Politologul Cristian Preda analizează varianta în care George Simion ar câştiga preşedinţia: „Scena noastră politică s-ar întoarce cu 25 de ani în urmă, când stânga era decuplată de Europa”

Pe măsură ce se apropie momentul crucial al alegerilor, liderul AUR George Simion a lansat o serie de scenarii privind guvernarea, în eventualitatea unei victorii la alegerile prezidențiale. Politologul Cristian Preda a analizat toate aceste propuneri, explicând implicațiile și consecințele politice ale fiecărei variante. Comentariile sale, publicate pe platforma comunitatealiberala.ro în data de 15 mai, scot la iveală multiple riscuri și incertitudini asociate cu planurile lui Simion.
Mircea Filipescu
16 mai 2025, 17:21
Politologul Cristian Preda analizează varianta în care George Simion ar câştiga preşedinţia:

Primul scenariu discutat de liderul AUR vizează desemnarea lui Călin Georgescu ca prim-ministru, în cazul în care George Simion câștigă președinția. Potrivit calculelor lui Cristian Preda, o astfel de guvernare, bazată pe o coaliție PSD-AUR-POT, ar putea atinge o majoritate parlamentară de 51,5%. Dacă la această formulă se adaugă și mandatele partidului SOS România, majoritatea ar putea urca până la 58,6%.

Totuși, costul unei asemenea alianțe ar fi prea mare pentru Partidul Social Democrat, avertizează Preda.

„Dacă s-ar asocia cu Simion și Georgescu, acest partid ar pierde locul în familia socialistă. Iar scena noastră politică s-ar întoarce cu 25 de ani în urmă, când stânga era decuplată de Europa”, explică politologul.

Un al doilea scenariu propus de George Simion prevede desemnarea lui Georgescu ca premier chiar și în lipsa unei majorități parlamentare. O astfel de acțiune ar putea duce la declanșarea alegerilor anticipate, deoarece Constituția României permite președintelui să dizolve Parlamentul după două propuneri de guvern respinse consecutiv. Preda atrage atenția că aceste alegeri ar putea fi organizate abia în luna octombrie 2025, ceea ce ar prelungi perioada de instabilitate politică.

Al treilea plan al liderului AUR este organizarea unui referendum pentru a anula decizia Curții Constituționale prin care finala electorală dintre Călin Georgescu și Elena Lasconi a fost oprită, odată cu invalidarea rezultatelor. Cu toate acestea, Cristian Preda subliniază inutilitatea unui astfel de demers.

Citeşte şi: Reacții dure după ce Anamaria Gavrilă i-a cerut lui Nicușor Dan să declare public că nu suferă de afecțiuni psihice: „O somez pe Anamaria Gavrilă să declare public dacă e proastă sau nu”

„Chiar dacă o asemenea consultare ar reuși, punerea în aplicare a deciziei, adică organizarea respectivei finale ar fi inutilă, fiindcă este de la sine înțeles că membrii CCR nu ar valida rezultatele”, afirmă el.

Cel de-al patrulea scenariu menționat de Simion este cel mai radical: revenirea României la monarhie. O astfel de transformare constituțională ar plasa România în compania unui singur precedent internațional – Cambodgia.

„Sigur, ar mai fi nevoie și de un monarh liber de contract”, scrie el, sugerând absurditatea inițiativei în lipsa unei figuri monarhice disponibile și acceptate de societate.

În concluzie, politologul consideră că toate cele patru scenarii implică riscuri semnificative pentru stabilitatea politică și democratică a României.

„De fapt, toate cele patru scenarii înfățișate mai sus prezintă riscuri majore. Ce le leagă este incertitudinea incendiară. Să sperăm că o majoritate va alege să urmeze sfatul pe care l-a dat cetățenilor români șahistul rus Gary Kasparov: «când ai o problemă cu casa, nu-i da foc, ci renoveaz-o!»”, conchide Cristian Preda.

Citeşte şi: Mirel Palada, director Sociopol: „George Simion ar avea undeva la 53% față de Nicușor, 47%,prezenţă de 63%”

DailyBusiness
Bani cu măsură din partea Ministerului Educației. Bursele elevilor și studenților se schimbă radical
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Declarații răscolitoare despre Mihai Leu. Amănunte neștiute au ieșit la iveală
Fanatik.ro
Vlad Pascu s-a panicat și își joacă ultima carte: ”Nu era atât de drogat”. Cererea bizară care îi putea aduce o pedeapsă mai mică
Capital.ro
Se schimbă legea pentru șoferii pensionari în România. Restricție la permisul de conducere
Playtech.ro
Schimbări uriașe la sănătate. Ce români pot pierde calitatea de asigurat și ce modificări apar la contribuții
DailyBusiness
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
Adevarul
Momentul în care o clădire din centrul Teheranului este spulberată de o rachetă lansată de armata israeliană
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Corupția, o constantă a comunismului românesc
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Ce a făcut Mihai Leu atunci când a aflat că are cancer. Campionul a sperat până în ultima clipă că va învinge boala
Cancan.ro
Detaliul ȘOCANT găsit în telefonul italianului ucis de urs, pe Transfăgărășan. Anchetatorii au rămas uluiți!
Playsport.ro
De ce a ajuns România datoare și fără bani? „Totul a început din 2016, când politica fiscală s-a...
Capital.ro
A murit cel mai mare actor. Maestrul a decedat în urma unui stop cardiac. O voce inconfundabilă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
VIDEO Un bărbat a fost ucis de urs, pe Transfăgărășan. Animalul l-a târât zeci de metri într-o râpă. Imagini terifiante cu cadavrul victimei
Primele imagini de la înmormântarea lui Ion Cernea! Soțul Irinei Loghin este condus pe ultimul drum cu onoruri militare. Momente dureroase la cimitirul Bellu, înainte ca fostul sportiv să fie dus la groapă
MediaFlux
Scoți bani de la bancomat? Urmează o nouă schimbare majoră
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ionel, viermele de primărie care vrea să ”șteargă” realitatea și presa