Plan roşu de intervenţie după ce un microbuz spulberat de un TIR la Orşova VIDEO

România este canpioană absolută în Europa la accidente foarte grave, iar fiecare zi pare să confirme aceste statistici nedorite.
Filip Stan
28 iul. 2025, 11:08
Plan roşu de intervenţie după ce un microbuz spulberat de un TIR la Orşova VIDEO

Autorităţile din Caraş Severin au activat un Plan roşu de intervenţie, după un accident rutier între un microbuz cu persoane şi un TIR, care a avut loc pe DN6, în apropiere de localitatea Topleţ din judeţul Caraş-Severin. Trei persoane au necesitat îngrijiri medicale.

Accident grav în Suceava, un autoturism și un microbuz s-au ciocnit violent. A fost activat Planul Roşu de Intervenţie, primele imagini de la fața locului

În cursul zilei de astăzi, pompierii militari cărăşeni au fost solicitaţi să intervină de urgenţă în urma producerii unui accident rutier pe DN6, în apropiere de localitatea Topleţ. În accident au fost implicate un microbuz de transport persoane şi un autotren. În microbuz se aflau opt pasageri, dintre care trei persoane au necesitat îngrijiri medicale”, a transmis ISU Caraş-Severin.

Având în vedere numărul mare de victime, a fost activat Plan roşu de intervenţie, pentru o mobilizare eficientă şi o mai bună coordonare a intervenţiei.

Potrivit sursei citate, la faţa locului au acţionat echipaje din cadrul Punctului de Lucru Băile Herculane cu o autospecială de stingere şi patru subofiţeri, precum şi două ambulanţe ale Serviciului de Ambulanţă Judeţean Caraş-Severin şi un echipaj SMURD de la ISU Mehedinţi.

Accident grav, cu patru victime, lângă RAR

Patru persoane au fost rănite, dintre care două grav – una dintre ele rămasă încarcerată – într-un autoturism BMW care s-a răsturnat în afara părții carosabile!

Șoferul, un tânăr de 25 de ani, conducea pe DN 58B, dinspre Reșița spre Bocșa, iar la Kilometrul 6+500 de metri, în apropiere de RAR, a pierdut controlul volanului, pe carosabilul umed, și s-a răsturnat în afara drumului.

În urma accidentului a rezultat rănirea a 4 persoane, două dintre ele rănite ușor, iar alte două grav, dintre care una încarcerată. Accidentul a fost raportat la 112, toate victimele fiind transportate la spital pentru îngrijiri medicale.

Potrivit Poliției județului, conducătorul auto a fost testat alcooltest, rezultatul fiind negativ. În continuare se efectuează cercetări pentru stabilirea tuturor cauzelor și împrejurărilor în care s-a produs accidentul rutier.

Maramureş: Un bărbat aflat în stare avansată de ebrietate a provocat un accident rutier pe DN18

Un şofer în vârstă de 41 de ani, aflat în stare avansată de ebrietate, a pierdut controlul asupra direcţiei unui autoturism, provocând un accident pe drumul naţional 18, în judeţul Maramureş.

Accident aviatic în zona Gura Portiţei – Un avion de mici dimensiuni cu două persoane la bord s-a prăbuşit

Testul preliminar de alcoolemie arată că şoferul avea o concentraţie de 1,46mg/l alcool pur în aerul expirat, el fiind dus la spital pentru a i se stabili alcoolemia în sânge.Accidentul a avut loc duminică, în jurul orei 18, pe DN18 – Strada Gutinului, din oraşul Baia Sprie, unde un şofer a intrat cu autoturismul într-un imobil.

Poliţiştii sosiţi la faţa locului au constatat că bărbatul, în vârstă de 41 de ani, avea o alcoolemie de 1,46mg/l alcool pur în aerul expirat. El a scăpat fără răni în urma accidentului, care s-a soldat doar cu pagube materiale. Şoferul a fost dus la spital pentru recoltatea de probe biologice în vederea stabilirii nivelului alcoolemiei din sânge.

DailyBusiness
Rețeta de chiftele din conopidă a Roxanei Blenche. Sunt perfecte pentru zilele caniculare
Spynews
Ce se întâmplă cu Ion Iliescu pe patul de spital! Medicii au făcut un anunț de ultim moment
Bzi.ro
Felix Baumgartner, dovada supremă de iubire! Ce i-a lăsat moștenire Mihaelei Rădulescu
Fanatik.ro
Video. „Dodel” Cristi Tănase, filmat beat și dezbrăcat lângă București: avea alcoolemie 0,9 mg/l! Fostul jucător al FCSB a fost dat afară de la echipa unde antrena. Prima reacție
Capital.ro
O mare campioană a murit fulgerător. Lumea sportului e în doliu. Era mult prea tânără: Ai fost o minune
Playtech.ro
În cât timp primești banii în cazul unui proces de succesiune? Perioada estimativă pentru plăți
Adevarul
Paradox fiscal cu trei zile înainte de aplicarea cotelor majorate de TVA: poți cumpăra ingredientele cu cota de 21% și vinde produsul finit cu cota de 11%
wowbiz.ro
Anunț oficial! Cât vor fi bursele elevilor în anul școlar 2025-2026. Ministrul Educației a explicat care sunt criteriile de acordare: „Meritul trebuie să fie merit”
Evz.ro
Peste 8.000 de milionari în Republica Moldova. Cine sunt și cum au obținut venituri impresionante
Prosport.ro
Ce și-a făcut Simona Halep pentru a fi o femeie mai atrăgătoare
kanald.ro
O doctoriță de la Spitalul Militar Iași a fost găsită moartă în casă de fiica ei. Sânziana Lovin avea 50 de ani și o carieră promițătoare în spate
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Mihaela Rădulescu s-a îmbrăcat în alb la înmormântarea lui Felix Baumgartner. Are o semnificație aparte!
Capital.ro
TAXA pe apă pe care o plătesc românii. Mulți nici nu știu de ea: ,,De ce achităm această taxă?''
StirileBZI
Noi tăieri pentru bugetari! Indemnizația de hrană se reduce semnificativ. Cine pierde cel mai mult?
stirilekanald.ro
Medicul Sînziana Lovin, găsită moartă în casă de fiica sa de 19 ani! Dezvăluiri de ultimă oră
Programul Rabla, suspendat timp de doi ani. Fondurile vor fi redirecționate către proiecte din PNRR