O bijuterie industrială a Capitalei renaște spectaculos. Fabrica ce livra bere pentru Casa Regală se transformă radical

Un ambițios proiect este pe cale să readucă la viață una dintre clădirile industriale emblematice ale Capitalei. Fosta fabrică de bere Luther, situată în apropierea Pasajului Basarab, va deveni în curând un ansamblu rezidențial.
Irina Dumitrescu
08 iun. 2025, 15:32
O bijuterie industrială a Capitalei renaște spectaculos. Fabrica ce livra bere pentru Casa Regală se transformă radical

Inițiativa aparține companiei Luther Imobiliare, actualul proprietar al zonei, care a conceput un plan integrat de reconversie sub denumirea Fosta Fabrică. Proiectul vine în continuarea eforturilor de modernizare a zonelor industriale vechi ale Bucureștiului.

Fabrica de bere Luther a fost fondată la sfârșitul secolului al XIX-lea și a avut o contribuție semnificativă în dezvoltarea industriei berii din România. Dotată cu tehnologie avansată pentru acea perioadă și inspirată de rețete germane, uzina a devenit în scurt timp furnizor al Casei Regale. Până în pragul celui de-Al Doilea Război Mondial, capacitatea de producție ajunsese la 120.000 de litri de bere pe zi, o performanță notabilă pentru acea vreme.

Vezi și Se construiește prima fabrică mamut a lumii, mai mare decât orașul San Francisco. Sute de mii de angajați și o capacitate uriașă de producție

Însă conflictul mondial a afectat grav instalațiile fabricii, iar ulterior, în perioada comunistă, unitatea a fost naționalizată și redenumită. Sub regimul socialist, a funcționat ca Întreprinderea de Stat Grivița, iar mai târziu ca Fabrica de Bere Gambrinus, până când activitatea sa industrială a fost stopată. Astăzi, complexul face parte din patrimoniul istoric al orașului, fiind clasificat drept monument istoric.

Luther Imobiliare a conceput un plan care îmbină restaurarea clădirilor istorice cu dezvoltarea de noi spații de locuire și activități urbane. Ansamblul se va întinde pe aproximativ un hectar și va include 156 de apartamente moderne în noul Bloc Luther, precum și 31 de lofturi amenajate în clădirea Mălțărie.

Pe lângă componenta rezidențială, proiectul prevede și numeroase spații comerciale, restaurante, cafenele, birouri, dar și zone culturale și de recreere. Conceptul urmărește să creeze un cartier viu, deschis și atractiv.

Un aspect cheie al proiectului este restaurarea și integrarea elementelor originale din sit. Patru clădiri istorice (Mălțărie, Orzărie, Dregătorie și Casa Luther) vor fi reabilitate. De asemenea, o clădire rezidențială complet nouă va completa ansamblul. Proiectul pune accent și pe crearea unor spații verzi.

Strategia pe termen lung a Luther Imobiliare prevede menținerea în proprietatea și administrarea companiei a aproximativ 70% din ansamblu. Astfel, doar apartamentele din Blocul Luther și o parte din lofturile din Mălțărie vor fi scoase la vânzare. Restul spațiilor vor fi gestionate direct de dezvoltator.

Publicul-țintă al proiectului este format din persoane care doresc să locuiască într-o zonă centrală a orașului, dar care vor, în același timp, liniște și spații verzi.

Citește și Străinii revin puternic în România și cumpără o fabrică în prag de faliment. 500 de locuri de muncă salvate

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Un celebru fotbalist român a purtat brățară de monitorizare dintr-o eroare! Fosta soție l-a reclamat, dar instanța i-a dat dreptate lui
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Un fost star de la Real Madrid, aproape de un transfer în SuperLiga! Detalii despre mutarea bombă: „Discuții cu o echipă din București”
Capital.ro
Giovanni Becali, despre Elena Udrea: Rol de supermafiot. Știe multe! N-a ciripit! Putea să dezmembreze toată ţara
Playtech.ro
Cum pot obţine românii din Germania 300 de euro? Acte necesare şi condiţii
Adevarul
Un caz care zguduie America. Ce l-a împins pe Tyler Robinson să-l ucidă pe Charlie Kirk? Povestea studentului „rătăcit ideologic” crescut într-o familie MAGA
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
FOTO. Imagini în costum de baie cu femeia care a construit un imperiu din nimic
kanald.ro
Bursele tăiate ar putea fi reintroduse în sistem. Anunțul făcut de ministrul Educației
Cancan.ro
Ce i-a spus asasinul lui Charlie Kirk tatălui său înainte să se predea. Tyler Robinson era mormon!
iamsport.ro
Dani Coman a sărit să bată un președinte de club: ”Am zis să văd dacă e greu biroul și dacă stă bine pe el”
MediaFlux
Statul român nu vrea să spună ce ajutoare a trimis Ucrainei. Au fost 23 de pachete
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor