Bebeluş furat din maternitate, la Bacău. Mama l-a vândut pentru 5000 de lei. Nou-născutul, scos din spital într-o pungă, urma să fie folosit la cerșit

Poliţiştii din Bacău au reţinut pe femeia de 19 ani care la sfârşitul săptămânii trecute a luat un bebeluș dintr-o maternitate din judeţ. Femeia a declarat că avea o înţelegere cu mama bebeluşului pentru ca acesta să îi fie încredinţat în schimbul sumei de 5.000 lei.
Alina Costache
28 apr. 2025, 13:15
Bebeluş furat din maternitate, la Bacău. Mama l-a vândut pentru 5000 de lei. Nou-născutul, scos din spital într-o pungă, urma să fie folosit la cerșit

Caz incredibil la maternitatea din Bacău. Un nou-născut a fost dat dispărut de mamă, o femeie de 33 de ani care născuse gemeni, cu cinzi zile înainte. Femeia a declarat că a constatat că unul dintre bebeluşi lipseşte, în momentul în care s-a întors în salon pentru a-i alăpta.

Polițiștii au intrat pe fir, iar bebeluşul a fost găsit la 9 ore de la dispariţie. Ulterior, ancheta a scos la iveală că băieţelul fusese vândut, chiar de mamă. Surse judiciare citate de news.ro au arătat că tânăra de 19 ani s-a înţeles încă din luna ianuarie cu mama gemenilor, pe atunci însărcinată în cinci luni, să-i cumpere unul dintre băieţi pentru suma de 5000 de lei.

Citește și: Gestul iresposabil al unui șofer l-a costat permisul de conducere pentru 30 de zile. A primit și amendă de 1.000 lei

În 22 aprilie, mama şi tânăra de 19 ani s-au întâlnit în gara din Bacău, unde femeia de 33 de ani a primit 3000 de lei de la cea care voia să îi cumpere unul dintre copii. O zi mai târziu, femeia a mers la maternitate să nască.

Pe 27 aprilie, tânăra de 19 ani a plecat de la hotelul Dumbrava, unde era cazată, la Maternitatea din Bacău, a urcat în secţia de Neonatologie îmbrăcată cu halat şi pijamale, pentru că aşa o sfătuise chiar mama copiilor. Ulterior, a pătruns în salonul numărul 2, unde se afla copilul, a băgat bebeluşul într-o pungă de hârtie şi a ieşit din spital prin acelaşi loc pe unde intrase.

Citește și: Ioana Tufaru aruncă bomba despre divorţ: „Mi-am făcut bagajele pur și simplu și am plecat. Nu mai suportam discuțiile din casă. Am lăsat copilul cu el şi am plecat”

De acolo s-a deplasat pe jos la hotelul Dumbrava, unde fusese cazată din data de 24 aprilie, şi-a luat de acolo obiectele personale şi a luat un taxi cu care a ajuns la locuinţa sa din cartierul Şerbăneşti.

Tânăra de 19 ani a spus rudelor că atunci a ieşit din spital după ce a născut un băieţel.

„Activitatea infracţională a numitei a fost surprinsă de camerele de supraveghere amplasate atât în exteriorul cât şi în interiorul Secţiei de Neonatologie din cadrul Spitalului Judeţean Bacău.  De la femeie au fost ridicate obiectele de îmbrăcăminte cu care a fost imbrcată atunci când a comis fapta, respectiv halatul, pijamalele şi papucii, aşa cum a fost surprinsă de camerele de supravheghere. Cu ocazia audierii în calitate de suspectă aceasta a recunoscut comiterea faptei”, precizează sursele citate.

Femeia de 19 ani a fpst reținută pentru 24 de ore.

 

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Nimeni nu știe cine a fost prima soție a lui Giovanni Becali: „Machedoancă din Tunari! A cântat Gil Dobrică”
Capital.ro
Mașinile care nu mai trec inspecția tehnică. Defectul pentru care toate mașinile pică automat
Playtech.ro
Pensia anticipată 2026. Câţi bani pierzi dacă vrei să ieşi la pensie mai devreme cu trei, patru sau cinci ani
Adevarul
Fiului lui Ramzan Kadîrov i-a fost scoasă splina, e slăbit și riscă să-și piardă vedere. Gărzile sale, în stare gravă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier grav în Bistrița Năsăud! Un bărbat și-a pierdut viața după ce a fost izbit de o mașină. Acesta a traversat neregulamentar strada
iamsport.ro
Radu Naum l-a auzit pe Gigi Becali și s-a enervat: ”Ce aveți în seara asta? Doamne ferește!”
MediaFlux
Cât de aproape suntem de recesiune. Ministrul Finanțelor dezvăluie scenariul cel mai negru
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat