Amenzi imense pentru șoferii care frânează brusc înainte de radar. Pentru a fi depistați, se vor instala radare înainte de radare

Departamentul de Circulație din Spania a anunțat o nouă măsură pentru combaterea șoferilor care frânează brusc atunci când se apropie de radarele de viteză.
Filip Stan
31 aug. 2025, 20:56
Amenzi imense pentru șoferii care frânează brusc înainte de radar. Pentru a fi depistați, se vor instala radare înainte de radare

Autoritățile vor instala dispozitive speciale înainte și după punctele de control, menite să-i prindă pe cei care adoptă acest comportament, care poate duce la accidente rutiere. Șoferii prinși riscă amenzi de 200 de euro și 4 puncte de penalizare, potrivit publicației El Diario.

Noile radare antifrânare vor fi amplasate la câțiva metri înainte de radarul vizibil pentru a detecta scăderile bruște de viteză, considerate suspecte. Ulterior, radarele în cascadă vor fi montate după radarul oficial pentru a surprinde șoferii care accelerează imediat după trecerea acestuia.

În total, Spania dispune deja de 780 de radare fixe, 545 de radare mobile și 92 de radare rutiere, cărora li se vor adăuga 26 de dispozitive suplimentare, menite să corecteze ceea ce autoritățile numesc o „problemă gravă”.

Citește și: Șoc pe piața auto! Patronii chinezi ai Lotus concediază toți muncitorii din Marea Britanie și mută producția. Au aplicat aceeași strategie și la Volvo

Decizia a stârnit controverse în rândul publicului. Unii critică măsura, considerând-o o modalitate suplimentară de colectare a amenzilor, în timp ce alții ironizează, susținând că vor continua să frâneze înainte de radar. În replică, Departamentul de Circulație (DGT) subliniază că scopul principal este prevenirea accidentelor cauzate de viteza excesivă și nu generarea de venituri din amenzi.

Autoritățile spaniole speră că aceste dispozitive vor contribui la reducerea numărului de accidente rutiere și la creșterea siguranței pe drumurile publice, prin descurajarea comportamentului periculos al șoferilor.

Citește și: Concedieri 2025. O companie celebră și-a dat afară angajații care au refuzat să folosească AI

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Codruța Filip l-a lovit pe Valentin Sanfira! Reacția incredibilă a artistului
Fanatik.ro
Pierdere uriaşă pentru Universitatea Craiova înainte de Levski! Golgheterul s-a accidentat. Update de la ultimul antrenament. Exclusiv
Capital.ro
Nicușor Dan a promulgat legea pentru montarea lifturilor în blocurile fără ascensor. Milioane de români ar putea beneficia de acest program
Playtech.ro
Vin noi scumpiri la pompă. Experții avertizează asupra unei posibile crize a carburanților
Adevarul
„Nu mă lupt cu Ministerul Apărării. Mă lupt cu Rusia”. Generalul Sîrskîi respinge acuzațiile privind conflictul cu Fedorov și explică strategia armatei ucrainene
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lumea actoriei este îndoliată! Dana Tapalagă a pierdut lupta cu o boală gravă, la 57 de ani
iamsport.ro
Susține că o echipă din SuperLiga ”nu termină campionatul”. Verdict crunt: ”Sunt morți în cadă, leșinați, nu mai vine nimic pe conductă!”
MediaFlux
EXCLUSIV Răsturnare în divorțul milionarului Daniel Tudor! Ramona Tudor Gunata, la shopping de lux cu iubitul secret
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România