Unul dintre cei mai influenţi lideri ai PSD, luat în calcul pentru şefia SIE. Propunerile lui Nicuşor Dan nu sunt agreate de coaliţie

Numele fostului premier Mihai Tudose este vehiculat în spațiul politic drept una dintre opțiunile posibile pentru șefia Serviciului Român de Informații Externe (SIE), potrivit unor surse politice.
Filip Stan
29 aug. 2025, 17:07
Unul dintre cei mai influenţi lideri ai PSD, luat în calcul pentru şefia SIE. Propunerile lui Nicuşor Dan nu sunt agreate de coaliţie

Sursele citate de Adevărul afirmă că varianta Mihai Tudose pentru SIE a apărut pe fondul nemulțumirilor generate de nominalizarea lui Gabriel Zbârcea pentru Serviciul Român de Informații (SRI) și a lui Marius Lazurca pentru SIE, ambii fiind considerați candidați nepotriviți de către PSD și PNL. În prezent, SRI nu are director civil, iar SIE este condus de Gabriel Vlase.

„Au început să se certe pe cine nu e. Președintele are acest atribut să desemneze așa ceva (nr. șefii de servicii), dar, atenția acele nume sunt votate de Parlament. Totdeauna s-a întâmplat ca președintele, indiferent care au fost relațiile între președinte și șefii din Parlament, au avut o negociere, nu foarte publică”, a declarat Mihai Tudose la România TV.

Fostul premier a atras atenția că desemnările în fruntea serviciilor nu se fac unilateral, chiar dacă prerogativa desemnării aparține șefului statului. Potrivit acestuia, consultările între Palatul Cotroceni și liderii legislativului sunt o condiție esențială pentru ca numirile să treacă testul votului parlamentar. Tudose a subliniat că astfel de discuții au loc, de regulă, în cadru restrâns, și nu sunt expuse publicului larg.

Europarlamentarul a remarcat, totodată, că în prezent nu există indicii privind o negociere formală între președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, șeful Senatului, Mircea Abrudean, și președintele României, Nicușor Dan. În opinia sa, absența unei astfel de discuții pune sub semnul întrebării șansele unor nominalizări de a obține consensul necesar.

Citeşte şi: Ilie Bolojan susţine că măsurile din Pachetul 2 sunt singura soluţie de redresare a economiei: „Sunt prea puţini umeri în economia reală pe care stă această ţară. Vom crea condiţii de dezvoltare a ţării”

Mihai Tudose are un profil politic și profesional complex, fiind unul dintre liderii de influență ai Partidului Social Democrat. În prezent aflat la al doilea mandat de europarlamentar, el a deținut anterior cinci mandate de deputat în Parlamentul României, atât pe listele PSD, cât și pe cele ale Pro România. Tudose a condus Guvernul României între iunie 2017 și ianuarie 2018, în perioada de maximă putere a lui Liviu Dragnea în interiorul PSD.

De asemenea, fostul premier ocupă în prezent funcția de vicepreședinte al PSD și a fost coordonatorul campaniei electorale a partidului la alegerile de anul trecut, după ce a revenit în formațiune în urma unei perioade de un an în care a activat în Pro România.

Conform CV-ului său publicat pe site-ul Parlamentului European, Mihai Tudose a desfășurat activități academice ca lector și conferențiar la Academia de Informații „Mihai Viteazul”. În același timp, a absolvit mai multe programe postuniversitare, inclusiv cursuri la Colegiul Național de Apărare și la Facultatea de Științe Economice a Universității „Dunărea de Jos” din Galați, în perioada în care era deputat.

Citeşte şi: EXCLUSIV Mihai Tudose, declarații dure la adresa Guvernului. Măsurile de austeritate lovesc în mame și copii, dar scutesc ucrainenii de CASS

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
Cu ce echipă de fotbal ține, de fapt, Nicușor Dan. Președintele României a recunoscut un singur lucru
Capital.ro
Elena Udrea nu poate fi mai mândră de atât. Imaginea senzațională cu fiica sa a atras imediat sute de reacții: Războinica mea!
Playtech.ro
Cum se curăţă uşor încălţămintea din piele întoarsă iarna: aşa păstrezi ghetele şi cizmele ca noi ani de zile
Adevarul
Taxele și impozitele în 2026, poveste fără sfârșit. „Doar la Slatina vezi așa ceva: taxe de vorbești singur, gunoi de-l mănânci, nu-l arunci”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Fostul conducător de la Dinamo e convins: ”Cîrjan e deja vândut! Nicolescu a inventat o poveste”
MediaFlux
Zona din România care nu e acoperită de articolul 5 din NATO! Avertismentul șefului Statului Major, generalul Gheorghiță Vlad
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend