Tot ”marketing” electoral? Casa de ”52 de metri pătrați” în care locuiește George Simion este, în realitate, de patru ori mai mare! Liderul AUR nu plătește chirie, deși încasează bani de la stat pentru asta

Finalist al prezidențialelor de anul acesta, George Simion susține că locuiește într-un apartament cu două camere a cărui suprafață este de 52 de metri pătrați. De fapt, locuința respectivă este de patru ori mai mare (238 de metri pătrați în total). Liderul AUR ar fi ascuns și faptul că nu plătește chirie, deși chiar el recunoștea că încasează bani de la stat în acest scop, dată fiind calitatea lui de parlamentar.
Irina Dumitrescu
09 mai 2025, 17:51
Tot ”marketing” electoral? Casa de ”52 de metri pătrați” în care locuiește George Simion este, în realitate, de patru ori mai mare! Liderul AUR nu plătește chirie, deși încasează bani de la stat pentru asta

17 noiembrie 2024. Liderul AUR, George Simion, primește în locuința lui din centrul Capitalei echipa România TV, el fiind atunci primul candidat la prezidențiale care deschidea ușa casei sale, astfel încât toți românii să vadă unde, cu cine și cum locuiește.

Simion, despre casa unde locuiește: Nu e cine știe ce la noi

Cu acea ocazie, George Simion îi destăinuia, cu modestie, reporterului Ioan Korpoș că apartamentul cu două camere în care locuiește alături de soție și copil este unul absolut normal, de 52 de metri pătrați.

”Nu e cine știe ce la noi, dar noi suntem bine, suntem fericiți”, spunea atunci liderul AUR, care condamna cu aceeași ocazie huzurul din mandatele lui Klaus Iohannis.

Citește și George Simion îl ia drept model politic pe Viktor Orban, premierul maghiar care vrea recuperarea Transilvaniei. În 2023, liderul AUR îl critica dur pe liderul extremist: „Să încerce la Putin, poate și în Rusia”

Apartamentul cu pricina are într-adevăr două camere, însă este mult mai mare decât pretindea Simion. Are, în total, 238 de metri pătrați: două camere, două băi, bucătărie/living și o terasă de peste 100 de metri pătrați, potrivit context.ro.

În respectiva locuință a fost filmat, tot în campania electorală de anul trecut, interviu lui Simion ”55 de întrebări – powered by Libertatea”. Nici atunci însă liderul AUR nu a dezvăluit suprafața reală a apartamentului.

Dincolo de suprafață, George Simion a mai ascuns un lucru, legat de chiria pentru apartament. Liderul AUR spunea că plătește o chirie decontată din bani publici: 5.000 de lei pe lună, după cum a precizat el pentru Fanatik.

Jurnaliștii de la context.ro au descoperit însă că Simion nu-i dă niciun ban proprietarei apartamentului. Locuința ar fi deținută de Frasinia Axinia, mama europarlamentarului AUR Adrian Axinia, care susține că nu-i ia niciun ban liderului AUR.

”Stă acolo bine mersi. Am închiriat și atâta tot, cum fac toate persoanele. Nu aveam voie să închiriez? Nu plătește nimic, să stea liniștit acolo. Stă acolo o familie. Când va pleca, va pleca. Nu am discutat niciodată: «Cât stați, cum stați și în ce fel». A fost vorba de o binefacere”, a spus ea.

Potrivit libertatea, George Simion deține o casă în județul Vrancea, chiar în satul lui natal, Răchitosu.

Pe de altă parte, întrebat recent despre promisiunea privind casele de doar 35.000 de euro pentru români, liderul AUR a recunoscut că a fost vorba despre o strategie electorală.

”Dacă nu aveam aceste forme de promovare, nu ajungeam unde suntem astăzi, la 42 la sută dintre voturi”, a spus el.

Citește și Minciunile spuse de George Simion în dezbaterea cu Nicușor Dan: „Nicio țară din UE nu are același potențial energetic, mineral și natural pe care îl are România”

DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
Analiză stilistică și simbolică a Primului Cuplu din Stat, făcută de Vladimir Tătaru: George Simion sau Nicușor Dan?
Fanatik.ro
Comuna de lângă București în care tinerii se mută pe capete. Se ajunge imediat la Romană sau Unirii, traiul e mai liniștit și seamănă cu ce vezi în filmele americane. Vecinii sunt zâmbitori, prețurile mici și copiii se joacă pe stradă
Capital.ro
România a pierdut o mare actriță. A strălucit asemeni soarelui în teatru și în film. Faima ei a trecut granițele
Playtech.ro
De ce să nu conduci cu 140 de km/h pe autostradă? Detaliul la care şoferii nu se gândesc niciodată
DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Adevarul
Bomba despre originea COVID-19. Studiul exploziv care zdruncină teoria Chinei și rescrie începutul pandemiei
wowbiz.ro
Ionel Ganea, grav accident rutier! Fiul său, transportat în stare critică cu elicopterul SMURD
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Ce trebuie să faci dacă găluștele îți ies tari. Un singur ingredient le poate face pufoase
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Au venit pentru o nuntă, dar au ars pe marginea drumului. Destinul sfâșietor al unei familii întoarse din Italia
Cancan.ro
ZODIA care își va găsi sufletul-pereche în luna mai 2025. Mihai Voropchievici: 'Fii deschis iubirii!'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii cu pomi în curte. Trebuie să anunți primăria cu 48 de ore înainte
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
VIDEO Cine e, de fapt, Papa Leon al XIV-lea. Papa Francisc a făcut dezvăluiri despre el: "Este foarte calm, dar..."
Salariul minim crește din 1 mai 2025 și ajunge la 4.500 lei
MediaFlux
Pensionarii pierd 1.350 lei de la stat. Banii care nu se mai dau în 2025
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cât costă cazarea la hotelul de lux al Simonei Halep, din Mamaia