Horațiu Potra, prima reacție după perchezițiile efectuate la domiciliul său: „Toți banii câștigați, am acte pe ei” / „Decât să mori în legalitate, mai bine trăiești în ilegalitate”

Horațiu Potra a avut prima reacție cu privire la perchezițiile efectuate de anchetatori la domiciliul său, unde s-au găsit arme, lingouri de aur și peste 1 milion de dolari.
Alina Costache
27 feb. 2025, 12:12
Horațiu Potra, prima reacție după perchezițiile efectuate la domiciliul său: „Toți banii câștigați, am acte pe ei” / „Decât să mori în legalitate, mai bine trăiești în ilegalitate”
Horațiu Potra, prima reacție după perchezițiile efectuate la domiciliul său: „Toți banii câștigați, am acte pe ei” / „Decât să mori în legalitate, mai bine trăiești în ilegalitate”

Horațiu Potra a oferit prima reacție în contextul în care anchetatorii au efectuat miercuri 47 de percheziții în judeţele Sibiu, Mureş, Timiş, Ilfov şi Cluj, inclusiv la domiciliul mercenarului, unde au găsit arme, lingouri de aur și milioane de dolari.

Horațiu Potra, prima reacție după perchezițiile de la domiciliul său

Perchezițiile au avut loc într-un dosar care viza, printre altele, sursele de finanțare a campaniei electorale a lui Călin Georgescu, bănuindu-se că Horațiu Potra și apropiații săi i-ar fi furnizat suveranistului bani. Armele și banii de la domiciliul lui Potra au fost găsiți în pivnița casei, iar mercenarul a recunoscut că îi ținea acolo, dar că sunt legitimi, într-un interviu la Realitatea Plus.

„În 1994 mi-a expirat buletinul şi mi-am făcut buletin românesc doar în 2019. Până atunci, n-am avut reşedinţa în România. Am câştigat bani, am lucrat pentru regele din Qatar, am lucrat pentru preşedinţi în Africa şi aşa mai departe.

Citește și : STENOGRAME Cum face Călin Georgescu trafic de influență! Fostul candidat i-a cerut afaceristului Frank Timiș, prin intermediul lui Horațiu Potra, zeci de milioane de dolari pentru campania electorală care ar fi fost pregătită încă din 2022

Toţi banii i-am adus în România. Şi nu mă obligă nimeni să-mi ţin banii în bancă. Toţi banii pe care i-am câştigat am acte pe ei. În ultimii ani, din 2011 până în 2018, am avut un contract cu vărul primar al regelui din Qatar, în care am fost consultat în securitate pentru familia lui. Mă plătea 45.000 de dolari pe lună”, arată Horațiu Potra.

Pe de altă parte, cu privire la arme, mercenarul a precizat că nu își dorește să declare nimic și că își asumă ceea ce a făcut.

Citește și : Horațiu Potra i-a instigat pe români la proteste violente: „Ieșiți cu parul și pe ei, pe mama lor” / „Să vină să mă aresteze. Eu zic da, instigare la revoltă”

„Cu privire la arme nu vreau să declar nimic. O să îmi asum nerespectarea regimului armenilor şi muniţiei. Dar vreau să mai zic şi o vorbă. Decât să mori în legalitate, mai bine să trăieşti în ilegalitate”, mai arată Horațiu Potra.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Cutremur la Rayo Vallecano! Andrei Rațiu, prins în mijlocul unui scandal de proporții
Capital.ro
Vecinii de curte te pot reclama. Construcțiile pentru care trebuie să obții autorizație. Proprietarii pot fi obligați să demoleze
Playtech.ro
Tichete sociale 2025: Pensionarii cu venituri mici pot cere a 13-a pensie. Suma e fixă și se acordă doar la cerere
Adevarul
Momentul în care două ambarcaţiuni se ciocnesc în Deltă, iar un bărbat e aruncat în aer: „Băi, nebunilor! / Nu v-am văzut, pe cuvânt”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Candidat surpriză pentru Primăria Capitalei. Fostul finanțator din fotbal și-a anunțat înscrierea în cursa electorală
MediaFlux
Schimbare radicală de vreme în România! Anunțul ANM
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume