Kelemen Hunor: Trebuie să fii artist să creşti salariile, pensiile, să arunci deficitul la 9,3% şi să pierzi alegerile. Nu s-a întâmplat nimănui în Europa. Doar lui Ciucă şi Ciolacu

Liderul UDMR Kelemen Hunor a declarat, joi, că la PSD este degringoladă, şi la PNL se simte, dar recunoaşte că nu se poate face un guvern de uniune fără social-democraţi.
Filip Stan
15 mai 2025, 20:33
Kelemen Hunor: Trebuie să fii artist să creşti salariile, pensiile, să arunci deficitul la 9,3% şi să pierzi alegerile. Nu s-a întâmplat nimănui în Europa. Doar lui Ciucă şi Ciolacu

Kelemen Hunor a declarat la Europa FM că cei de la PSD trebuie întrebaţi ce anume doresc în privinţa intrării sau nu la guvernare. ”Trebuie să-I întrebaţi pe pesedişti. Şi la ei este degringoladă, şi la PNL se simte, fiindcă, nu vă supăraţi, e o artă. Trebuie să fii artist, să creşti salariile, să creşti pensiile, să arunci în 2024 deficitul bugetar la 9,3%, să semnezi contracte de investiţii de 3 ori cât ai în buget la dispoziţie şi să pierzi alegerile. Nu s-a întâmplat nimănui în Europa. Doar lui Ciucă şi Ciolacu. Deci asta înseamnă artă. Sunt dezorientaţi”, a arătat Kelemen Hunor.

”Ei au ajuns la concluzia, dacă înţeleg eu bine, că alegătorii lor s-au dus spre AUR. Şi atunci, ce strategie poţi să faci? Mergi după alegătorii tăi? Nu e o soluţie, fiindcă asta înseamnă că te va mânca AUR. Sau faci o politică prin care atragi alegătorii tăi înapoi? Eu nu pot să dau sfaturi. Dar aici e responsabilitatea fiecărui lider la un moment dat şi a fiecărui parlamentar să avem un guvern cât mai repede, imediat după ce noul preşedinte va depune mandatul, trebuie să vină cu o propunere, discuţiile pot fi începute de luni, de marţi, dar nu avem timp de pierdut. Sigur, dacă câştigă Simion, ceea ce nu doresc pentru România, din AUR. Şi ce mai adună? Trebuie să facă o majoritate”, a subliniat Kelemen Hunor.

Călin Georgescu, mesaj pentru Victor Ponta: „El ne-a scăpat de Marcel Ciolacu. E nevoie de o echipă mai largă”

Kelemen Hunor a menţionat că Marcel Ciolacu a spus că nu vrea cu AUR, dar ce se va întâmpla peste o săptămână, peste 10 zile, nu îşi dă seama.

”Dar asta înseamnă, sigur, că până în toamnă, AUR a preluat toată puterea în România: preşedinţia, guvernul, serviciile secrete, Curtea Constituţională şi Justiţia”, a menţionat Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor: Un guvern majoritar fără PSD nu se poate / Se poate forma o majoritate largă PSD, PNL, USR, UDMR, minorităţi, dacă va câştiga Nicuşor Dan şi se poate găsi o soluţie de guvern minoritar sau cvasitehnocrat, pentru o anumită perioadă

Liderul UDMR Kelemen Hunor a declarat, joi, că un guvern majoritar fără PSD nu se poate, el precizând că se poate forma o majoritate largă PSD, PNL, USR, UDMR, minorităţi, dacă va câştiga Nicuşor Dan şi se poate găsi o soluţie de guvern minoritar sau cvasitehnocrat, pentru o anumită perioadă. Kelemen Hunor a mai spus că se poate face o formulă majoritară când toată lumea intră la guvernare, mai puţin cu SOS şi POT.

”Eu nu ştiu care era planul iniţial, dacă a existat un plan iniţial, luni, lunea trecută, imediat după alegeri, când noi ne-am întâlnit în coaliţie, atunci a fost anunţul colegilor din Partidul Social-Democrat că, din punctul lor, nu mai există coaliţie şi premierul va depune mandatul în cursul zilei de. Şi s-a şi întâmplat, cred că, marţi, după masă. (..) Nu ne-am certat, nu a fost scandal, nu a fost nimic. (..) A fost o discuţie foarte liniştită”, a declarat la Europa FM Kelemen Hunor, preşedintele UDMR, despre demisia premierului Marcel Ciolacu şi ruperea coaliţiei de guvernare.

El a povestit că ulterior s-au dus la Cotroceni cu toţii, Cătălin Predoiu, Marcel Ciolacu, cu Varujan Pambuccian la preşedintele Interimar, şi ”a fost o discuţie acolo, dar nimic spectaculos, fiindcă decizia PSD-ului era clară”. Am discutat cine ar trebui să fie premier Interimar, la urmă, a ajuns toată lumea la concluzia că trebuie să fie un om cu experienţă politică, fiindcă au fost şi alte variante, este adevărat, şi aşa s-a terminat povestea. Eu de atunci n-am mai vorbit nici cu preşedintele Interimar, nici cu domnul Ciolacu, cu Predoiu am mai vorbit, este adevărat de câteva ori.

Întrebat ce guvern va putea propune Parlamentului preşedintele Nicuşor Dan, Kelemen Hunor a spus că ”prea multe variante nu sunt în Parlament, pe matematica actuală”.

Citește și: Alegeri prezidențiale 2025, TURUL 2. Lista secțiilor de votare deschise în străinătate. Românii din diaspora vor putea vota timp de trei zile

”Se poate forma o majoritate largă, asta înseamnă PSD, PNL, USR, UDMR, Grupul Minorităţilor Naţionale, dacă va câştiga Nicuşor Dan. Se poate forma un guvern, vorbesc doar matematic, nu vorbesc din punct de vedere politic, PSD, PNL, USR, Minorităţile Naţionale, că tot o majoritate dă, pe actuala formulă parlamentară şi se poate găsi o soluţie de guvern minoritar sau guvern cvasitehnocrat susţinut de toţi ceilalţi, pentru o anumită perioadă, dacă nu se poate forma o majoritate, dar alte variante nu există”, a spus Kelemen Hunor.

El a precizat că un guvern majoritar fără PSD nu se poate. ”Nu se poate, deci nu există. PNL, USR, UDMR plus Grupul Minorităţilor Naţionale nu are majoritate. Asta este guvern minoritar, de oriunde am lua. E guvern minoritar. Se poate face o formulă majoritară când toată lumea intră la guvernare, mai puţin cu SOS şi POT. Dar nu ştiu dacă se doreşte, nu ştiu dacă se poate ajunge la o astfel de soluţie”, a completat el.

DailyBusiness
România trece la rovinieta după kilometri parcurși. Plata devine automatizată
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat primul 11 al FCSB cu Aberdeen. Revine Radunovic! Unde sunt singurele semne de întrebare. Exclusiv
Capital.ro
Tragedie în România. Un mare sportiv s-a stins în accident: Viaţa lui nu a mai putut fi salvată
Playtech.ro
Prioritate pe Drum Național – regula care încurcă șoferii. Ce trebuie să știi în 2025
Adevarul
Multinaționalele iau în calcul majorarea prețurilor sau relocarea din cauza taxelor suplimentare
wowbiz.ro
Doliu în lumea sportului! Pilotul de raliuri Dan Bodea a murit în urma unui accident, în timpul autocrossului de la Campulung: „Amintirea ta va rămâne mereu vie”
Evz.ro
România, de la caniculă la vijelii și grindină. Alertă de vreme severă pentru mai multe județe
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
A murit Terence Stamp, care l-a jucat pe Generalul Zod în „Superman”! Actorul s-a stins la 87 de ani
Cancan.ro
Cauza morții Ralucăi Pânzaru, tânăra de 28 de ani găsită fără suflare într-un apartament din Iași. NU s-a sinucis!
iamsport.ro
A refuzat să-i mai vorbească timp de 6 luni după `Pizzagate`. Dezvăluirea făcută la BBC
MediaFlux
Carduri cu 500 de lei pentru rechizite. Ministrul Dragoș Pîslaru: ”Trebuie cheltuiți până pe 31 august”
stirilekanald.ro
Raluca Pânzaru NU s-a sinucis! Cum a murit, de fapt! Breaking news
Ce decizie au luat Vladimir Putin și Donald Trump după întâlnirea din Alaska