Ana Blandiana, avertisment pentru Nicușor Dan și Ilie Bolojan: ”Disprețul fată de cultură, propriu tuturor partidelor politice, nu trebuie să întunece și acest nou început”

Scriitoarea Ana Blandiana se teme că valul de tăieri bugetare ar putea afecta și Institutul Cultural Român. În acest sens, Ana Blandiana a transmis o scrisoare deschisă către președintele Nicușor Dan și premierul Ilie Bolojan.
Alina Costache
17 iul. 2025, 13:39
Ana Blandiana, avertisment pentru Nicușor Dan și Ilie Bolojan: ”Disprețul fată de cultură, propriu tuturor partidelor politice, nu trebuie să întunece și acest nou început”

”UN GEST DE ALARMĂ

Acest text este adresat atenției Președintelui Nicușor Dan și Premierului Ilie Bolojan, doi oameni în care am absolută încredere și ale căror acțiuni și eforturi, de-a dreptul eroice, sunt convinsă că vor avea în cele din urmă succes.
Știu că, în aceste zile de maximă încordare, gestul meu poate părea deplasat, dar conștiința mea de scriitor nu-mi îngăduie să nu-l fac. Este un gest de alarmă declanșată de prezența Institutului Cultural Român printre instituțiile – în general de factură financiară si economică – care urmează să fie restructurate prin Programul de Guvernare.

Citește și: Dominic Fritz susține că primul pachet de măsuri fiscale „ar putea pica la CCR”

Unul dintre puținele lucruri bune – în afară de libertate – care i s-au întâmplat culturii române după 1989 a fost înființarea ICR în formatul gândit de Horia Roman Patapievici, un format care a reușit să reziste și să funcționeze în pofida măsurilor guvernamentale din ultimii ani.

A deconstrui – în graba administrativă și urgența financiară de acum – acest format care, în mai puțin de un sfert de secol, a reușit să așeze cultura română contemporană pe harta Europei, mi se pare un pericol real de a-i bloca eficiența și un atentat la locul pe care am reușit, târziu și cu greu, să-l obținem în conștiința culturală a lumii.

Citește și: Premierul Bolojan vrea să concedieze 35% dintre angajaţii guvernului. Se vor da concursuri pentru a stabili cine îşi păstrează postul

Să nu uităm că – de la matematică la literatură și de la robotică la cinematografie – cultura este singurul domeniu în care suntem cu adevărat competitivi, chiar dacă oamenii politici ai ultimilor 35 de ani nu observă acest lucru.

Disprețul fată de cultură, propriu tuturor partidelor politice, nu trebuie să întunece și acest nou început.

Nu cer, asemenea celor de pe treptele ministerelor, excludere de la regulile generale de austeritate, economisire și ordine, cer doar respect pentru nevoia culturii de a funcționa după criterii specifice care să-i asigure reprezentarea autonomă și eficiența.

Nu cred că m-aș fi hotărât să scriu acest text dacă nu aș fi descoperit că TVA-ul aplicat cărților este 11%, în timp ce impozitul pe jocurile de noroc este 4%”, a scris Ana Blandiana, pe Facebook.

DailyBusiness
Peste 500 000 de tineri români până în 30 de ani stau pe banii părinţilor
Spynews
Elena Udrea iese din închisoare! Tribunalul Prahova a respins contestaţia înaintată de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA)
Bzi.ro
Andreea Esca, apariție de senzație în costum de baie! Prezentatoarea TV se antrenează cu campioana – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Prima imagine de la locul morții lui Felix Baumgartner
Capital.ro
Anunț pentru românii care își schimbă buletinul. Decizie pentru cei care trebuie să obțină o nouă carte de identitate
Playtech.ro
Ce despăgubiri poți cere dacă te-a inundat vecinul. Cum faci un proces verbal și de ce e important
DailyBusiness
Justin Timberlake a ajuns azi în România pentru concertul de la Electric Castle. Este însoțit de soția lui, Jessica Biel
Adevarul
Scandal la Kremlin: Amanta ministrului Apărării, filmată în avion militar, ar fi compromis secrete de stat
wowbiz.ro
Transformarea șocantă a Elenei Udrea la ieșirea din pușcărie. Cum arăta fosta ministră la intrarea la Târgșor și cum se prezintă în 2025. Și-a schimbat culoarea părului la coaforul închisorii?
Spynews
Unde a fost găsită adolescenta de 14 ani, din Brăila, dispărută de aproape o săptămână. Părinții sunt încă în stare de șoc: "Are vânătăi"
Spynews
Sânziana Negru și Ștefan Floroaica și-au amenajat un colț de rai! Cum arată casa străbunicilor, după renovare | VIDEO
Evz.ro
Atenție la țepele cu vacanțe. Anunțurile legate de vânzarea acestora nu sunt mereu reale
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
S-a încins! Aryna Sabalenka a postat imagini cu ea în bikini alături de iubitul milionar și musculos, din vacanța de cuplu
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 joi, 17 iulie 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report de peste 13,52 de milioane de lei la Loto 6/49
Cancan.ro
Sacrifiul SUPREM făcut de Mihaela Rădulescu pentru Felix Baumgartner. A luat decizia fără să clipească!
Playsport.ro
Ce avere mai are Elena Udrea și ce bunuri i-au fost puse sub sechestru. Dosarul „Gala Bute”, explicat pe…
Capital.ro
Se schimbă banii. Moneda națională, înlocuită de EURO: Măsura care se pregătește la nivelul întregii țări: Este foarte dorit
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată piscina complexului italian în care s-a prăbușit Felix Baumgartner
stirilekanald.ro
Ireal ce au descoperit anchetatorii în telefonul Andei, victima lui Emil Gânj! Ar putea schimba întreaga anchetă
Horoscop 14 iulie 2025: Norocul a dat peste Scorpioni! Au primit o veste care le va schimba complet viața
MediaFlux
O nouă decizie privind banii cash în România!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Acțiunile Renault s-au prăbușit în urma a două anunțuri