Pavel Durov, fondatorul Telegram, își lasă averea de 20 de miliarde de euro celor 106 copii ai săi. Aceștia nu vor putea intra în posesia moștenirii decât la împlinirea vârstei de 30 de ani

Pavel Durov, fondatorul platformei Telegram, folosită astăzi de peste un miliard de oameni la nivel global, a dezvăluit, într-un interviu acordat revistei franceze Le Point, că își va lăsa întreaga avere copiilor săi. Numărul acestora ar putea depăși o sută.
Alina Costache
19 iun. 2025, 23:35
Pavel Durov, fondatorul Telegram, își lasă averea de 20 de miliarde de euro celor 106 copii ai săi. Aceștia nu vor putea intra în posesia moștenirii decât la împlinirea vârstei de 30 de ani

Asta întrucât Pavel Durov este donator de spermă și consideră că toți copiii care se nasc în urma fertilizărilor la care se folosește lichidul seminal donat de el sunt ai lui.

Durov, în vârstă de 40 de ani, are în prezent șase copii recunoscuți, proveniți din relații cu trei femei diferite. Acesta este donator de spermă de peste 15 ani, iar potrivit informațiilor, această decizie a dus la conceperea a mai mult de o sută de copii.

Vreau să precizez că nu fac nicio distincție între copiii mei. Toți sunt copiii mei și toți vor avea aceleași drepturi”, a declarat Durov în interviul acordat Le Point.

Conform estimărilor agenției Bloomberg, averea fondatorului Telegram este evaluată la aproximativ 14 miliarde de dolari. Totuși, copiii săi nu vor putea beneficia de moștenire înainte de a împlini vârsta de 30 de ani.

Citeste si Pavel Durov, fondatorul Telegram, anunț bombă în sprijinul lui Simion: „Sunt gata să depun mărturie, dacă ajut democrația din România”

Vreau să trăiască ca oameni normali, să își construiască singuri viața, să învețe să aibă încredere în ei, să creeze – nu să fie dependenți de un cont bancar”, a declarat șeful Telegram.

Controlul judiciar impus asupra lui Durov a fost relaxat

În paralel cu această dezvăluire personală, justiția franceză a decis joi să relaxeze măsurile de control judiciar impuse lui Pavel Durov. Acesta este acum autorizat să se stabilească în Dubai, a confirmat o sursă judiciară pentru AFP.

Interdicția de a părăsi teritoriul francez fusese impusă după ce Durov a fost pus sub acuzare, în august 2024, pentru complicitate la activități infracționale.

Conform aceleiași surse, începând cu 10 iulie, lui Durov i se permite să părăsească teritoriul Franței pentru perioade de maximum 14 zile consecutive, cu condiția să informeze judecătorul de instrucție cu cel puțin o săptămână înainte. Destinația permisă este exclusiv Dubaiul. Totodată, i se vor restitui actele de identitate și pașaportul. Celelalte condiții ale controlului judiciar, inclusiv plata unei cauțiuni substanțiale, rămân valabile.

Citeste si Bodyguardul lui Pavel Durov este român şi îl însoţea pe șeful Telegram în momentul arestării acestuia

Reținut la coborârea din avion și pus sub acuzare

Pavel Durov a fost reținut la coborârea dintr-un avion. Cetățean francez naturalizat în 2021, el a fost inculpat în august 2024 pentru mai multe infracțiuni legate de criminalitate organizată. Justiția franceză îl acuză că nu a intervenit în mod eficient pentru a bloca difuzarea de conținuturi ilegale pe platforma Telegram.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
”Se dă accidentat, am dat două milioane pe el”. Jucătorul de la FCSB de care Gigi Becali nu poate să scape
Capital.ro
 Maghiarii îi dau dreptate lui Traian Băsescu. Riscuri directe pentru Nicușor Dan: A arătat unde e pericolul
Playtech.ro
Vacanța de lux din Egipt s-a transformat într-un coșmar pentru nişte turişti. Ce au găsit când au ajuns la hotelul din Hurghada
Adevarul
De ce evită tot mai mulți români să vorbească cu vecinii și cum a dispărut ideea de comunitate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ionuț, un tânăr de 22 de ani din Prahova, este căutat de polițiști după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors
iamsport.ro
”A zis că retrogradează și a plecat”. Prunea s-a dezlănțuit la adresa unui antrenor român: ”Bă, băiatule, eu nu te-aș mai lua niciodată! Cum să pleci când arde casa?!”
MediaFlux
Horoscop 27 mai. Ziua în care revin emoții și persoane din trecut. Zodiile care azi riscă să piardă tot
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi