Omar Hayssam nu va mai fi dus în faţa instanţei. Află ce se va întâmpla cu omul de afaceri sirian

Omar Hayssam a fost predat Poliţiei Române, vineri dimineaţă, la ora 6.40. Avocatul lui Omar Hayssam, Cazacu Ioan, a declarat că sirianul nu va fi dus în faţa instanţei, ci va fi mutat din arest direct în penitenciar, potrivit România TV.
Iulian Tudor
19 iul. 2013, 06:36
Omar Hayssam nu va mai fi dus în faţa instanţei. Află ce se va întâmpla cu omul de afaceri sirian

Omar Hayssam a fost prins, iar vineri dimineaţă a ajuns în custodia Poliţiei Române.

„Omar Hayssam nu va fi dus la instanţă, ci va fi mutat din arest direct în penitenciar, după ce i se fac toate analizele şi după ce va trece perioada de carantină. Iniţial, va fi dus la Penitenciarul Rahova, unde i se stabileşte regimul de executare şi de acolo va fi transferat în alt penitenciar. Doar dacă el contestă identitatea şi spune că nu e el, atunci va fi dus în faţa judecătorilor pentru confirmare. La Parchet nu are ce să caute, pentru că este condamnat definitiv. Mai are nişte dosare pe la DIICOT şi câteva în instanţă, pentru care va fi dus la termene„, a declarat avocatul lui Omar Hayssam, Cazacu Ioan.

„În dimineaţa zilei de 19 iulie a.c., a fost predat Poliţiei Române domnul Omar Hayssam. Aducerea sub autoritatea instituţiilor statului român pentru a-şi ispăşi pedeapsa cu închisoarea de 20 de ani pentru acte de terorism în cazul celor trei jurnalişti români răpiţi în Irak stabilită de instanţele româneşti este rezultatul unor activităţi complexe desfăşurate timp îndelungat de instituţiile de siguranţă naţională ale statului român.

Administraţia Prezidenţială înţelege interesul presei pentru acest subiect şi dorinţa de a cunoaşte detalii legate de operaţiunea de aducere în ţară a domnului Omar Hayssam, dar subliniază faptul că detalii suplimentare nu pot fi făcute publice.

Preşedintele României, domnul Traian Băsescu, mulţumeşte instituţiilor şi ofiţerilor implicaţi în această amplă operaţiune, care, timp de mai bine de 5 ani, au urmărit cu tenacitate să-l aducă în ţară pe domnul Omar Hayssam pentru ispăşirea pedepsei”, se arată în comunicatul Administraţiei Prezidenţiale.

Citeşte şi: Iulian Chifu, despre prinderea lui Hayssam:Mulţi nu vor mai dormi bine vacanţa asta şi anii următori

După dispariţia sa, în 2007, Omar Hayssam a fost condamnat la 20 de ani de închisoare pentru acte de terorism în dosarul răpirii a trei jurnalişti români în Irak, în anul 2005.

Pe 23 noiembrie 2012, Omar Hayssam a fost condamnat definitiv de judecătorii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, la 16 ani de închisoare, şi în dosarul „Volvo Truck, în care a fost trimis în judecată pentru înşelăciune şi asociere în vederea săvârşirii unei infracţiuni, prin care ar fi creat un prejudiciu de aproximativ 1,6 milioane de euro.

Alături de Hayssam, în acelaşi dosar, au mai fost condamnaţi Omar Mohamad, la pedeapsa de 14 ani închisoare, şi Quasim Essa, la pedeapsa de 16 ani închisoare

DailyBusiness
Locuințele din București, mai scumpe cu 43% față de ultimii doi ani. Capitala, devansată de Cluj și Brașov
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Ce riscă, de fapt, Toto Dumitrescu după accidentul în care a fost implicat. Comparația cu Mario Iorgulescu. De ce e mai gravă fuga de la locul accidentului decât omorul din culpă
Capital.ro
România, provocată direct de Rusia. Traian Băsescu, avertisment privind planul Moscovei: Nu suntem pregătiți!
Playtech.ro
Ce poţi face legal dacă vin mirosuri neplăcute din curtea vecinului? Cum rezolvi problema
Adevarul
Îngrijorare în primării. „N-am avut destul oameni care nu știau să apese pe butoane? Am adus din privat și-mi spui să plece?”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Oraşul din România care e pe harta străinilor, alături de New York şi alte atracţii turistice
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Jannik Sinner s-a dus la Ion Țiriac și i-a spus 7 cuvinte în italiană: ”Acum își ridică pălăria în fața mea”
MediaFlux
Facturile la gaze în această iarnă. Ministrul Energiei anunță românii cât vor plăti
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor