Ameninţările avocatului lui Bogdan Peşchir (BogPR): „Departamentul de Justiţie al Statelor Unite a luat deja legătura cu noi, iar lucrurile vor merge într-o altă direcţie. Cine nu vrea să înţeleagă, va plăti cu vârf şi îndesat”

Cazul influencerului Bogdan Peșchir, cunoscut ca BogPr, ia amploare la nivel internațional, potrivit avocatului său. Adrian Sârbu, apărătorul lui Peșchir, a declarat că Departamentul de Justiție al Statelor Unite a contactat echipa sa pentru clarificări legate de acest dosar.
Filip Stan
02 apr. 2025, 14:32
Ameninţările avocatului lui Bogdan Peşchir (BogPR):

„Departamentul de Justiție al Statelor Unite a luat deja legătura cu noi, iar lucrurile vor merge într-o altă direcție. Cine nu vrea să arate că a înțeles despre ce este vorba, mai devreme sau mai târziu va plăti cu vârf și îndesat. Da, au luat legătura cu noi, cu persoane din jurul lui Bogdan, și au zis că așteaptă un punct de vedere. Inclusiv domnul Hartmann a spus că se așteaptă un memorandum din partea noastră, deoarece americanii încă nu înțeleg cum se pot produce asemenea abuzuri”, a afirmat avocatul  lui Peşchir la ieșirea de la Tribunalul București.

Acesta a criticat dur justiția română, considerând că procesul clientului său este o „execuție publică”, fără probe solide.

„Mai lipsea doar ca Bogdan să fie dezbrăcat în public și să i se dea foc, și tabloul era complet”, a adăugat Sârbu, sugerând că ancheta este motivată politic.

Sârbu a contestat probele aduse împotriva lui Peșchir, subliniind că acestea nu ar demonstra o culpabilitate reală.

„Nu i se poate imputa nimic. Are aproximativ 10.000 de mesaje, dar asta nu înseamnă că a avut intenții ilegale. La începutul percheziției, am întrebat: «Există vreo probă pe care să i-o imputați clientului meu?» Răspunsul a fost «nu». Și atunci de ce continuă acest circ mediatic?”, a întrebat retoric avocatul.

Citeşte şi: Stenograme din dosarul lui Bogdan Peșchir (Bogpr). Cum a împărțit influencerul 1 mil. de dolari tiktokerilor care l-au susținut pe Călin Georgescu

Tatăl lui Peșchir, Petre Peșchir, a intervenit și el în apărarea fiului său, contestând speculațiile privind presupusa sa legătură cu fostul candidat la prezidențiale, Călin Georgescu.

„Bogdan e un om liniștit, e complet invers decât vor să îl arate acum. I-au scăpat pe alții și l-au băgat pe el în față ca să deturneze atenția opiniei publice (…). Asta e cea mai teribilă glumă? De unde să-l cunoască Bogdan pe Călin Georgescu?! E ca și cum aș zice că eu îl cunosc, l-am văzut online. Nu a avut nicio tangență directă sau indirectă. Lui i-a plăcut de el, ca și mulți oameni care îl simpatizează. E o crimă asta?”, a spus acesta într-o intervenție televizată la Realitatea PLUS.

Tribunalul decide soarta lui Peșchir

Astăzi, Tribunalul București urmează să decidă dacă Bogdan Peșchir va rămâne în arest preventiv sau dacă va fi eliberat sub control judiciar. Avocații săi susțin că reținerea acestuia este un abuz și că nu există dovezi care să justifice menținerea lui după gratii.

Pe de altă parte, anchetatorii afirmă că influencerul trebuie să rămână în arest pentru a nu se sustrage urmăririi penale. De asemenea, autoritățile susțin că activitatea sa online ridică semne de întrebare și că el ar putea influența martorii în acest caz.

Conform datelor din anchetă, Bogdan Peșchir ar fi cheltuit aproximativ un milion de euro pentru a sprijini campania electorală a lui Călin Georgescu. Acesta ar fi plătit diverse sume utilizatorilor TikTok pentru a-l promova pe politician în mediul online.

Între timp, procurorii continuă audierile în dosarul manipulării alegătorilor. Mai multe persoane, inclusiv influenceri și vedete, sunt investigate pentru că ar fi primit bani pentru a sprijini candidatura lui Georgescu.

Citeşte şi: Susținătorii lui Călin Georgescu nu îl vor pe Simion la Cotroceni: „Singura variantă este reluarea turului 2 de unde a rămas”

DailyBusiness
O nouă campanie de propagandă a Moscovei în România: „Rusia nu este dușmanul meu”. Mesajul a ajuns și în alte țări europene
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Testul sigur al femeii de 55 de ani pentru a descoperi dacă un bărbat e bun la pat. La ce îi supune modelul de fitness
Fanatik.ro
Cum poți să vezi, totuși, la TV meciul Aberdeen – FCSB. Acesta este postul de televiziune străin care transmite partida
Capital.ro
Lege pentru românii care stau la casă. Vecinul te filmează în curte? Ce trebuie să știi
Playtech.ro
Apa de ploaie, taxată în România: De ce și cum se aplică această măsură
Adevarul
Momentul în care un turc trage 6 focuri de armă în Centrul Vechi din București. Bărbatul a fost reținut
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Giorgianei
Evz.ro
Găinile, la numărat! Guvernul limitează numărul păsărilor în curțile oamenilor
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Cine este bărbatul care a deschis focul în Centrul Vechi al Capitalei! Acesta nu ar fi primul atac pe care l-a pus la cale
Cancan.ro
Mama lui Cătălin, adolescentul care s-a aruncat în fața TIR-ului cu iubita lui, face dezvăluiri tulburătoare: 'Mă amenința!' 😲
iamsport.ro
Un controversat politician îl acuză pe patronul FCSB: ”Gigi Becali, jură-te că n-ai trăit cu Tania Budi!”
MediaFlux
Când vine pensia în septembrie prin poștă și pe card! Casa de Pensii respectă datele pentru banii pensionarilor pentru luna septembrie 2025
stirilekanald.ro
Mihai și-a dat ultima suflare sub ochii soției sale, în timp ce încerca să salveze de la înec un bărbat. Femeia a văzut totul: „Omul acela l-a tras de picior și l-a băgat la fundul apei”
Cursul valutar BNR miercuri, 20 august 2025: Prețul gramului de aur se află în scădere