Despăgubire uriaşă acordată de ANRP unei firme deţinute de către belgieni

Instanţa a decis că statul român, prin Autoritatea Naţională pentru Restituirea Proprietăţilor, trebuie să plătească 84.000.000 lei ca despăgubire unor oameni de afaceri belgieni care au preluat o firmă românească înfiinţată pe vremea comunismului, informează România TV.
Filip Stan
18 iul. 2013, 07:27
Despăgubire uriaşă acordată de ANRP unei firme deţinute de către belgieni

Firma condusă de belgieni a preluat o companie care, în comunism, era de stat şi deţinea mai multe hectare de teren. Respectiva firmă a fost înfiinţată în 1979, dar a fost deposedată de o parte din terenurile din patrimoniul său.

În 1999, belgienii au preluat firma şi au iniţiat demersurile pentru recuperarea contravalorii respectivelor terenuri.

Însă aceasta nu este cea mai mare despăgubire pe care trebuie să o plătească ANRP. Autoritatea Naţională pentru Restituirea Proprie­tăţilor trebuie să îi dea unui nepot al lui Gigi Becali suma de 300 de milioane de lei pentru un teren pe care l-ar fi deţinut în Voluntari.

Potrivit surselor România TV, banii vor fi plătiţi către unul dintre nepoţii lui Gigi Becali. Acesta a dat statul român în judecată în anul 2010, pentru a obţine retrocedarea a 21 de hectare în localitatea Voluntari, iar anul trecut, în 2012, reclamantul a obţinut o hotărâre definitivă în acest caz.

Suma va fi plătită de stat, în tranşe egale, în următorii cinci ani, cu începere de la data de 1 ianuarie 2014.

George Băeşu, preşedintele ANRP, a declarat, la România TV, că „această decizie luată în prima fază de Curtea de Apel Bucureşti a fost recurată, numai că Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie s-a pronunţat în sensul păstrării soluţiei date de Curtea de Apel. Astfel, noi, Comisia Naţională pentru Compensarea Imobilelor am fost obligaţi să emitem titlul de despăgubire (…) Dubiile mele sunt exact ca ale oricărui om care ar compara suma acordată de instanţă cu grila notarială şi cu valoarea reală a terenurilor din zona respectivă”.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Lovitură pentru Universitatea Craiova înainte de „dubla” cu FCSB! Steven Nsimba, out pentru derby-ul din SuperLiga. Exclusiv
Capital.ro
Românii care locuiesc la bloc sunt obligați să plătească. Reguli pentru proprietari în toată România. Asociația poate apela la Instanță
Playtech.ro
Ce nu ai voie să faci în autobuzele şi tramvaiele STB. Mulţi bucureşteni beau apă şi consumă alimente, dar este interzis
Adevarul
Fost șef MI6: Pierderile Rusiei în Ucraina sunt „uluitoare”, 30.000 de soldați uciși într-o lună
wowbiz.ro
Rezultatul autopsiei lui Sorin, afaceristul mort împreună cu soția și copilul în accidentul din Iași! Cauza reală a decesului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Diana, tânăra gravidă care s-a stins în urma accidentului din Iași, va fi condusă pe ultimul drum cu onoruri militare
iamsport.ro
BREAKING | Adi Mutu, noul antrenor de la Universitatea Craiova?! Mihai Rotaru a rupt tăcerea
MediaFlux
Statul român preia gigantul Rusiei! SUA a impus restricții, România a găsit o soluție
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj