Serviciul rus de Informații Externe (SVR) acuză România de „intimidarea” opozanților politici. Alegerile prezidențiale sunt date drept exemplu de „cenzură ideologică”

Serviciul rus de Informații Externe (SVR) acuză România, într-un articol publicat în revista „Razvedick” („Iscoada”/„Cercetașul”), de intimidarea membrilor Opoziției politice.
Alina Costache
25 iun. 2025, 08:32
Serviciul rus de Informații Externe (SVR) acuză România de „intimidarea” opozanților politici. Alegerile prezidențiale sunt date drept exemplu de „cenzură ideologică”
SVR acuză România de „intimidarea” opozanților politici

Alegerile prezidențiale din România sunt date drept exemplu de „cenzură ideologică” prin care opozanții politici din UE sunt reduși la tăcere, în cadrul unui articol publicat în numărul din luna iunie a revistei „Razvedick” („Iscoada”/„Cercetașul”), publicația oficială a Serviciului rus de Informații Externe (SVR), condus de Serghei Narîșkin.

În articol nu este nominalizat niciun „opozant”. Cu toate astea SVR l-a nominalizat în martie 2025 direct pe Călin Georgescu, într-un mesaj care a criticat deschis anchetarea la acea vreme a candidatului independent.

„Astăzi, cenzura ideologică din cadrul UE a atins un nivel fără precedent. Intimidarea dizidenților și a opozanților politici capătă forme tot mai urâte, după cum s-a demonstrat, de exemplu, în cazul recentelor alegeri prezidențiale din România, sau în cazul verdictului dubios al instanței franceze în cazul lui Marine le Pen, prin care a fost împiedicată să participe la campania prezidențială din 2027”, se arată într-un articol cu titlul „Mărirea și decăderea UE”, apărut în „Iscoada” și semnat de Aleksei Anatolievici Gromîko, director al Institutului pentru Europa al Academiei de Științe a Rusiei.

Citește și: Nicușor Dan participă marți și miercuri la summitul NATO de la Hagal sunt așteptate DECIZII ESENȚIALE pentru securitatea mondială. Nicuşor Dan, lângă Trump la fotografia oficială!

În același articol, conducerea UE este acuzată că încearcă să „prelungească cât mai mult criza ucraineană” și că „refuză să recunoască interesele legitime de securitate ale Rusiei”.

„Oricine se disociază de acest curent mainstream devine o țintă presiunilor și a tentativelor de ostracizare, cum s-a întâmplat în cazul Budapestei, Bratislavei și al Belgradului”, se mai arată în articolul apărut în publicația SVR.

SVR, susținere publică pentru Călin Georgescu

La începutul lunii martie, într-o primă susținere pe față a candidatului prorus la alegerile prezidențiale din România, SVR susținea că Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, a cerut ca Călin Georgescu să aibă interdicție la alegerile prezidențiale reluate în luna mai.

„Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, care a jucat un rol-cheie în recunoașterea ca invalide a rezultatelor primului tur al alegerilor prezidențiale din România, a cerut autorităților actuale de la București să îi interzică lui Georgescu să participe la scrutinul din luna mai”.

Citește și: Nicuşor Dan nu uită de unde a plecat. Mesajul transmis marţi seară: Sunteți primii care semnalați nedreptăți, sancționați derapaje!

„Ea a avertizat că dacă acest reprezentant al «forțelor non-sistem» își continuă campania electorală, Uniunea Europeană va restricționa accesul României la fondurile sale”, se arăta în comunicatul transmis de SVR.

Astfel, „după un atac asupra lui Georgescu, este foarte probabil ca mainstream-ul liberal european să facă noi încercări de a înăbuși disidența în UE. Principala lor țintă va fi Ungaria, ca ‘bastion al conservatorismului european’, iar un bun pretext vor fi viitoarele alegeri parlamentare din această țară de anul viitor”, conform SVR.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Acuze dure la adresa oltenilor după Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-2: “Am vrut să-i perpelesc. Suntem mici și nu ne ajută nimeni”
Capital.ro
Reguli la bloc. Lege pentru toți proprietarii. Fapta care nu poate fi sancționată, chiar dacă nu există acordul asociației de proprietari
Playtech.ro
Cum face Cătălin Scărlătescu piftia de casă. Rețeta moștenită de la bunica lui
Adevarul
Băsescu cere desființarea Coaliției și-l atacă pe Grindeanu: „Crede că obligația lui e să servească doar PSD”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Omul care i-a acuzat direct pe Becali, Varga și Rotaru, victima a două tentative de asasinat: ”Sunt urme de otravă, dar să nu spuneți că v-am zis eu!”
MediaFlux
Avertisment dur pentru români! Va conta unde locuiesc și ce loc de muncă au
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online