Banca Transilvania se extinde în Republica Moldova și cumpără Microinvest, cea mai mare companie de creditare non-bancară de peste Prut

Banca Transilvania se extinde în Republica Moldova. Victoriabank, ce face parte din Grupul Financiar Banca Transilvania, a cumpărat grupul Microinvest, cea mai mare companie de creditare non-bancară din Republica Moldova.
Alina Costache
11 apr. 2025, 15:27
Banca Transilvania se extinde în Republica Moldova și cumpără Microinvest, cea mai mare companie de creditare non-bancară de peste Prut
Banca Transilvania se extinde în Republica Moldova și cumpără Microinvest, cea mai mare companie de creditare non-bancară de peste Prut

Banca Transilvania se extinde în Republica Moldova printr-o nouă achiziție. Victoriabank, parte din Grupul Financiar Banca Transilvania, a semnat acordul prin care cumpără Microinvest, cea mai mare companie de creditare non-bancară din Republica Moldova, la Chișinău.

Banca Transilvania se extinde în Republica Moldova și cumpără Microinvest

„Victoriabank, parte din Grupul Financiar Banca Transilvania, a făcut astăzi primul pas pentru o nouă achiziţie în Republica Moldova, în domeniul microfinanţării. Reprezentanţii Victoriabank şi ai Microinvest, liderul pieţei de microfinanţare din Republica Moldova, au semnat în Chişinău acordul prin care Victoriabank va cumpăra Microinvest.

Citește și : Cum poţi retrage bani de la Banca Transilvania fără să plăteşti comision. Soluţia banală la care pot apela toţi clienţii

Noua achiziţie va contribui la creşterea Victoriabank, a treia bancă din Republica Moldova, prin diversificarea ofertei, numărul mare de clienţi noi şi expertiza în microfinanţare”, arată un anunţ transmis de BT Bursei de Valori Bucureşti (BVB).

Microinvest este cea mai mare companie de creditare non-bancară din Republica Moldova, cu o cotă de piață solidă, de 40.000 de clienți, atât persoane juridice, cât și persoane fizice, 350 de angajați și 17 sucursale. Aceasta finanțează, pe lângă planuri personale, și IMM-uri și agrobusiness-uri.

„Microfinanţarea este o nişă aparte a Grupului Financiar Banca Transilvania, dezvoltată de BT Mic, BT Direct şi Banca Transilvania. Dorim să replicăm în Republica Moldova succesul pe care îl avem în România atât privind susţinerea clienţilor prin microfinanţare, cât şi în domeniul achiziţiilor”, declară Bogdan Pleşuvescu, director general adjunct, Banca Transilvania.

Citește și : Anunţul BNR despre economiile românilor în aur şi valută după ce războiul comercial a fost pus pe pauză

Tranzacția urmează să fie autorizată după ce sunt obținute toate aprobările din partea autorităților de reglementare și supraveghere din România și din Republica Moldova, etapă până la care Microinvest va avea activitate independentă.

„Achiziţia Microinvest reflectă direcţia Victoriabank, de creştere inclusiv prin achiziţii. Microinvest este compania la care ne-am uitat întotdeauna cu admiraţie pentru că a redefinit microfinanţarea în Republica Moldova prin produse inovatoare şi relaţia foarte bună cu clienţii. Apreciem succesul ei, profesionalismul echipei şi impactul pozitiv în economia locală”, afirmă Levon Khanikyan, preşedinte Victoriabank.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
De ce nu se poate juca Supercupa României, U Craiova – U Cluj, pe 11 iulie, data fixată de FRF! Detaliul de care nu a ţinut cont Comitetul Executiv
Capital.ro
Pensionarii care nu vor primi 600 de lei în plus la pensie. Mugur Isărescu, anunț privind data de 1 ianuarie 2027
Playtech.ro
Orașul românesc unde cândva ploua cu acid sulfuric. Era considerat a fi cel mai poluat din Europa anilor ’80 şi făcea parte din ţinutul aurului
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Aurelia, o arhitectă de 30 de ani din Timișoara, a fost găsită moartă în râul Bega. Telefonul fetei, abandonat pe malul apei
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Horoscop 22 mai. Ziua în care trecutul joacă feste mai multor zodii. Sfatul astrelor
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi