Notă de plată record la un restaurant celebru din Mallorca. Suma de 63.000 de euro a stârnit controverse pe Internet

O notă de plată publicată de un restaurant de lux din Mallorca a stârnit controverse în mediul online. Postarea s-a viralizat rapid și a generat reacții diverse, unii au răspuns cu umor, iar alții au criticat gestul localului, privind etica publicării informațiilor despre clienți.
Alina Costache
03 sept. 2025, 15:37
Notă de plată record la un restaurant celebru din Mallorca. Suma de 63.000 de euro a stârnit controverse pe Internet
Notă de plată record la un restaurant celebru din Mallorca

Un restaurant de lux din Palma de Mallorca, Annabel, a publicat, pe Instagram, o notă de plată de peste 63.000 de euro, ceea ce uimit pe multă lume. „A cui este această notă de plată? Vă rugăm să-i etichetați aici, am dori să discutăm despre asta”, au notat cei Annabel, potrivit Mallorca Zeitung.

Notă de plată colosală la un restaurant din Mallorca

Nota de plată a fost pentru o masă la care au participat 18 persoane. Doar preparatele din pește au costat 45.000 de euro, iar sorimentele de vin sau șampanie, peste 1.000 de euro (Don Perignon rose – 480 de euro, Louis Cristal rose – 590 de euro etc.).

Citește și: Elena Udrea, surprinsă la un restaurant din București. Cum își petrece timpul fosta politiciană după ieșirea din închisoare. FOTO

Oamenii au reacționat imediat la postare. Un utilizator a scris: „Soția mea tocmai a aflat că am cheltuit asta în restaurantul vostru și acum e timpul să dorm pe canapea”, în timp ce altul nu a privit cu ochi buni gestul celor de la local: „Un restaurant respectabil nu publică ce se întâmplă în interiorul său, cu atât mai puțin despre astfel de clienți”.

Restaurantul Annabel a mai fost în centrul atenției săptămâna trecută din cauza unei noi politici. Acum se calculează automat un bacșiș de 10%, iar locația precizează că suma este opțională și că nota de plată arată atât totalul cu bacșiș, cât și fără.

DailyBusiness
România poate deveni furnizor regional de kerosen pentru Europa
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Drama italianului adoptat de România: „Am avut şase colegi arestaţi! În țara mea nu m-a mai vrut nimeni!”
Capital.ro
România este în doliu. A murit unul dintre românii care au scris istorie: S-a mutat între coperțile infinite
Playtech.ro
O nouă zi liberă pentru români în luna mai. Propunerea a fost înregistrată în Parlament
Adevarul
„Operațiunea Amurg”: Se pregătește o lovitură de stat împotriva lui Putin?
wowbiz.ro
„Nu va mai avea cine să plătească pensiile”. Avertisment dur despre marea pensionare care poate bloca România
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un curier aflat pe scuter a fost izbit din plin de o mașină, pe Bulevardul Pipera din București. Victima a ajuns de urgență la spital
iamsport.ro
Momentul care i-a rupt sufletul în două Nadiei Comăneci: ”Dacă ar fi știut mama, ar fi intrat într-o panică de nedescris” 
MediaFlux
Cine este și cum arată fosta soție a noului premier al Ungariei. Péter Magyar a fost căsătorit cu o femeie superbă!
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj