Televiziunea din Franța, la care George Simion s-a făcut de râs, șterge pe jos cu liderul AUR și îl numește pe Nicușor Dan „copil minune matematic”

Televiziunea franceză CNews, la care George Simion s-a făcut de râs stâlcind limba franceză și jignind poporul francez, șterge pe jos cu liderul AUR și îl numește pe Nicușor Dan „copil minune matematic”.
Alina Costache
19 mai 2025, 15:32
Televiziunea din Franța, la care George Simion s-a făcut de râs, șterge pe jos cu liderul AUR și îl numește pe Nicușor Dan „copil minune matematic”
Televiziunea din Franța, la care George Simion s-a făcut de râs, șterge pe jos cu liderul AUR și îl numește pe Nicușor Dan „copil minune matematic”

Televiziunea franceză CNews, la care George Simion s-a făcut de râs stâlcind limba franceză și jignind poporul francez, a șters pe jos cu liderul AUR, râzând de faptul că acesta s-a proclamat „noul președinte al României”, deși pierduse clar alegerile.

Televiziunea din Franța la care George Simion s-a făcut de râs îl distruge

Nicușor Dan, în schimb, este numit „copil minune matematic” și prezentat într-o manieră pozitivă de televiziunea franceză de extremă dreapta, apropiată de Marine Le Pen.

„Noul președinte al României se numește Nicușor Dan. La 55 de ani, acest copil minune matematic a câștigat aproape 54% din voturi, după numărarea a peste 90% din buletinele de vot, un rezultat întâmpinat cu jubilație la sediul său dintr-un parc din capitală, comparativ cu 46% pentru rivalul său naționalist, George Simion.

Citește și : Presa internațională, despre victoria lui Nicușor Dan: ”Candidatul pro-UE câștigă președinția României după o răsturnare de scor uluitoare”

Departe de a-și recunoaște înfrângerea, acest suveranist în vârstă de 38 de ani și admirator fervent al lui Donald Trump s-a proclamat totuși „noul președinte al României”, denunțând „frauda”. El dominase în mare măsură primul tur de scrutin din 4 mai, cu aproape 41% din voturi, dublu față de primarul Bucureștiului”, scrie CNews.

Val de reacții în presa internațională după victoria lui Nicușor Dan

Cotidianul Financial Times remarcă ”răsturnarea de scor uluitoare” realizată de Nicușor Dan, cu referire la scorul înregistrat în primul tur – George Simion a obținut atunci un număr dublu de voturi față de Nicușor Dan.

”Candidatul de centru, pro-UE, câștigă președinția României într-o răsturnare (de scor – n.r.) uluitoare”, titrează Financial Times.

Citește și : Vasile Bănescu, după victoria lui Nicușor Dan: „Trezirea în conștiință a fost numele nefast al orbirii”

Agenția de presă Reuters interpretează victoria lui Nicușor Dan drept un ”șoc” provocat de rivalul acestuia, care promisese că România, cu el președinte, va merge pe un drum inspirat de politica lui Donald Trump.

Cotidianul francez Le Figaro subliniază, la rândul său, victoria lui Nicușor Dan, după un scrutin ”urmărit îndeaproape de comunitatea internațională”. Asta în contextul în care Bruxelles-ul este tot mai îngrijorat de ascensiunea liderilor de extremă dreapta, iar Washington-ul, extrem de critic față ”fiasco”-ul electoral din toamna anului trecut, reprezentat de anularea alegerilor.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Haziran, pusă la zid pentru că stă în chirie! Soția lui Luis Gabriel, replică acidă: „Când plătești câteva mii...”
Fanatik.ro
După Aymen Boutoutaou, FCSB mai pregătește un transfer de răsunet! Mihai Stoica: „E cel mai bun jucător care a venit în România!”
Capital.ro
Ministrul Finanțelor avertizează asupra riscului unei crize de carburanți. Alexandru Nazare: Orice măsură trebuie să protejeze consumatorii
Playtech.ro
Inflație sau devalorizare? Diferența pe care mulți români nu o înțeleg și cum îți afectează, de fapt, banii
Adevarul
Autostrada care va face uitată aglomerația de pe DN1 Sibiu - Brașov. Cum se lucrează pe șantierul A13 Sibiu - Făgăraș
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
Anca Alexandrescu, aruncată la coș de Realitatea Plus. Moderatoarea supriză care îi ia locul în prime-time
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România