Descoperire inedită: Un fragment dintr-un sfinx egiptean, găsit în Israel FOTO

O echipă de arheologi care făcea săpături în Israel a făcut o descoperire total neaşteptată: picioarele din faţă ale unui sfinx egiptean care are legătură cu un faraon constructor de piramide, conform Live Science.com.
Cristina Dinu
10 iul. 2013, 15:37
Descoperire inedită: Un fragment dintr-un sfinx egiptean, găsit în Israel FOTO

Fragmentul labelor din faţă ale sfinxului a fost găsit la Hazor, un sit UNESCO aflat la nord de Marea Galileii. Între labe se află o inscripţie hieroglifică ce conţine numele regelui Menkaure, cunoscut şi drept Mikerinos, care a condus Egiptul în perioada Regatului Vechi, în urmă cu peste 4.000 de ani şi a construit una dintre marile piramide de pe platoul de la Giza, informează Agerpres.

Oamenii de ştiinţă nu cred că Egiptul ar fi avut vreo legătură cu această zonă din Israel în perioada domniei lui Menkaure. Ei consideră că este mai probabil ca acest sfinx ar fi ajuns în regiunea în care a fost găsit mult mai târziu, cândva în mileniul 2 î.d.Hr.

Inscripţia include şi fraza „Iubit de graţia divină … care i-a dat viaţă eternă”.

Amnon Ben-Tor, unul dintre arheologii de la Hebrew University care conduc săpăturile pe situl de la Hazor, crede că acest sfinx ar proveni din străvechiul loc în care era venerat Soarele, Heliopolis, loc distrus aproape în întregime în prezent, după extinderea oraşului Cairo.

Sfinxul jumătate leu, jumătate om era o creatură mitică reprezentată în artă atât în vechiul Orient Apropiat cât şi în India şi Grecia. Ben-Tor şi colegii săi susţin că acest artefact descoperit la Hazor este primul sfinx asociat cu regele Menkaure. De asemenea, este singurul sfinx regal egiptean descoperit în Israel.

Fragmentul din statuie a fost descoperit la intrarea în palatul oraşului, într-un strat arheologic care datează din perioada misterioasei distrugeri a Hazorului din timpul ocupaţiei canaanite din secolul XIII î.d.Hr..

Cercetătorii sunt de părere că acest sfinx ar fi fost adus în Israel între secolele XVII şi XVI î.d.Hr. , când o parte din Egipt era controlată de poporul hiksos, o populaţie despre care se crede că provine din nordul Canaanului. O alternativă ar putea fi reprezentată de aducerea statuii la Hazor drept cadou din partea unui rege egiptean în perioada secolelor XV – XIII î.d.Hr., perioadă în care Egiptul controla o mare parte din Canaan printr-un sistem de regate vasale. În acea perioadă Hazor a fost cel mai important oraş din sudul Levantului, acoperind aproximativ 80 de hectare şi având o populaţie estimată la 20.000 de locuitori.

Oraşul Hazor a fost localizat strategic la intersecţia dintre cultura egipteană şi cea babiloniană. Iniţial un oraş canaanit, a fost fortificat încă de la începutul mileniului 2 î.d.Hr., a fost cucerit de israeliţi, reconstruit de regele Solomon şi în cele din urmă distrus de asirieni în anul 732 î.d.Hr.

DailyBusiness
E LEGE! Ce trebuie să facă șoferii rămași fără plăcuțe de înmatriculare. Amenzi uriașe pentru cei care nu respectă obligația
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum trebuie să-ți reglezi, de fapt, tetiera scaunului auto. Îți poate salva viața poziția ei, în caz de accident. E valabil pentru Dacia, BMW, Mercedes, Opel, Citroen sau orice alt tip de autoturism
Capital.ro
Taxă după deces în România. Se semnează obligatoriu documentul la notar. Termen legal de 6 luni
Playtech.ro
Ce nu trebuie să uiți săptămânal dacă ai vinete în grădină. Așa previi dăunătorii și fructele deformate
DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Adevarul
Minorul Lamine Yamal râvnește la o actriță de filme pentru adulți. „Mi-a spus să mă bag și să nu mă mai gândesc la vârstă”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
De la relaxare la revoltă: turiștii români, tot mai nemulțumiți de sejururile în Bulgaria
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
kanald.ro
Cutremur în Iran! Ce magnitudine a avut seismul și care sunt orașele afectate
Cancan.ro
DOLIU la Hollywood! Actorul din Spider-Man a murit în somn
Playsport.ro
O femeie și fiica ei au strâns 8.000 de sticle, apoi au construit o casă cu 7 camere: „Pentru noi a fost o metodă de supraviețuire”
Capital.ro
Doliu în teatru. Marea actriță a murit. O mare pierdere pentru scena dramatică a țării
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Ilie Bolojan este noul prim-ministru al României. Președintele Nicușor Dan a făcut anunțul în urmă cu puțin timp
MediaFlux
Plafonul la pensie, schimbat pentru medicamente compensate și cardul de alimente. Cine mai primește ajutor financiar
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cum își răcoresc spaniolii casele, fără aer condiționat