O companie japoneză de renume investește 35 de milioane de euro într-o fabrică din România

O mare companie japoneză face o investișie uriașă în țara noastră. Urmează să fie salvată o platformă infustrială de 19 hectare din municipiul Drobeta Turnu Severin.
Alina Costache
07 mai 2025, 18:06
O companie japoneză de renume investește 35 de milioane de euro într-o fabrică din România
O companie japoneză intră pe piața din România

Yokohama Rubber, o companie japoneză cu o tradiție e peste 107 ani, a preluat fabrica de anvelope destinate sectorului militar și utilajelor grele din Drobeta Turbu Severin, într-o tranzacție de 35 de milioane de euro.

Unitatea de producție, construită între 1970 și 1980, a fost scoasă la vânzare de lichidatorul judiciar al Euro Tyres Manufacturing SRL, firmă care a intrat în faliment la sfârșitul lunii ianuarie 2025, după aproape șapte ani de insolvență, arată Profit.ro.

Citește și: O companie importantă a dat afară aproximativ 1.500 de angajați din America: „A fost o decizie dificilă”

Yokohama Rubber a transmis o scrisoare de intenție pentru achiziția activelor companiei Euro Tyres, care deține în municipiul Drobeta Turnu Severin o platformă industrială de peste 19 hectare.

Pachetul scos la licitație includea terenul de peste 19 hectare, 38 de clădiri industriale și administrative, printre care hale de producție, precum și echipamentele și instalațiile de fabricație. Au fost cumpărate pentru 35 de milioane de euro + TVA.

Yokohama, o companie cu tradiție consolidată

Yokohama Rubber este o companie înființată în anul 1917, cunoscută la nivel global pentru producția de anvelope și de produse din cauciuc. Are sediul în Tokyo, Japonia, și este specializată în producția de anvelope pentru autoturisme, camioane, autobuze, vehicule industriale și utilaje grele, precum și produse adiacente, precum alte produse din cauciuc.

Odată cu intrarea în România, Yokohama va avea o prezență industrială mai puternică în Europa. Acest lucru ar putea reduce dependența de importuri și ar permite o livrare mai rapidă a produselor pe piață. Investiția ar putea aduce beneficii economice locale, creând noi locuri de muncă și stimulând economia regiunii.

Citește și: O companie deținută de colosul suedez Volvo dă afară jumătate dintre angajați. ”Au făcut imposibilă menținerea operațiunilor la dimensiunea actuală”

Yokohama este unul dintre cei mai mari producători de anvelope din lume, aflându-se în competiție directă cu alți giganți precum Bridgstone, Michelin, Goodyear și Continental.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Stadionul uriaș care se construiește pe locul unei foste fabrici. Valoarea investiției ajunge la 2,4 miliarde de dolari
Capital.ro
Impozit auto în România. Primăriile iau date direct de la RAR. Șoferii cu mașini vechi vor plăti cel mai mult din 2026
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul