Nicușor Dan, după decizia CCR de a interzice candidatura lui Călin Georgescu: „Este misiunea viitorului președinte să repornească lupta anticorupție și să refacă punțile din societate”

În contextul deciziei Curții Constituționale privind candidatura lui Călin Georgescu, Nicușor Dan a reacționat ferm, afirmând într-o postare pe Facebook că „partidele politice corupte care au promovat incompetenți în funcții publice sunt principala cauză a haosului în care ne aflăm astăzi.”
Filip Stan
11 mart. 2025, 21:11
Nicușor Dan, după decizia CCR de a interzice candidatura lui Călin Georgescu: „Este misiunea viitorului președinte să repornească lupta anticorupție și să refacă punțile din societate”

„Partidele politice corupte care au promovat incompetenți în funcții publice sunt principala cauză a haosului în care ne aflăm astăzi”, a declarat Nicușor Dan într-o postare pe Facebook, ca reacție la decizia CCR privind candidatura lui Călin Georgescu.

“Decizia Curții Constituționale de azi e consecința logică a deciziei de anulare a alegerilor din 6 decembrie.”

„Un stat slab nu a putut preveni anularea alegerilor și nu o poate explica cu probe covârșitoare pentru toți românii după trei luni.”

Citește și: Crin Antonescu, după decizia CCR de a interzice candidatura lui Călin Georgescu: “Mi-aș fi dorit să-l înving la vot”

În declarația sa, primarul Capitalei a subliniat că „statul român este slab și vulnerabil” și a adăugat că schimbarea este absolut necesară. Acesta a continuat, subliniind că „românii sunt divizați și furioși” și că și această situație trebuie să se schimbe.

“Este misiunea viitorului președinte să repornească lupta anticorupție și să refacă punțile din societate.”

Curtea Constituţională a respins, marți, contestațiile la candidatura independentă a lui Nicușor Dan la alegerile prezidențiale validată de BEC, decizia fiind luată cu unanimitate de voturi, a anunțat CCR.

Magistrații au decis să respingă și toate contestațiile la decizia BEC de invalidare a candidaturii lui Călin Georgescu la scrutinul din luna mai.

Astfel, în urma deciziei CCR, Călin Georgescu nu mai poate candida la alegerile prezidenţiale din luna mai.

Judecătorii CCR s-au reunit, marţi, în şedinţă, pentru a judeca 11 contestaţii la decizia BEC de respingere a candidaturii lui Călin Georgescu şi cinci contestaţii la candidatura lui Nicuşor Dan.

În data de 10 martie 2025, a fost înregistrată la Curtea Constituțională contestația formulată împotriva Deciziei Biroului Electoral Central nr.17D/9.03.2025 privind înregistrarea candidaturii independente a domnului DAN Nicușor-Daniel și a semnului electoral la alegerile pentru Președintele României din anul 2025”, se arată într-un comunicat de presă remis de CCR.

În contestaţie se precizează că, deşi Primarul Capitalei a declarat pe propria răspundere că nu a colaborat cu fosta Securitate, CCR este obligată să verifice veridicitatea aspectelor înscrise în acest document, când planează dubii asupra lor, cu atât mai mult cu cât în 2022 s-a dovedit, în mod definitiv, că un fost preşedinte al României, Traian Băsescu, a fost turnător la Securitate.

”În concret, la data de 10.06.2024 a circulat în spaţiul public un document prin care s-a arătat că domnul Nicuşor Dan, la vârsta de 17 ani, ar fi făcut poliţie politică. Documentul furnizat presei se numeşte Raport privind încadrarea informativă a cetăţenilor care se deplasează în Australia, cu ocazia Olimpiadei Internaţionale de Matematică”. El este calificat drept ”Strict Secret” şi a fost întocmit într-un exemplar unic”, se menţionează în contestaţie.

Primarului Capitalei i se mai reproşează ”refuzul sistematic de a pune în executare hotărârile judecătoreşti, care este de natură a submina puterea judecătorească în structura tripartită a statului de drept şi implicit funcţionarea optimă a acestuia”.

”Ori candidat care aspiră să devină preşedinte al României are obligaţia de a promova integritatea sistemului democratic şi a instituţiilor fundamentale, de a respecta caracterul democratic al statului şi valorile şi principiile pe care acesta se întemeiază, iar nu un exemplu negativ care sporeşte neîncrederea publicului în efectivitatea justiţiei”, se arată în sesizarea depusă la CCR.

Citește și: Radu Marinescu, Ministrul Justiției, despre decizia CCR în cazul Călin Georgescu: Este o decizie obligatorie și trebuie respectată!

 

DailyBusiness
Radosław Sikorski, ministrul polonez de Externe: Rusia ar putea, din păcate, să lovească adânc în Europa
Spynews
Cristina Cioran, însărcinată pentru a treia oară? „Poate chiar acum am o veste”. Cum este viața ei cu doi copii
Fanatik.ro
Mircea Lucescu dă de pământ cu Austria și Ralf Rangnick: “Au venit foarte aroganți! 10-0 cu San Marino le-a luat mințile”
Capital.ro
Plată comună la bloc. Toți proprietarii sunt obligați să achite. Nu contează că ai centrală și te-ai separat la gaze
Playtech.ro
Ce este DUC-ul, actul fără de care şoferii din Italia nu pot circula. A ajuns să coste 70 de euro
Adevarul
Rusia testează o „tactică ciudată” pe frontul din Donețk
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Doliu în familia Denisei Răducu! Fratele vitreg al regretatei cântărețe a murit
Cancan.ro
Șoferul care a ucis-o pe Elena pe trecerea de pietoni din Berceni încearcă să scape de o pedeapsă mai gravă? Gestul făcut e revoltător
iamsport.ro
'100 de milioane!' Imagini din satelit. Ce se 'ascunde' în spatele bazei FCSB-ului. Becali: 'Eu nici nu știam'
MediaFlux
ANAF ia în vizor mai multe categorii de români. Nimeni nu scapă de noua divizie specială a Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Berceni! Imaginile filmate surprind momentul în care femeia este spulberată de pe trecerea de pietoni în timp ce împinge căruciorul
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025