Mega Image vine cu o nouă regulă pentru clienți ca măsură anti-furt. Măsura a fost deja implementată în anumite magazine

Compania Ahold Delhaize, care deține lanțul de supermarketuri Mega Image, vine cu o nouă regulă în magazinele sale, ca parte a luptei împotriva hoților de la raft.
Irina Dumitrescu
27 iul. 2025, 12:58
Mega Image vine cu o nouă regulă pentru clienți ca măsură anti-furt. Măsura a fost deja implementată în anumite magazine

Compania Ahold Delhaize, care deține lanțul de supermarketuri Mega Image, vine cu o nouă regulă în magazinele sale, ca parte a luptei împotriva hoților de la raft. Mai exact, utilizarea caselor cu scanare automată s-ar putea limita, acestea urmând să fie disponibile doar pentru clienții care dețin un card de fidelitate SuperPlus.

Noua măsură a fost deja implementată în anumite magazine și  „va fi extinsă treptat în toate magazinele noastre”, a afirmat un oficial al celor de la Mega Image. Așadar, este posibil ca decizia luată la sediul central să ajungă şi în România.

„Prin această măsură, Delhaize își propune să creeze o barieră suplimentară pentru clienții care nu își verifică în mod conștient corect produsele alimentare. Retailerul va monitoriza îndeaproape implementarea și va face ajustări acolo unde este necesar”, a mai declarat reprezentantul.

Citește și: Metoda folosită de Lidl, Kaufland, Carrefour, Auchan, Mega Image sau Profi pentru a îi face pe cumpărători să cumpere impulsiv. Metoda secretă care se aplică în magazine

Mega Image, un nou concept în România

Mega Image a lansat un nou concept în țara noastră, fiind vorba despre o viziune fresh pentru Shop & Go, deschis pe bulevardul Decebal din  Capitală, chiar în costa concurenților de la Froo, un brand operat de polonezii de la Zabka, ce au în spate fondul de investiții CVC.

În acest punct a apărut o vitrină de produse calde, cu hotdog, pizza și croissante. Mai mult, pe un panou de promovare poziționat în fața unității apar următoarele mesaje:  „hot dog la 4,99 lei sau hotdog cu băutură la 8,49 lei” şi „pizza quatro formaggi, margherita sau diavola la 7 lei”.

Astfel, la fel ca și Froo, Shop & Go vine cu produse gata de consum imediat precum cafea caldă, hot-dog sau gheață. Compania are în frigider pahare cu gheață, acesta numărându-se printre produsele fanion din Polonia.

Citește și: Proprietarul Mega Image și Profi a numit un fost membru al boardului Lidl în funcția de Chief Commercial Officer. Se dorește eficientizarea costurilor și dezvoltarea mărcilor private în România

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
A murit Emeric Ienei, câștigătorul Cupei Campionilor Europeni cu Steaua București
Capital.ro
Decizia luată de Elena Udrea. A plecat din țară fără partenerul său. Ce s-a întâmplat cu Adrian Alexandrov
Playtech.ro
Distruge gătitul la microunde nutrienții din mâncare? Ce spun studiile recente
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Dezvăluiri BOMBĂ despre criminalul din Mureș! Ea este singura persoană care știe unde se ascunde Emil Gânj! De ce nu are voie să spună: „Nu poate fi obligat să denunțe locația!”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Când vor fi virate bursele elevilor aferente lunilor septembrie şi octombrie: Banii vor intra direct pe carduri
iamsport.ro
Omagiu emoționant al lui Belodedici pentru Ienei: ”Ne-am fi dat viața pentru el! Avea grijă de noi, era poate cel mai mare antrenor român”
MediaFlux
Bobonete și Dan Chișu, supărați la o terasă! Imagini total diferite față de cele din podcasturi. Nici nu și-au terminat ceaiul! FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai