Avion la un pas de prăbușire. Incidentul a avut loc la scurt timp după decolare, duminică, 3 august. Pasărea a lovit partea frontală a avionului, provocând o spărtură vizibilă în botul aeronavei, un Airbus A321XLR aflat în serviciu doar de câteva luni, fiind afectat unul dintre motoare. Piloții au reușit să mențină controlul asupra aeronavei și au cerut permisiunea turnului de control ăentru a se întoarce în siguranță la Madrid.
„La câteva minute după decolarea de pe aeroportul Adolfo Suárez Madrid-Barajas, zborul IB579 cu destinația Paris a fost lovit de o pasăre mare în partea din față a avionului și într-unul dintre motoare. Căpitanul a cerut imediat permisiunea de a reveni pe aeroportul de plecare, iar aeronava a aterizat fără incidente”, a transmis compania Iberia pentru publicația spaniolă El País, citată de stiridiaspora.ro.
#BREAKING: Terrifying pictures show huge damage to front of Airbus ( Iberia Airbus A321-253NY) struck by bird after taking off from Spain
Flight IB579 to Paris Orly Airport returned approximately 20 minutes after departure from Madrid. pic.twitter.com/I4zSjhj1aP
— JUST IN | World (@justinbroadcast) August 3, 2025
Reprezentanții companiei au subliniat profesionalismul echipajului de zbor: „Întregul echipaj, piloți și personal de cabină, a acționat cu maxim profesionalism pentru a gestiona situația și a ajuta pasagerii să rămână calmi. Toți pasagerii au fost reîmbarcați pe un alt zbor, duminică, la ora 20:00”.
După aterizarea de urgență, forografiile și videoclipurile cu avionul avariat au început să circule pe rețelele sociale. În imagini se poate observa clar botul deteriorat al aeronavei, o spărtură mare fiind vizibilă chiar în partea frontală, acolo unde s-a izbit pasărea.
Un pasager a povestit experiența pe platforma X: „A trebuit să ne întoarcem la Barajas pentru o aterizare de urgență. Totul a mers bine. Se pare că ne-am ciocnit de o pasăre. În avion, nimeni nu știa ce să facă pentru că era prea mult fum. Ne ardeau ochii și nasul, nu puteam respira. Este prima dată când mi se întâmplă așa ceva. Iberia ne-a transferat apoi pe un alt zbor, iar acum am ajuns în cele din urmă la Paris”.
Acesta a menționat și un detaliu care a generat frustrare la bordul avionului: „Odată reveniți pe aeroportul Barajas, am așteptat încă o jumătate de oră în avion până să putem debarca. A fost o experiență pe care nu o voi uita prea curând”.