AUR bombardează BEC cu plângeri privind campania lui Nicușor Dan. Ce reclamă partidul lui George Simion

AUR, partidul condus de George Simion, bombardează Biroul Electoral Central (BEC) cu sesizări privind campania electorală a lui Nicușor Dan. O parte a plângerilor admise se referă la clipuri cu conţinut ilegal de pe conturi asociate primarului general.
Irina Dumitrescu
09 apr. 2025, 17:51
AUR bombardează BEC cu plângeri privind campania lui Nicușor Dan. Ce reclamă partidul lui George Simion

Din pricina valului de sesizări înaintate începând cu 5 aprilie, activitatea BEC riscă să fie blocată. Membrii Biroului trebuie să analizeze, zilnic, sute de reclamații, multe dintre acestea fiind, practic, identice, lucru ce duce la o încărcare artificială a activității instituției.

Multe dintre sesizări sunt formulate de către AUR și vizează conținutul unor clipuri electorale considerate ilegale. După ce reclamațiile sunt soluționate de către BEC, exact aceleași materiale electorale sunt contestate din nou de către persoane care, aparent, nu au nicio legătură cu formațiunea condusă de George Simion.

Citește și Partidul lui George Simion se destramă! Claudiu Târziu pleacă definitiv din AUR și anunță crearea unui nou partid : „Sunt alungat din propria casă”

Chiar dacă se constată, în urma verificărilor, că sunt reclamate clipuri deja analizate, BEC are obligația legală de a soluționa fiecare sesizare în parte, întrucât cei care le-au înaintat sunt diferiți. Asta presupune adoptarea unor noi decizii în fiecare caz, ceea ce pune o presiune suplimentară asupra activității instituției, notează stiripesurse.

Sesizările ”dublate” trimise la BEC nu sunt formulate exclusiv de persoane care nu ar avea apartenență politică. Unele dintre acestea sunt semnate, de pildă, de un jurist membru POT.

Conform unor surse din BEC, bombardamentul AUR asupa instituției ar fi o strategie menită, pe de o parte, să testeze vigilența și limitele de reacție ale instituției. Pe de altă parte, valul de reclamații ar avea și scopul de a atrage atenția publicului – element esențial dată fiind apropierea datei prezidențialelor.

BEC nu a transmis deocamdată un punct de vedere oficial privind suprasolicitarea procedurală provocată de numărul mare al sesizărilor.

În urmă cu câteva zile, BECa admis mai multe plângeri privind clipuri de promovare a unor candidaţi pe TikTok și Facebook, dispunând înlăturarea acestora şi a materialelor conexe.

Potrivit deciziilor Biroului, nouă dintre cele 17 plângeri admise se referă la videoclipuri cu conţinut ilegal de pe conturi asociate candidatului Nicuşor Dan, cu îndemnuri directe de vot pentru acesta, cu îndemn de a nu vota un anumit candidat, cu prezentarea de afişe cu maşini colantate cu imaginea lui, sloganul acestuia, notează replicaonline.

Alte cinci plângeri admise de BEC se referă la 35 videoclipuri publicate pe Facebook şi TikTok cu conţinut ilegal cu îndemnuri de a vota cu George Simion.

Citește și Elena Lasconi dă în judecată USR după ce a fost trădată pentru Nicușor Dan: „O să-mi caut dreptatea în Justiţie”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Întăriri pentru Universitatea Craiova! Omul de încredere al lui Laurențiu Reghecampf și Edi Iordănescu a semnat cu oltenii
Capital.ro
Victor Ponta, declarații tranșante după negocierile pentru guvern: „Să fim realiști…”
Playtech.ro
Tabelul amenzilor rutiere după 1 iulie. Cât costă fiecare greșeală în trafic după majorarea punctului de amendă
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
Radu Banciu și-a ales favorita de la Mondial după primele meciuri: ”Îi văd campioni. Cine să-i bată?”
MediaFlux
Cartea de identitate electronică nu mai e gratuită. Cât vor plăti românii pentru noile buletine
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece