S-au împlinit 8 ani de când a murit Denisa Manelista. Tatăl ei, Emilian Răducu, a răbufnit: „I-am dat 4.000 de euro și nu a făcut absolut nimic”

Pe 23 iulie, s-au împlinit opt ani de când s-a stins din viață Denisa Manelista, în urma unei boli grave. Familia cântăreței îl acuză pe avocatul Daniel Ionașcu că a fost lăsată baltă, după ce ar fi promis că poate câștiga procesul pentru drepturile de autor ale artistei.
Alina Costache
24 iul. 2025, 12:55
S-au împlinit 8 ani de când a murit Denisa Manelista. Tatăl ei, Emilian Răducu, a răbufnit:
S-au împlinit 8 ani de când a murit Denisa Manelista

Denisa Manelista nu mai este printre noi de opt ani de zile, iar familia, apropiații, dar și fanii, îi duc dorul în fiecare zi. După cântăreței, sora sa, în calitate de moștenitoare, și-a revendicat drepturile de autor pentru difuzarea pieselor artistei.

Adelina povestea la o emisiune de televiziune că familia ei nu a primit nici măcar un leu de pe urma muncii Denisei. Cunoscutul avocat Daniel Ionașcu s-a oferit atunci să o ajute în problema drepturilor de autor, însă lucrurile nu au mers deloc așa cum spera familia artistei.

Citește și: Cum arată vila de la Ștefănești a regretatei Denisa Manelista. Artista nu a apucat să o vadă finalizată

Denisa Manelista a murit acum 8 ani

Era în perioada când toate televiziunile vorbeau de cazul cu Denisa, că i-au mâncat banii și nici drepturile de autor nu le-am primit. S-a întâmplat ca la un post de televiziune să fie invitați fii-mea, Adelina, și cu ginerele meu, iar acolo să fie și domnul avocat Ionașcu.

El le-a spus atunci ‘Vă ajut eu, pentru că chiar îmi pare rău pentru situație’. I-am spus ‘Bun, ne ajutați, dar să ne spuneți de la început cât costă, să știm și dacă merită să mai facem ceva’.

Sunt 7 ani și jumătate de când am demarat procesul. Au tot tras de timp. Domnul avocat Ionașcu nu a făcut absolut nimic. Nici nu se prezenta la termene. Dacă nu putea el să meargă, având cabinet de avocatură, ar fi putut trimite pe altcineva. Dacă știam că este genul ăsta de om, ne vedem de treaba noastră. De-a lungul timpului, i-am dat cam 4.000 de euro”, a declarat tatăl Denisei pentru Cancan.ro.

Emilian Răducu mai spune că a încercat în repetate rânduri să ia legătura cu avocatul Daniel Ionașcu, pentru a afla detalii despre proces, dar nu a reușit. La cabinetul avocatului, de fiecare dată, îi răspundeau angajatele, care nu ar fi fost deloc politicoase.

Au răspuns niște fete, care ne-au luat la rost, de parcă le-am fi dat în cap. Nu știu dacă trebuie să procedeze așa fetele alea. Domnul avocat Ionașcu nu răspunde. I-am dat și mesaje și ba este ocupat, ba este plecat din țară, ba este la emisiuni sau nu mai știu ce”, a mai mărturisit bărbatul.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Țara unde fostul fotbalist din SuperLigă își deschide afacerea cu care dă o importantă lovitură financiară. Locația se află într-una dintre cele mai frumoase zone din lume
Capital.ro
Regulă nouă pentru gunoi. Amenzi de 30.000 de lei pentru persoanele fizice: Vom monta camere
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Un bărbat din Capitală a ajuns să fie operat de urgență, după ce a fost înjunghiat de vecinul său băut
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Impozit locuință de la 1 ianuarie 2026. Cum cresc taxele la apartamente și case CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu