România declară război drogurilor. Investiție de 30 de milioane de euro în centre specializate pentru tratarea adicțiilor. Rareş-Petru Achiriloaie, președinte ANPCDA: „Ţinta noastră este spre finalul anului să lansăm apelul”

Rareș-Petru Achiriloaie, șeful Agenției Naționale pentru Politici și Coordonare în domeniul Drogurilor și Adicțiilor, a anunțat că statul român pregătește, împreună cu ministerele de resort, o investiție de 30 de milioane de euro pentru înființarea unor circuite de tratament dedicate consumatorilor de substanțe psihoactive.
Alina Costache
25 iul. 2025, 23:35
România declară război drogurilor. Investiție de 30 de milioane de euro în centre specializate pentru tratarea adicțiilor. Rareş-Petru Achiriloaie, președinte ANPCDA: „Ţinta noastră este spre finalul anului să lansăm apelul”

Rareș-Petru Achiriloaie anunță că România pregătește o investiție de 30 de milioane de euro pentru înființarea unor centre dedicate recuperării persoanelor cu adicții de droguri, pe întreg parcursul procesului terapeutic. Fondurile ar urma să provină din bani europeni, iar proiectul este în discuții cu Ministerul Investițiilor și Fondurilor Europene, precum și cu Ministerul Sănătății.

Rareș-Petru Achiriloaie anunță o nouă abordare a României în tratamentul adicției de droguri

„Discutăm în momentul de faţă cu Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene şi cu alţi parteneri, cum ar fi Ministerul Sănătăţii, despre un apel de finanţare de aproximativ 30 de milioane de euro, cu care ar urma să se construiască mai multe circuite pentru consumul de substanţe psihoactive în ţară”, a transmis Rareş – Petru Achiriloaie, vineri seară, la Medika TV, potrivit news.ro.

Citește și : Important! Românii trebuie să își facă provizii. Avertismentul lansat de șeful DSU, Raed Arafat: „Să poți supraviețui 72 de ore”

Achiriloaie a explicat că este nevoie de un sistem care să includă spitalizarea, de centru rezidențial și centru de zi pentru reintegrare în comunitate.

„Dacă tu eşti o persoană cu o dependenţă de droguri, este clar că trebuie să accepti că ai această problemă şi să fii deschis să faci tratament. Trebuie să mergi să faci dezintoxicare într-un mediu spitalicesc, unde teoretic te echilibrezi chimic, se scot toate drogurile din tine, în câteva zile, o săptămână, două săptămâni, depinde de la om la om, după care teoretic ar trebui să ajungi într-un centru rezidenţial. Lipsa lor e o mare problemă”, arată Achiriloaie.

Citește și : Gata cu rovinieta clasică. Vine taxa pe kilometru și pe norma Euro

În centrele rezidențiale, persoanele care au trecut de faza detoxifierii beneficiază de terapie și sprijin într-un mediu sigur, în care sunt feriți de substanțe, apoi sunt reintegrați în societate prin intermediul centrelor de zi.

„Un centru rezidenţial în care să te echilibrezi, să ai parte de psihoterapie, să fii într-un mediu sigur în care nu ai acces la alte substanţe şi aşa mai departe. Unde, teoretic, din nou se stă între o lună, trei luni, şase luni, în funcţie de fiecare om. Şi ultimul punct din acest circuit, să fie un centru de zi, un centru de adicţii (…) Aşadar, dezintoxicare, rezidenţial şi un centru de zi care să sprijine în comunitate persoana”, a explicat șeful ANPCDA.

În cele din urmă, Achiriloaie susține că: „Ţinta noastră este spre finalul anului să lansăm apelul”.

DailyBusiness
O nouă victorie a PSD în fața lui Bolojan. Guvernul a aprobat modificările la OUG care i-a revoltat pe primari
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Cum îi scapă Gigi Becali pe rivalii de la CFR Cluj de problemele financiare! Înțelegerea făcută cu Neluțu Varga
Capital.ro
Adevărul despre apariția lui Călin Georgescu. Traian Băsescu l-a „citit” instant: Încerca de atunci să-și facă loc
Playtech.ro
De ce condensează geamurile termopan? Explicaţia specialiştilor
Adevarul
Apariție misterioasă la Cernobîl: câini cu blană albastră rătăcesc prin zona de excludere
wowbiz.ro
Acestea sunt ULTIMELE imagini cu Ștefania Szabo în viața! Doctorița a murit în spital, la câteva ORE după un scandal uriaș
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Ioana Țiriac, în bikini, i-a pus pe jar pe arabi!
kanald.ro
Un cunoscut TikToker a murit la doar 25 de ani! Iubita sa i-a adus un omagiu sfâșietor: „Mă simt atât de norocoasă că am fost iubită de el”
Cancan.ro
Ce a făcut mulțimea când Principesa Margareta și Principele Radu au ajuns la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului
iamsport.ro
E unul dintre cele mai mari nume din istoria Stelei, dar a recunoscut că ar fi preferat să ajungă la Dinamo: ”Puțina lume știe”
MediaFlux
Ucraina extinde aria geografică a atacurilor cu rază lungă de acțiune asupra Rusiei! Ședință a Statului Major organizată de Zelenski
stirilekanald.ro
„A scos electrocauterul din pacient și m-a lovit” Ștefania Szabo, Directoarea Spitalului Judeţean de Urgenţă Buzău găsită moartă, implicată într-un incident șocant în sala de operație
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara