Diana Șoșoacă și-a anunțat oficial candidatura la alegerile prezidențiale din luna mai. Președinta SOS România strânge deja semnături

Diana Șoșoacă și-a anunțat oficial candidatura la alegerile prezidențiale și anunță că strânge semnăturile necesare pentru a-și depune candidatura, deși aceasta i-a fost respinsă în 2024 de către judecătorii CCR pe motiv că ar pune în pericol apartenența României la UE și NATO.
Alina Costache
10 feb. 2025, 09:17
Diana Șoșoacă și-a anunțat oficial candidatura la alegerile prezidențiale din luna mai. Președinta SOS România strânge deja semnături

Diana Șoșoacă, președinta SOS România, a anunțat în mod oficial că va candida la alegerile prezidențiale din luna mai, printr-o postare pe Facebook, în ciuda faptului că, în trecut, i-a fost interzis acest drept din cauza declarațiilor pe care le-a făcut de-a lungul timpului în spațiul public.

Diana Șoșoacă strânge semnături pentru candidatura la prezidențiale

„Diana Președinte 2025. Semnează pentru România! Puterea e în mâinile tale”, sună sloganul de campanie al Dianei Șoșoacă.

Citește și : ”Cinefilul” Călin Georgescu lovește din nou. A copiat într-un discurs și din ”Ultimul samurai”!

Președintei SOS România i-a fost interzisă candidatura la alegerile prezidențiale din noiembrie 2024

În luna octombrie a lui 2024, judecătorii Curții Constituționale a României i-au respins candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale, deoarece convingerile acesteia nu ar fi compatibile cu valorile democrației și fiindcă accederea în această funcție ar pune în pericol apartenența României la UE și NATO.

„Chiar dacă jurământul de credinţă se depune de către candidatul câştigător al alegerilor, elementele cuprinse în jurământul de credinţă sunt condiţii de eligibilitate şi de fond pentru a candida la funcţia de Preşedinte al României, pe care candidatul trebuie să le îndeplinească la momentul depunerii candidaturii sale”, susțin judecătorii de la Curtea Constituțională în motivarea respingerii candidaturii Dianei Șoșoacă.

Citește și : EXCLUSIV Victor Ponta susține boicotul supermarketurilor promovat de Călin Georgescu: „Dumnezeu ne-a dat o țară bogată, putem să mâncăm ceea ce producem”

„Curtea afirmă că libertatea de exprimare și diversitatea opiniilor formulate într-o societate democratică este garantată de Constituție. Candidatul la funcția de Președinte al României este conștient de semnificația informațiilor, mesajelor, ideilor, opiniilor, convingerilor, judecăților și raționamentelor transmise în spațiul public, astfel că toate acestea pot reprezenta un indicator al modului în care se raportează la Constituție și la valorile acesteia, nefiind, așadar, relevant dacă acestea au fost transmise într-o calitate oficială sau nu”, mai argumentau atunci judecătorii.

DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Spynews
Lele, spulberat de Poliție / Dovada că artistul a ascuns adevărul în scandalul cu Andra Voloș
Bzi.ro
Monica Bîrlădeanu a făcut senzație la Gala Premiilor GOPO 2025! Actrița a strălucit la 46 de ani
Fanatik.ro
Satul înghețat în timp, de la malul mării, cu liniște și peisaje frumoase. Aici se găsesc și ruinele unui castel
Capital.ro
TAXĂ triplă pentru mii de șoferi din România. Majorarea se aplică de azi, 1 mai
Playtech.ro
Frânezi înainte de radar? Sistemul care nu mai poate fi păcălit de şoferii care depăşesc viteza legală
DailyBusiness
Peste 223.000 de români ar vrea să muncească, dar sunt blocați!
Adevarul
Ce lider PSD se opune ca Lia Olguța Vasilescu să devină premier - SURSE
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Cătălin Moroșanu, mesaj de susținere pentru Mihai Leu. Fostul campion e internat la Spitalul Fundeni, după ce a fost operat / FOTO
Spynews
Cât costă o porție de mici cu muștar și pâine de 1 Mai, în funcție de locul unde îi mănânci. Prețurile variază de la piață la restaurant
Evz.ro
Este oficial. Tom Cruise și Ana de Armas formează un cuplu. Foto
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
kanald.ro
Cine sunt bărbații cu care s-a iubit Maria Marinescu. Creatoarea de modă este la a treia căsnicie
Cancan.ro
Ireal câți mici a mâncat Piedone la o singură masă, într-un restaurant din Regie: Șeful ANPC a stabilit un record greu de egalat
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut o mare actriță. A fost o adevărată stea. Românii nu o pot uita
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
stirilekanald.ro
VIDEO Un nou război cumplit stă să înceapă. Premierul unei puteri nucleare a anulat vizita la Putin și a dat ordinul de atac asupra țării vecine!
Ultimă oră! Incendiu mare la spital. Pacienții sunt evacuați, a fost activat planul roșu
MediaFlux
Atenție, șoferi! Camerele inteligente din trafic sunt capabile să detecteze dacă vorbești la telefon. Amenda vine direct acasă
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Ministerul Educației retrage sute de diplome ale elevilor olimpici