Injurii, pumni şi imobilizare forţată în timpul unui zbor Bruxelles – Bucureşti. „Ruşine, vaccinaţilor, Slava România, Slava Diana Şoşoacă”

Un incident violent s-a petrecut, luni, 1 septembrie 2025, chiar înainte ca avionul WizzAir care decolase de pe aeroportul din Charleroi să aterizeze la Otopeni. Un pasager român a declanşat un scandal imens, după ce i s-ar fi refuzat, se pare, o plată cu bani cash.
Filip Stan
01 sept. 2025, 16:49
Injurii, pumni şi imobilizare forţată în timpul unui zbor Bruxelles - Bucureşti.
Injurii, pumni şi imobilizare forţată în timpul unui zbor Bruxelles - Bucureşti. "Ruşine, vaccinaţilor, Slava România, Slava Diana Şoşoacă"

Incidentul s-a produs în zbor, cu 40 de minute înainte ca avionul să aterizeze. „I want cash, no card” („Vreau cash, nu card”) şi „De ce nu sunt buni banii mei” a ţipat un pasager român, care a început să înjure apoi echipajul de la bordul avionului, potrivit afirmațiilor unui martor pentru HotNews.

„S-au produs îmbrânceli la bord, ba chiar s-au împărțit și pumni, dar în cele din urmă un pasager mai corpolent a reușit să-l imobilizeze după ce l-a prins de gât. El a fost imobilizat în scaun cu mai multe centuri de siguranță”, a povestit martorul, care a precizat că tot acest incident de zbor a durat aproximativ 20 de minute.

Citeşte şi: Scandal monstru în procesul de divorț al fostului fundaș de națională Dragoș Grigore. Acuzații dintre cele mai ciudate: ”S-a lovit singură. A încercat să se sugrume”

După ce însoțitorii de bord au încercat în zadar să-l calmeze pe bărbat, acesta a fost imobilizat după intervenţia mai multor pasageri. Totuşi, acesta părea să fie sub influența alcoolului şi a continuat să strige către pasageri „Vaccinaților!” și alte mesaje împotriva vaccinului anti-Covid, LGBT sau a Uniunii Europene. „Slava România, Slava Diana Șosoacă”, a mai țipat bărbatul.

Citeşte şi: Scandal de proporţii: Gabi Tamaş, dat afară din restaurant şi interzis în „It Cucina” după ce i-a dat „decisiva” lui Alex Bodi

După aterizare, mai mulţi polițiști au urcat la bordul aeronavei și l-au escortat pe pasager înainte ca restul pasagerilor să coboare. Pasagerul recalcitrant a primit o amendă de 4.000 de lei. Polițiștii precizează că bărbatul, în vârstă de 41 de ani, „prezenta halenă alcoolică puternică, echilibru instabil, incoerenţă în exprimare şi un comportament neadecvat faţă de personalul aeroportuar, membrii echipajului şi ceilalţi pasageri”.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Conducerea Rapidului, prima reacție oficială despre numirea lui Daniel Pancu în locul lui Gâlcă: “Vor fi schimbări mari și în lot!”
Capital.ro
Urmează suspendarea lui Nicușor Dan? Scenariul care aruncă scena politică în aer: Ilie Bolojan va fi următorul președinte al României
Playtech.ro
Lista actualizată a țărilor afectate de hantavirus în 2026. Unde circulă cele mai periculoase tulpini și ce risc de infectare există
Adevarul
Val de reacții la mesajul angajatei care lucrează de pe plajă. „O zi normală și productivă de lucru, într-un decor neobișnuit”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Tudorel Stoica: ”Pensia mea? Mi-e rușine să spun”. Câți bani încasează lunar legenda Stelei
MediaFlux
Putin anunță sfârșitul războiului din Ucraina. Când ar vrea sa se întâlnească cu Zelenski
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi