Victor Ponta mătură cu „mascarada” din PSD: „Până nu terminați cu «câcii», țara intră în colaps”

Fostul premier Victor Ponta a lansat o serie de acuzații dure la adresa actualei conduceri a PSD și a modului în care sunt gestionate negocierile politice privind formarea unei majorități guvernamentale.
Alina Costache
13 iun. 2025, 21:34
Victor Ponta mătură cu
EXCLUSIV Victor Ponta anunță dacă va deveni președintele PSD: „Țin foarte tare la partid, cred că trebuie să aibă o conducere nouă”

Într-un clip viral postat pe platforma X, fostul premier și lider PSD Victor Ponta lansează un atac dur la adresa PSD și a președintelui interimar Ilie Bolojan, acuzând apariția unei „mascarade” politico-financiare. Mesajul său intervine pe fondul unei investigații Snoop referitoare la fostul ministru PSD al Finanțelor și Fondurilor Europene, Adrian Câciu, surprins la volanul unui Mercedes GLE 450 închiriat de o firmă controlată de fosta soție angajată la ASF.

Fostul premier Victor Ponta a lansat o serie de acuzații dure la adresa actualei conduceri a PSD și a modului în care sunt gestionate negocierile politice privind formarea unei majorități guvernamentale. Într-o declarație video distribuită marți pe rețelele de socializare, Ponta a reacționat la investigațiile de presă care îl vizează pe fostul ministru de Finanțe și Fonduri Europene, Adrian Câciu, criticând nu doar comportamentul acestuia, ci și lipsa de reacție din partea conducerii partidului.

Ponta, după VICTORIA obținută în instanță: „Kövesi, Uncheșelu și Iohannis au „mâncat pizza” cu dosarul meu penal inventat în 2015”

„Cred că trebuie oprită această mascaradă și, da, încă mai sper că președintele ales de majoritatea românilor, domnul Nicușor Dan, că domnul Ilie Bolojan – un om serios în continuare – înțeleg că e o mascaradă. Căci – știți, v-am zis de ‘căcii’ ăia pe care nu poți să‑i pui să parcheze o mașină, că o fură sau o strică”, a spus Ponta.

Fostul lider social-democrat face trimitere directă la scandalul relatat de platforma jurnalistică Snoop, care a dezvăluit că Adrian Câciu, în prezent europarlamentar PSD, folosea un autoturism de lux Mercedes GLE 450 închiriat de o firmă deținută de fosta sa soție, funcționară în cadrul Autorității de Supraveghere Financiară (ASF). Câciu a susținut că mașina a fost închiriată „de la un prieten”, fără legături cu statul, însă documentele arată contrariul.

„Cei care ne‑au făcut țara cu cea mai mare datorie din ultimii ani, țara cu cea mai mare inflație, țara cu cel mai mare deficit… Țara în care toți cresc taxele, ca ei, ca ‘căcii’, să‑și mai angajeze încă o nevastă, încă un cumnat. Mercedes‑ul GLE […] e închiriat […] de la o firmă. Prietenul foarte bun e… soția”, a continuat Ponta, criticând dur dubla măsură în politicile publice promovate de liderii PSD.

Citește și: EXCLUSIV Victor Ponta, despre rolul României în regiune: ”Se poate ca Nicușor Dan și viitorul premier, probabil Ilie Bolojan, să-și facă o echipă care să aibă o relație bună cu Turcia și Polonia”

Adrian Câciu a fost ministru de Finanțe în guvernele Ciucă și Ciolacu, apoi a preluat portofoliul Fondurilor Europene, în pofida criticilor legate de performanța sa anterioară. În urma dezvăluirilor din presă, acesta a returnat vehiculul și a declarat că va folosi taxiul.

Victor Ponta: Până nu terminați cu ‘câcii’, impostorii, incompetenții, o să ne fie la toți mai rău

„Pentru că atunci când a fost ministru de Finanțe și a făcut numai prostii, a fost pus ministru al Fondurilor Europene. Până nu terminați cu ‘câcii’, până nu terminați cu impostorii, cu incompetenții, o să ne fie la toți mai rău”, a spus Ponta.

Fostul premier a făcut și un apel direct către liderii implicați în negocierile pentru formarea guvernului – Nicușor Dan și Ilie Bolojan – îndemnându-i să se delimiteze de „impostori” și „incompetenți”, sugerând că orice compromis cu aceștia ar anula orice șansă de reformă autentică.

„Dacă […] domnul președinte, domnul viitor prim-ministru Bolojan, de trei săptămâni stați la masă cu niște impostori, chiar nu o să ne mai scoată nimeni. Poate episodul acesta tragicomic cu Câciu vă trezește. Hai, mai e puțin timp. Foarte puțin.”

Declarațiile lui Victor Ponta vin în contextul în care PSD se confruntă cu critici tot mai virulente, atât din societatea civilă, cât și din interiorul propriului electorat, pe fondul percepției unei rupturi tot mai mari între discursul oficial privind responsabilitatea fiscală și comportamentul liderilor politici.

Potrivit anchetei jurnalistice Snoop, Adrian Câciu, fost ministru în guvernele Ciucă și Ciolacu, propune „taxa de solidaritate” și caută soluții la deficitul bugetar. Totuși, e surprins conducând un Mercedes GLE 450, estimat la peste 100.000 €. Oficial, susține că mașina este „închiriată” pentru 1.000–1.100 €/lună de la „un prieten care nu are legături cu statul”. Snoop demonstrează însă că firma proprietară este Pandora Elite SRL, controlată de fosta sa soție, auditor ASF, care recunoaște eufemistic că „se poate să mai dai mașina cuiva” și o numește „împrumut”.

Pentru a spulbera suspiciunile, Câciu a restituit în cele din urmă mașina și a anunțat că va merge cu taxiul… Tot cercetat este divorțul fulger și partajul rapid al bunurilor – o casă și un teren – chiar pe data de 10 iunie 2025.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Atac nuclear la Nicușor Dan după ce a trimis „Legea Novak” la CCR: „Este anti-român! Sunt siderat!”
Capital.ro
Raportul CSAT din 2024. De ce s-au anulat alegerile? Ce spune despre Călin Georgescu și Rusia
Playtech.ro
Casă construită fără autorizaţie. Cum poţi scăpa de amenda de la primărie sau Poliţia Locală
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Prietenii lui Marco, gest impresionant chiar înainte de înmormântare. Postarea care a îndurerat pe toată lumea
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Ozempic și alte medicamente minune de slăbit ar duce la orbire. Proces colectiv uriaș în SUA
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde