiul şefului LPF: „Stă fugit, stă pe goană de şase ani”

Mario Iorgulescu consideră că pedeapsa este în continuare prea mare şi încearcă să obțină scăderea ei printr-o altă cale extraordinară de atac, mai exact revizuirea condamnării pentru complicitate la lipsire de libertate. Temeiul cererii de revizuire constă în faptul că Gino Iorgulescu a dat o declarație în fața unui notar în care susține, în esență, că fiul său n-a avut nimic de-a face cu lipsirea de libertate a victimei, mai scrie Libertatea.

„În ziua evenimentului am avut mai multe discuții telefonice cu fiul meu, care mi-a spus că „este la un prieten în apartament, cu mai multe persoane, inclusiv cu (victima Vlăsceanu Ionuț Dragoș – n.r.). Mario mi-a spus că a intervenit între (Francisco Pascu – n.r.) și (Dragoș Vlăsceanu – n.r.), așa încât cel dintâi să nu îl lovească pe cel din urmă. Auzind acest lucru, i-am zis lui Mario să plece de acolo.  În cadrul discuțiilor, Mario nu mi-a zis că ar fi avut o înțelegere cu (Francisco Pascu – n.r.) în sensul de a îl reține în apartament pe (Dragoș Vlăsceanu – n.r.), contrar voinței sale. Îmi amintesc că, la un moment dat, am discutat de pe telefonul lui Mario și cu (Francisco Pascu – n.r.). Eu i-am cerut lui Pascu să mi-l dea la telefon pe (Vlăsceanu – n.r.). În cadrul conversației, l-am rugat pe (Francisco Pascu – n.r.) să se potolească, să-l lase în pace pe (Dragoș Vlăsceanu – n.r.) și să plece cu toții de acolo. De asemenea, i-am spus să-l scoată afară din apartament pe (Dragoș Vlăsceanu – n.r.)”, susține Gino Iorgulescu, conform Hotărârii nr. 890/2024.

În sarcina lui Mario Iorgulescu, procurorii au reţinut că el a fost cel care l-a chemat pe Dragoș Ionuț Vlăsceanu în respectivul apartament, sub pretextul restituirii unei datorii pe care nu avea intenţia de a i-o rambursa. „Referitor la inculpatul (Iorgulescu Gino Mario – n.r.), reține că nu este cunoscut cu antecedente penale, însă este, de asemenea, fugar. În acest sens, reține că, pe toată durata apelului, s-a aflat în Italia, fiind internat în mai multe centre de asistență medicală, acuzând probleme psihiatrice. Totodată, reține că împotriva sa a fost emis un mandat european de arestare (…) pentru comiterea infracțiunilor de omor și de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe (…)”, este motivaţia instanţei pentru condamnarea de 3 ani dispusă pentru Mario Iorgulescu.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Fructul bogat în potasiu și minerale care ajută la scăderea tensiunii. Se găsește în toate magazinele din România la un preț mic, dar puțini români știu ce beneficii are
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
Playtech.ro
Pericol ascuns în bucătărie: acest aparat provoacă cele mai multe incendii vara. Nu-l lăsa în priză
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul reproș la adresa lui Nicușor Dan în coaliție. „În loc să-l desemneze pe Bolojan premier, a întărit PSD” SURSE
wowbiz.ro
Când intră prima tranșă de bani din 2025 pe cardul de alimente. Voucherele sociale au o valoare mai mică în acest an!
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Tichete pentru plata energiei. Ultimele detalii despre sprijinul oferit de stat
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
kanald.ro
Destin frânt la doar 18 ani. Darius este tânărul care a murit pe loc, în Maramureș, după ce a intrat cu mașina în zidul unei case
Cancan.ro
BREAKING | Ion Iliescu a fost operat astăzi! Medicii au oferit detalii de ultimă oră despre starea lui
Playsport.ro
Începând cu 20 iunie, UE forțează producătorii: telefonul tău trebuie să reziste la 800 de...
Capital.ro
Se pune limită la apă. Proprietarii de case trebuie să declare cantitatea consumată. Decizia se aplică din 6 august 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Dezvăluiri despre aranjamentele funerare ale lui Ion Iliescu: Unde va fi înmormântat
MediaFlux
Anunțul medicilor privind starea lui Ion Iliescu. Doctorii au confirmat cancerul...
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat