Contraatacul lui Zelenski. Potop de drone deasupra Rusiei, bombardamente la periferia Moscovei şi în Sankt Petersburg

În timp ce lumea aşteaptă pacea, Rusia şi Ucraina se atacă în fiecare seară. Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan îndeamnă Rusia şi Ucraina să nu închidă uşa dialogului şi îşi exprimă speranţa reluării luni, la Istanbul, a negocierilor între Moscova şi Kiev.
Filip Stan
29 mai 2025, 20:47
Contraatacul lui Zelenski. Potop de drone deasupra Rusiei, bombardamente la periferia Moscovei şi în Sankt Petersburg

Rusia se confruntă cu una dintre cele mai ample serii de atacuri cu drone din ultima perioadă. În noaptea de 28 spre 29 mai, Ministerul rus al Apărării a raportat interceptarea a 48 de drone ucrainene, în timp ce în regiunile Moscova și Sankt Petersburg au fost semnalate explozii, într-un context tensionat și cu un impact direct asupra infrastructurii militare, relatează Kyiv Post.

Potrivit unui comunicat oficial difuzat pe canalul de Telegram al instituției, dronele au fost distruse în următoarele zone:

-30 în regiunea Belgorod

-4 în regiunea Oriol

-4 în regiunea Reazan

-4 în Crimeea

-3 în regiunea Moscova

-2 în regiunea Briansk

-1 în regiunea Tambov

În regiunea Moscova, sirenele au răsunat la primele ore ale dimineții de joi, 29 mai, când sistemele de apărare antiaeriană au fost activate, iar locuitorii din Odințovo, Aprelevka și Zvenigorod au raportat explozii puternice. Pe rețelele de socializare au apărut imagini cu o deflagrație masivă lângă zone rezidențiale, iar alte clipuri arată resturi de drone căzute în curți private sau chiar deasupra unui bloc de locuințe.

Datorită alarmei, apărarea antiaeriană rusă a declanșat planul de urgență „Covor”, iar traficul aerian a fost întrerupt temporar. Potrivit surselor ruse, 14 zboruri de plecare și 20 de sosiri au fost amânate. Mai târziu, primarul Moscovei, Serghei Sobianin, a anunțat că trei drone au fost „respinse” fără a provoca victime sau distrugeri majore. Totuși, o aeronavă fără pilot ar fi lovit o clădire din complexul rezidențial Mirax Park, de pe Vernadski Prospekt.

Rusia dezlănţuie focul iadului asupra Ucrainei. Zelenski anunţă că Putin pregăteşte noi ofensive

În paralel, la Sankt Petersburg, un incendiu puternic a izbucnit miercuri seară, 28 mai, la fabrica „Avangard”, un centru de producție militară de importanță strategică. Imagini dramatice arată fum negru ridicându-se deasupra orașului.

Pompierii au intervenit cu 11 autospeciale și 41 de oameni, iar flăcările au fost stinse după ore de luptă. Autoritățile nu au confirmat dacă incendiul are legătură cu atacurile cu drone, dar combinatul este vital pentru industria de apărare rusă – producând componente electronice și microcircuite pentru echipamente militare.

Aceste evenimente vin după ce, în dimineața zilei de 28 mai, drone SBU au lovit Biroul de Proiectare „Raduga” din Dubna (la 130 km nord de Moscova), unde se fabrică rachete de croazieră H-101, H-69 și H-59MK – folosite masiv împotriva Ucrainei.

Atacurile au avut loc într-o zi în care Rusia a pretins că a doborât peste 300 de drone ucrainene, iar aeroporturile din capitală au fost închise temporar. Pe de altă parte, Kievul răspunde la bombardamentele rusești din ultimele zile – când peste 1.000 de rachete și drone au ucis 13 civili, inclusiv trei copii.

Kremlinul anunţă că ”aşteaptă” un răspuns al Kievului pentru ca Moscova să decidă dacă se duce la a doua rundă de negocieri directe la Istanbul. Erdogan îndeamnă Ucraina şi Rusia ”să nu închidă uşa” dialogului. Armata rusă revendică cucerirea a trei sate ucrainene

Kremlinul anunţă joi că ”aşteaptă” un răspuns al Kievului cu privire la o propunere a Moscovei de organizarea unei a doua runde de negocieri directe la Istanbul luni, relatează AFP.

”Din câte ştiu eu nu am primit niciun răspuns”, a declarat un purtător de cuvânt al preşedinţiei rruse Dmitri Peskov. ”Trebuie să aşteptăm decizia poărţii ucrainene”, a adăugat el. Peskov a criticat ”cerinţa” Kievului de a cunoaşte condiţiile Moscovei în vederea unei păci înainte ca această reuniune să aibă loc în Turcia.

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan îndeamnă Rusia şi Ucraina să nu închidă uşa dialogului şi îşi exprimă speranţa reluării luni, la Istanbul, a negocierilor între Moscova şi Kiev.

”Suntem în contact cu Rusia şi Ucraina (…). Le spunem că nu trebuie să închidă uşa atât timp cât este deschisă”, le-a declarat preşedintele turc unor jurnalişti împreună cu care călătorea la întoarcerea dintr-o vizită, miercuri, în Azerbaidjan, potrivit preşedinţiei turce.

VIDEO O nouă zi de foc în Ucraina, sirenele de război au sunat non-stop – Rușii au atacat masiv cu rachete şi drone de luptă capitala Kiev

”În cursul fiecăreia dintre întâlnirile noastre, le amintim interlocutorilor noştri că nu trebuie să scape această oportunitate”, a adăugat Recep Tayyip Erdogan.

”Stingerea acestui incendiu mare în regiunea nostră este (…) o datorie umanitară”, a declarat el. Armata rusă a revendicat joi cucerirea a trei sate în estul Ucrainei.

Ea anunţă într-un comunicat postat pe reţele de socializare că a cucerit Stroievka în regiunea Harkov şi Gnativka şi Şevcenko Pervoe în regiunea Doneţk.

DailyBusiness
Cu ce poreclă rușinoasă s-a ales Ilie Bolojan. Magistrații au găsit cum să se amuze de premier
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cât costă o noapte de cazare la hotelul ales de soția lui Cristi Manea. Unde a plecat în vacanță Irina Manea, alături de fiicele și de mama ei
Capital.ro
Se suspendă automat plata pensiei! Pensionarii trebuie să trimită acest document până la 30 septembrie
Playtech.ro
Ce pensie primește o îngrijitoare româncă după 20 de ani de muncă în Germania sau Austria
Adevarul
Cum a ajuns o tânără de 23 de ani să fie condamnată la închisoare pe viață în Dubai: „A făcut o greșeală foarte prostească”
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
Și-a etalat Rolexul şi geanta Louis Vuitton de peste 14.000 de euro în drum spre Bebe Tei! Imagini exclusive
kanald.ro
Horoscop săptămânal Thomas Rob pentru 8-14 septembrie 2025: Leii nu se mai pot ascunde de ceea ce simt! Trecutul le dă mari bătăi de cap nativilor
Cancan.ro
Vine iarna mai repede decât ne așteptam! Pe ce dată scad temperaturile sub 0 grade Celsius în România, potrivit meteorologilor Accuweather
iamsport.ro
Prunea a alcătuit primul 11 all-time ideal al României! Pentru cine i-a exclus pe Dobrin și Balaci
MediaFlux
Scutiri de impozit pentru o categorie de români!
stirilekanald.ro
VIDEO Femeia călcată cu mașina de amant s-a stins la spital. Victima a fost și bătută cu cruzime de individul care a încercat ulterior să-și ia viața
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…