Ponta despre ridicarea elevilor de la Bolintineanu: Am înţeles că nu există mandat

Prim-ministru Victor Ponta a declarat că ministrul de Interne i-a comunicat că nu există mandat de aducere pentru elevii ridicaţi de procurori de la Liceul "Dimitrie Bolintineanu", caz în care poliţiştii nu ar trebui să se implice. De asemenea, Ponta susţine că elevii ar trebui citaţi mai întâi.
Filip Stan
05 iul. 2013, 10:02
Ponta despre ridicarea elevilor de la Bolintineanu: Am înţeles că nu există mandat

„Am fost informat de către ministrul de Interne că sunt ridicaţi elevii. Am întrebat dacă există mandat. Nu există mandat. Să facă bine procurorul să-i citeze. Ce-i asta? Luăm copiii cu autobuzul… Suntem iarăşi pe vremea lui Morar şi pe vremea comuniştilor?”, a declarat Victor Ponta la scurtă vreme după ce a început operaţiunea de ducere a elevilor la audieri.

Ponta a admis că nu poate interveni în desfăşurarea evenimentelor legate de scandalul de la Liceul „Dimitrie Bolintineanu”. „Eu ce să fac? Nu am treabă de administrare a justiţiei. Am să vorbesc cu ministrul Justiţiei să vorbească pe cale ierarhică. Nu trăim pe vremea comuniştilor şi a lui Morar să luăm oameni de pe stradă, cu atât mai puţin copii”, a mai spus premierul.

Potrivit România TV, o sută de elevi au fost ridicaţi de poliţie, vineri de la Liceul Teoretic „Dimitrie Bolintineanu”, imediat după susţinerea ultimei probe din cadrul examenului de bacalaureat, pentru a da declaraţii la poliţie în legătură cu tentativa de fraudare a Bacalaureatului, descoperită luni în această instituţie de învăţământ.Absolvenţii de liceu care apar pe listele poliţiştilor au fost legitimaţi şi selectaţi pentru a vor fi duşi la audieri, unde ar urma să ajungă şi mai mulţi părinţi.

După susţinerea probei la alegere din cadrul examenului de bacalaureat 2013, elevii aflaţi pe listele poliţiştilor au rămas în liceu pentru a aştepta să fie duşi la audieri. Părinţii acestora s-au strâns la poarta liceului, aşteptând să vadă ce se întâmplă. Aceştia susţin că autorităţile nu au prezentat niciun mandat în baza căruia se desfăşoară acţiunea de la Liceul „Dimitrie Bolintineanu”.

Mai mulţi părinţi au intrat în conflict cu poliţiştii veniţi pentru a-i escorta pe elevi la audieri, unii dintre ei chiar îmbrâncindu-se cu oamenii legii.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliţiei Capitalei, Alexandru Niculae, elevii duşi la audieri „nu au calitate de inculpaţi, nu sunt învinuiţi şi sunt audiaţi pentru a obţine informaţii” legate de tentativa de fraudare a examenului la Liceul „Dimitrie Bolintineanu”.

Procurorii de la Parchetul Tribunalului Bucureşti şi poliţişti au mers la Liceul „Dimitrie Bolintineanu” pentru a ridica înscrisuri şi obiecte în ancheta privind frauda la bacalaureat; nu s-au mai făcut, însă, percheziţii asupra elevilor sau profesorilor.

DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
Analiză stilistică și simbolică a Primului Cuplu din Stat, făcută de Vladimir Tătaru: George Simion sau Nicușor Dan?
Fanatik.ro
Drumul din România care i-a lăsat fără cuvinte pe mulți șoferi. E lung de 150 de kilometri și trebuie să stai cu piciorul pe frână: ”Din păcate, am auzit la știri că un cuplu a murit”
Capital.ro
Decizie pentru mașinile mai vechi de 10 ani. UE dă un nou ordin. Se impune verificare anuală
Playtech.ro
Noua regulă în magazine valabilă începând cu 11 mai. Ce se schimbă la casa de marcat
DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Adevarul
E timpul pentru o împăcare istorică? Cât de aproape de reconciliere sunt SUA și Uniunea Europeană
wowbiz.ro
Vești crunte despre fiul lui Ionel Ganea! Medicii au făcut anunțul cutremurător despre micuțul de doi ani, în urma accidentului de proporții, provocat chiar de tatăl lui. L-au resuscitat, a fost băgat în operație de urgență, dar ulterior...
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Românii care sunt în pericol să-și piardă toți banii din bancă. La ce trebuie să fie atenți
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Culiță Sterp, implicat într-un accident pe autostrada. În ce stare se află artistul
Cancan.ro
Detalii uluitoare din căsnicia lui Dan Alexa! Gelozia l-a împins să-și verifice soția: a dat convorbirea pe speaker și... 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Interzis în fața sau spatele blocului. Se cere semnătură la Asociația de Proprietari. Vecinii te pot bloca
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Fiul lui Ionel Ganea se zbate între viață și moarte. Micuțul se află în comă indusă, iar medicii sunt rezervați: "Este ventilat mecanic"
Salariul minim crește din 1 mai 2025 și ajunge la 4.500 lei
MediaFlux
Noi precizări privind reducerea vârstei standard de pensionare. Cine sunt beneficiarii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un nou director în board-ul celei mai mari bănci românești