Polițele RCA s-ar putea ieftini. Decizie de ultima oră de la ASF

Șoferii din România ar putea plăti polițe RCA mai ieftine. Începând cu anul 2025, BAAR a încetat colectarea contribuțiilor speciale și a început rambursările către asigurători, procesul urmând să fie finalizat până în decembrie 2027. Reducerea treptată a contribuțiilor speciale către BAAR și FGA va diminua presiunea financiară asupra companiilor de asigurări, cu efecte pozitive anticipate asupra prețurilor polițelor, precizează ASF.
Alina Costache
06 feb. 2025, 15:57
Polițele RCA s-ar putea ieftini. Decizie de ultima oră de la ASF

Polițele RCA s-ar putea ieftini din 2025. BAAR a anunțat că din acest an contribuțiile societăților de asigurare încep să scadă semnificativ. Dacă în urmă cu trei ani cota totală (contribuții permanente plus contribuții speciale) era de 5,5%, în 2025, aceasta a ajuns la doar 1,6%.

Cotele de contribuții pentru FGA rămân neschimbate în 2025 (2% contribuție permanentă și 5% contribuție specială pentru asigurări generale; 0,4% contribuție permanentă pentru asigurări de viață, nu există contribuție specială pentru AV).

Astfel, se creează premisele pentru reducerea etapizată a cotelor de contribuții începând cu anul 2026 și renunțarea la contribuțiile speciale din anul 2027.

Citește și: Veniturile românilor în 2025. Care contribuții vor crește odată cu salariul minim. La cât se majorează punctul de amendă

ASF consideră că odată cu finalizarea rambursărilor și cu diminuarea contribuțiilor către BAAR și FGA, se va putea vorbi despre o piață tot mai previzibilă și mai solidă, care s-ar putea traduce prin scăderea prețurilor polițelor RCA.

Anul 2025 a debutat cu vești neplăcute pentru șoferii din România, care se confruntă cu majorări importante ale tarifelor de asigurare RCA. Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a publicat noile tarife de referință, anunțând creșteri ce variază între 5% și 30%, în funcție de specificul vehiculului și profilul șoferului.

În regiunea București/Ilfov, unde riscurile de accidente și volumul traficului sunt mai mari, costurile sunt semnificativ mai ridicate, față de restul țării.

De exemplu, pentru un vehicul cu o putere de 50 kW sau mai mică, șoferii cu vârste cuprinse între 51 și 60 de ani plătesc un tarif minim de 1.844 lei. În cazul șoferilor sub 30 de ani, care conduc mașini cu motoare puternice, ce depășesc 300 kW, tarifele pot ajunge până la 5.240 lei.

În afara regiunii București/Ilfov, tarifele de referință sunt ceva mai mici, dar creșterile sunt, de asemenea, semnificative. De exemplu, în județele periferice, cel mai mic tarif pentru un vehicul cu o putere de 50 kW sau mai mică a fost stabilit la 1.064 lei, ceea ce înseamnă o creștere de 9,1% față de luna iulie 2024. În cazul șoferilor sub 30 de ani, care conduc vehicule cu o putere între 201 și 300 kW, tariful maxim de referință ajunge la 3.964 lei.

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
A murit Emeric Ienei, câștigătorul Cupei Campionilor Europeni cu Steaua București
Capital.ro
S-a aflat planul lui Călin Georgescu. Decizia care schimbă tot: Va fi succesul propriu
Playtech.ro
O nouă ieșire din București spre Pitești. Ciprian Ciucu promite o variantă de trafic alternativă pentru Bd. Iuliu Maniu
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Simona este doctorița româncă găsită carbonizată în Franța! Propriul fiu ar fi ucis-o, apoi a dispărut. Autoritățile l-au dat în urmărire
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Când vor fi virate bursele elevilor aferente lunilor septembrie şi octombrie: Banii vor intra direct pe carduri
iamsport.ro
L-a avut idol pe Cârțu, dar a rămas marcat pe viață de ce i-a făcut în copilărie: ”Mi-a rupt sufletul, nu credeam că poate face așa ceva! M-a traumatizat, era feblețea mea”
MediaFlux
Bobonete și Dan Chișu, supărați la o terasă! Imagini total diferite față de cele din podcasturi. Nici nu și-au terminat ceaiul! FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
ATAC la GRANIȚĂ! România a ridicat avioane de luptă! Breaking news
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai