Victor Ponta, după lovitura de palat din USR: „Încet, încet, toți românii află cine este, de fapt, candidatul Sistemului. Vor un nou Iohannis la Cotroceni”

"Sistemul încearcă, din nou, să fure votul românilor și să păstreze la Cotroceni un nou “Iohannis”, spune candidatul independent Victor Ponta pe Facebook.
Filip Stan
09 apr. 2025, 13:22
Victor Ponta, după lovitura de palat din USR:
Victor Ponta, despre mandatul lui Nicușor Dan la Primăria Capitalei

Victor Ponta a reacţionat pe Facebook după ce USR s-a aliniat în spatele lui Nicuşor Dan şi au abandonat-o pe Elena Lasconi. „Încet, încet, toți românii află cine este, de fapt, candidatul Sistemului. Până și Crin Antonescu, oricât de naiv ar fi, își dă seama că el este doar de fațadă, folosit doar ca să îi facă “pârtie” adevăratului candidat!

USR îi retrage susținerea Elenei Lasconi și mizează pe Nicușor Dan. Președinta USR acuză jocuri ale sistemului: „Văd baroni și găști USR care fac jocul sistemului”

Presiunile asupra mea au efect zero — și, din acest motiv, s-a trecut la șantajarea și amenințarea primarilor. În cazul Elenei Lasconi, Sistemul încearcă în continuare, prin “cozile de topor” din USR, să o oprească!

De azi voi începe să arăt, cu nume și prenume, cine sunt “vârfurile de lance” și “că­ră­to­rii de bani” prin care Sistemul încearcă, din nou, să fure votul românilor și să păstreze la Cotroceni un nou “Iohannis”!

Românii trebuie să își ia țara înapoi. Și să punem din nou România pe primul loc!”, a scris Victor Ponta pe Facebook.

Elena Lasconi își numește colegii șpăgari: „Nu mă retrag din cursă. I-aș întreba cât e darul și cine îl dă”

USR anunţă, miercuri, că a decis susţinerea unui candidat independent la alegerile prezidenţiale, decizia fiind luată cu doar două voturi împotrivă în şedinţa conducerii. Potrivit liderulor USR, Nicuşor Dan este singurul candidat dintre cei care susţin parcursul pro-european al României care are şanse să ajungă în turul al doilea.

Fritz a declarat l-a anunţat pe Nicuşor Dan despre această decizie.

”L-am sunat aseară după ce am primit ultimele cifre şi era clar că ne vom întâlni pentru această discuţie, l-am sunat pe Nicuşor Dan. Nu a fost un apel lung, nu am făcut negocieri. Am spus că ne reauzim după discuţia de Birou Naţional. (…) Ieri la telefon mi-am exprimat încrederea că va continua un parteneriat între el şi USR când va fi preşedinte”, a transmis Dominic  Fritz.

El a precizat că USR nu va putea finanţa campania lui Nicuşor Dan.

”Nu putem finanţa campania lui. Vom aborda inclusiv donatori cu care am colaborat în trecut şi îl rugăm să împrumute bani pentru campania lui Nicuşor Dan. Mai urmează acest Comitet Politic care trebuie să valideze această decizie”, a mai explicat Fritz.

El a explicat că s-a ajuns în acest punct deoarece două sondaje realizate de USR au arătat că în finala prezidenţială ar intra candidatul AUR, George Simion şi candidatul independent Victor Ponta, iar Nicuşor Dan s-ar clasa pe locul trei.

”Nu mai există o cale pentru Lasconi să ajungă în turul doi. Astăzi, în şedinţa de Birou Naţional, am decis să convocăm un Comitet Politic şi să punem pe primul loc responsabilitatea faţă de această ţară, chiar dacă înseamnă o decizie dureroasă pentru partid şi să votăm susţinerea unui independent pentru funcţia de preşedinte al României. Nu este o decizie pe care am luat-o uşor, este o decizie pe care am luat în BN cu două voturi împotrivă”, a declarat Dominic Fritz, primarul municipiului Timişoara, vicepreşedinte al USR.

El a explicat că este un moment dificil pentru partid şi pentru Lasconi.

”Este un moment dificil pentru noi ca partid şi pentru Lasconi e dificil. Nu putem să punem pe primul loc orgolii personale sau orgolii de partid pentru că suntem într-o situaţie cu o miză istorică. Va rămâne o rană pentru USR această zi şi cu siguranţă decizia ce va urma în Comitetul Politic, această rană poate fi vindecată cu o victorie a forţelor pro-europene în 4 mai şi în 18 mai”, a mai declarat Fritz.

El a făcut apel la PNL şi UDMR să îl susţină pe Nicuşor Dan. ”Fac un apel la PNL şi la UDMR care astăzi lansează candidatura lui Crin Antonescu, nu picaţi în capcana PSD care are un candidat şi ştim că unii din votanţi PSD îl vor vota. Nu repetaţi greşeala de anul trecut de a nu crede în propriile sondaje. Să îl susţină şi ei pe singurul candidat cu şanse în turul doi dintre cei pro-europeni şi acesta este Nicuşor Dan”, a mai afirmat Dominic Fritz.

 

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Tzancă Uraganu, copleșit după moartea lui Doru de la Constanța. Ce știa despre problemele cu care se confrunta
Fanatik.ro
Alexandru Țiriac, reacție neașteptată după ce Simona Halep și Dorin Mateiu s-au afișat în public. Cum a numit-o pe fosta tenismenă
Capital.ro
Pensia poate fi suspendată chiar și după ce a fost aprobată. Situațiile prevăzute de lege pe care mulți pensionari nu le cunosc
Playtech.ro
Pleci în vacanță în străinătate? Documentul medical pe care trebuie să îl ceri dacă nu ai primit cardul european
Adevarul
Satul de la Dunăre care a cucerit mii de cehi. „Vin de la o mie de kilometri, dar pentru ei este ca o întoarcere acasă”
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un arbitru exclus de FIFA la Cupa Mondială 2026 s-a stins din viață la 38 de ani, în condiții suspecte
iamsport.ro
Radu Banciu l-a distrus pe Marius Lăcătuș: ”Dacă va fi antrenată de prostul ăsta...”
MediaFlux
Horoscop 14 iulie. Ziua în care răbdarea valorează mai mult decât graba. Unele zodii primesc vești neașteptate, altele trebuie să spună „nu”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?