Alegeri prezidențiale 2025. Traian Băsescu a votat. Primele declarații: „E o zi decisivă!”

Traian Băsescu a votat în această dimineață, în turul al doilea al alegerilor prezidențiale, declarând că ziua scrutinului reprezintă un moment crucial pentru direcția geopolitică a României.
Irina Dumitrescu
18 mai 2025, 10:21
Alegeri prezidențiale 2025. Traian Băsescu a votat. Primele declarații: „E o zi decisivă!”
Traian Băsescu

Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a votat duminică în turul al doilea al alegerilor prezidențiale, declarând că ziua scrutinului reprezintă un moment crucial pentru direcția geopolitică a țării.

„Probabil că astăzi se va pronunța poporul. Dacă opțiunea va fi pro-Moscova se va vota un candidat, dacă opțiunea va fi pro-euroatlantică se va vota un alt candidat. Asta e tot. E o zi decisivă”, a precizat Traian Băsescu, la ieșirea de la urne.

Pragul de două milioane de români la urne a fost depășit duminică, cu puțin înainte de ora 10.00. În orașe au votat 1.512.469 de alegători, iar la sate 564.333.

La secțiile de votare amenajate în România s-au prezentat 1.309.962 de persoane. Iar în diaspora au ales să își exprime opțiunile electorale, până la această oră, peste 760.000 de români. În urmă cu două săptămâni, în primul tur al alegerilor, până la ora 9.00 votaseră 410.266 de români.

Vezi și ALEGERI PREZIDENŢIALE 2025 Nicuşor Dan a votat în Făgăraşul natal: „Am votat pentru colaborare europeană, nu pentru izolare”

George Simion și Călin Georgescu, scoși de polițiști din secția de votare când făceau declaraţii

George Simion și Călin Georgescu au mers la vot împreună duminică dimineață, însoțiți și de soțiile lor, Ilinca Simion și Cristela Georgescu, la Școala Gimnazială Nr.1 Mogoșoaia.

La intrarea în secția de votare, cei doi au refuzat să facă declarații în fața jurnaliștilor, deși le-au fost adresate mai multe întrebări. Și-au exprimat opțiunile de vot, apoi au încercat să facă declarații chiar în secția de votare, însă polițiștii prezenți acolo i-au atenționat că nu au voie să facă acest lucru.

„Nu este un vot, este o mărturisire”, a reacționat Călin Georgescu, moment în care oamenii legii i-au poftit afară dacă își doresc să facă declarații.

”Nu e frumos ceea ce ați făcut”, a spus supărat George Simion.

”Ce este astăzi nu este vot, este o mărturisire, este mai mult decât un vot. Am votat pentru o Românie creștină, am votat pentru România în care cuvintele mamă și tată să fie sfinte. Am votat pentru țara noastră, de aici și de oriunde, pentru că țara noastră are nevoie de iubire, de iertare. Să ne amintim de înțelepții noștri: Cu cât suntem mai mulți, cu atât mai bine”, a continuat Călin Georgescu.

”Am votat împotriva nedreptăților făcute poporului român. Am votat împotriva inechităților și umilințelor la care frații și surorile noastre au fost supuși. Am votat împotriva abuzului și sărăciei, am votat împotriva celor care ne desconsideră pe toți. Am votat pentru români și pentru România. Așa să ne audă Dumnezeu!”, a punctat liderul AUR.

Citește și ALEGERI 2025 George Simion s-a prezentat la vot alături de Călin Georgescu, ambii însoţiţi de soţii / VIDEO

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka refuză să joace împotriva sportivelor transgender: ”Nu sunt de acord cu asta”
Capital.ro
Jantele și roțile care sunt interzise. Șoferii pierd dreptul de a mai circula cu mașina. Unde se aplică deja legea
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul