Prognoza meteo. Canicula cuprinde întreaga ţară, temperaturile ajung la aproape 40 de grade Celsius

România rămâne sub influența unui val de căldură persistent, cu temperaturi ce vor urca local până la 37-38°C în sudul și sud-vestul țării. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) se va menține ridicat, depășind pragul critic în mai multe regiuni din sud și est.
Filip Stan
26 iun. 2025, 16:37
Prognoza meteo. Canicula cuprinde întreaga ţară, temperaturile ajung la aproape 40 de grade Celsius
Prognoza meteo. Canicula cuprinde întreaga ţară, temperaturile ajung la aproape 40 de grade Celsius

Prognoza meteo 27 iunie 2025. Conform ANM, valul de căldură va persista în cea mai mare parte a țării, deși valorile termice vor fi în scădere în majoritatea zonelor față de ziua anterioară. Canicula va continua în Oltenia, Muntenia, sudul Moldovei, sud-estul Transilvaniei și local în Dobrogea continentală, iar cel mai mare disconfort termic va fi pe arii relativ extinse în Câmpia de Vest și Câmpia Română unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor situa în general între 27 și 37 de grade, cu cele mai ridicate valori în sud, iar cele minime vor fi cuprinse între 12 și 23 de grade, caracterizând local în sud-vest și sud o noapte tropicală. Vremea va deveni instabilă în cea mai mare parte a teritoriului. Cerul va avea înnorări temporar accentuate și vor fi perioade cu averse și descărcări electrice, ziua în vest, nord, centru, la munte și pe alocuri în rest, iar noaptea în nord, centru, est, local la munte și în sud-est și izolat în celelalte zone. Aversele vor avea și caracter torențial și se vor acumula cantități mari de apă pe alocuri de 20…30 l/mp și izolat peste 40 l/mp. Pe suprafețe mici vor fi vijelii și căderi de grindină. Vântul va avea temporar intensificări în toate regiunile, dar mai ales asociat averselor.

București: Va fi în continuare val de căldură, caniculă și disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Cerul va fi variabil, temporar cu înnorări noaptea, când vor fi perioade cu averse, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului. Temperatura maximă va fi de 36…38 de grade, iar cea minimă de 19…21 de grade, caracterizând o noapte tropicală.

Citeşte şi: Rupere de nori și prăpăd în aceste județe. Harta României, sufocată de coduri ANM. Alerta intră în vigoare mâine dimineață, la ora 8

SAMBATA

În ţară: Valorile termice vor fi în scădere, dar în sud-sud-vest vremea va rămâne călduroasă și pe alocuri cu disconfort termic, iar în rest va fi caracterizată de valori termice normale pentru sfârșitul lunii iunie. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate la munte și în jumătatea estică a țării, unde vor fi averse și descărcări electrice. Pe arii restrânse vor fi cantități mari de apă și izolat vijelii și căderi de grindină. Vântul va avea intensificări ziua în cea mai mare parte a teritoriului, iar noaptea mai ales la munte, în est și sud-vest. Temperaturile maxime vor fi cuprinse în general între 25 și 31 de grade, iar cele minime între 9 și 19 grade, mai coborâte în depresiunile Carpaților Orientali.

București: Valorile termice vor fi în scădere față de ziua anterioară și se vor apropia de cele normale pentru sfârșitul lunii iunie. Pe parcursul zilei vor fi înnorări temporar accentuate și perioade cu averse, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului. Noaptea, cerul va deveni variabil, iar probabilitatea de ploaie va fi redusă. Temperatura maximă va fi de 30…32 de grade, iar cea minimă de 15…17 grade.

DUMINICA

În ţară: Vremea va fi călduroasă local în vestul și sudul țării, iar în rest se va menține apropiată de normalul termic al perioadei. Cerul va fi variabil, temporar cu înnorări mai ales în jumătatea de est a teritoriului, unde local vor fi averse. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări îndeosebi ziua în cea mai mare parte a teritoriului. Temperaturile maxime se vor încadra între 23 și 34 de grade, iar cele minime între 10 și 21 de grade.

București: Valorile de temperatură se vor menține apropiate de mediile multianuale. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla în general moderat ziua și slab noaptea. Temperatura maximă va fi de 30…31 de grade, iar cea minimă de 18…19 grade.

LUNI

În ţară: Vremea va deveni călduroasă în cea mai mare parte a țării, local caniculară în sud-vest. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare în sud-est unde vor fi averse slabe. Vântul va sufla slab și moderat, local și temporar cu intensificări ziua. Temperaturile maxime se vor încadra între 26 și 37 de grade, iar minimele între 10 și 22 de grade, mai scăzute în estul Transilvaniei.

București: Valorile de temperatură vor crește față de ziua anterioară, astfel că temperatura maximă va fi de 33…34 de grade, iar minima de 16…19 grade. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat.

Citește și: Inversiune termică de vineri! Pauză de îngheţată, se deschide robinetul cu precipitaţii. Vom avea furtuni de gheaţă, căderi masive de ploi şi vijelii. Harta meteo actualizată

MARTI, MIERCURI, JOI

În ţară: Vremea va fi călduroasă în cea mai mare parte a țării, local caniculară în vest și sud. Probabilitatea pentru averse va fi mică.

București: Vremea va fi călduroasă, iar probabilitatea pentru manifestări specifice instabilității atmosferice va fi redusă.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Loredana Chivu și-a schimbat look-ul! Ce alegere îndrăzneață a făcut: "Nu se aștepta nimeni..." | VIDEO​
Fanatik.ro
Ce afaceri are cel mai nou deputat PSD ajuns în Parlament. Contracte de milioane de lei cu statul pentru Vasilică Priceputu
Capital.ro
Carte de identitate electronică. Documentul se dezactivează automat. Codurile pe care românii nu le pot greși
Playtech.ro
Minivacanţă de sărbători: câte zile libere vor avea românii de Crăciun şi începutul anului 2026
Adevarul
Descoperire ADN: Hitler ar fi avut Sindromul Kallmann. Ce este și cum afectează dezvoltarea sexuală
wowbiz.ro
SE ÎNTÂMPLĂ ACUM cu Dr. Flavia Groșan. Este adevărat. Medicii au confirmat, în urmă cu puțin timp
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Ies la lumină detalii surprinzătoare despre deflagrația de la blocul din Balș. Majoritatea locatarilor foloseau butelii, chiar dacă erau racordați la rețeaua de gaz
iamsport.ro
Alex Dobre, mesaj pentru Mircea Lucescu? Golgheterul Rapidului nu a fost convocat pentru ”dubla” cu Bosnia și San Marino
MediaFlux
Sprijin pentru mii de familii din România. Ministerul Muncii anunță că vin banii de la Uniunea Europeană
stirilekanald.ro
„Crema este magistrală, este făcută în laborator” Ancuța Cîrcu răspunde acuzațiilor că ar fi vândut ilegal creme cu mercur: „Sunt femei care nu sunt emancipate”
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume