Ţările cu cele mai bune condiţii de muncă. Salarii mari, contribuţii mici la asigurări sociale

Irlanda oferă cele mai bune condiţii de muncă din lume, potrivit unui clasament realizat de agenţia Bloomberg. Următoarele ţări unde care oferă condiţii bune pentru muncă sunt Franţa, Islanda, Danemarca, Luxemburg, Norvegia, SUA, Noua Zeelandă Marea Britanie şi Israel.
Iulian Tudor
22 iul. 2013, 08:32
Ţările cu cele mai bune condiţii de muncă. Salarii mari, contribuţii mici la asigurări sociale

Agenţia Bloomberg a realizat un „ranking” privind care sunt cele mai bune ţări pentru a munci, altfel spus, ţările care oferă cele mai bune condiţii pentru activitatea muncii, luându-se în calcul compensaţiile acordate în caz de concediere, cele mai mari salarii, precum şi unde sunt cele mai mici asigurări sociale.

Ţara plasată în fruntea listei, care în 2010 a fost salvată de la recesiune de o intervenţie a Uniunii Europene şi a FMI, este Irlanda, ilustrând astfel decalajul care există între economia reală şi cifrele macroeconomice.

A doua ţară cu cele mai bune condiţii de muncă este Franţa, urmată pe trei de Islanda şi în continuare de Danemarca, Luxemburg, Norvegia, SUA, Noua Zeelandă, Marea Britanie şi Israel.

Pentru a realiza acest clasament, agenţia Bloomberg a ţinut cont de compensaţiile de concediere (pe primul loc se află Islanda), plata asigurărilor sociale (prima este Elveţia, cu 1,345 de dolari anual pentru un salariu mediu) sau de alţi factori, precum productivitatea (cu SUA în fruntea clasamentului). În privinţa nivelului salarial al angajaţilor, pe primul loc se află Danemarca, cu circa 80.000 de dolari pe an.

Lista a fost elaborată pe baza informaţiilor furnizate, între alte instituţii, de Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE), Organizaţia Internaţională a Muncii (OIM) şi Fondul Monetar Internaţional. Datele au fost actualizate la începutul lunii mai.

DailyBusiness
Marian Vanghelie, în instanță cu Oana Mizil. Fosta parteneră a politicianului a obținut ordin de protecție
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce s-a ales de Iulian Filipescu. Ce face acum preferatul lui Anghel Iordănescu din perioada Generației de Aur, din ce face bani
Capital.ro
Verdict pentru Călin Georgescu după alegeri. Ambasadorul României în SUA a făcut anunțul: E o minciună grosolană
Playtech.ro
Se schimbă legea pentru moștenitori. Cine preia firma și cum se împarte patrimoniul societății dacă patronul moare. Obligatoriu, in limita a 30 de zile
Adevarul
Trump și Zelenski au personalități similare. Genul de motivație care îi apropie pe cei doi lideri, analizată în The Hill
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
Și-a etalat Rolexul şi geanta Louis Vuitton de peste 14.000 de euro în drum spre Bebe Tei! Imagini exclusive
kanald.ro
Un bărbat a fost ucis de un rechin în timp ce făcea surf
Cancan.ro
Domnul Marian a recunoscut tot: Bianca a rămas sau nu însărcinată la Insula Iubirii?
iamsport.ro
BREAKING | Șumudică revine pe banca tehnică! Echipa-surpriză cu care e la un pas de a semna
MediaFlux
O mare bancă dispare din România. Clienții nu vor mai putea folosi cardurile și conturile
stirilekanald.ro
Gheorghe a fost ucis de soția sa, în timp ce organizau parastasul mamei sale. Femeia l-a înjunghiat de două ori, în bucătărie, după o ceartă
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…