Admitere 2025: Facultăți cu zeci de locuri la buget fără candidați

Mii de locuri au rămas neocupate în toată țara, iar profesorii speră ca sesiunea din septembrie să-i atragă pe candidați la facultate. La nivel național, numărul elevilor a scăzut cu aproape 20%, factorul demografic, dar și lipsa interesului pentru învățământ superior, contribuind la acest declin.
Alina Costache
04 sept. 2025, 18:10
Admitere 2025: Facultăți cu zeci de locuri la buget fără candidați

Prima etapă de admitere din vară a reprezentat un semnal de alarmă pentru facultăți. Cele mai multe locuri bugetate de la Universitatea din Bucureşti sunt la facultăţile de Biologie, Fizică, Limbi Străine, Ştiinţe Politice şi Teologie Ortodoxă.

„Vor altceva pe piaţa muncii, vor venituri imediate, vor joburi interesante. Una dintre marile probleme pentru interesul mai scăzut la universitate să ştiţi că este faptul că învăţământul nostru nu este unul atractiv ca metodă de predare”, a explicat rectorul Universităţii din Bucureşti, Marian Preda, conform Observator.

Înscrierile continuă până pe 22 septembrie, dând profesorilor o ultimă speranță.

„Au ramas in jur de 70 de locuri la buget. Facultatea de Agricultură are trei specializări, Facultatea de Îmbunătăţiri Funciare şi Ingineria Mediului cu patru specializări, Facultatea de Biotehnologii” a spus prorectorul Universităţii de Științe Agronomice și Medicină Veterinară.

Citește și: Dragoș Bucur dezvăluit motivele pentru care a renunțat la „Românii au talent”. Ce planuri de viitor are actorul

Admiterea în toamnă se va face doar în baza dosarului

Candidații pot fi admiși mai ușor la facultate, în baza dosarului și a mediei ponderate de la bacalaureat.

„Vestea bună pentru candidaţii din toamnă este că admiterea se face doar în baza unui dosar. Adică media ponderată între media de la bacalaureat şi nota de la una dintre cele trei discipline obligatorii” a explicat Mădălina Iacob.

Alexandra s-a decis pe ultima sută de metri să se înscrie la Facultatea de Agricultură. După Bacalaureat, credea că facultatea nu e pentru ea.

„Adevărul este că mi-a fost foarte greu să mă decid. Nu prea ştiu încotro să o iau, şi chiar mi se pare cea mai bună variantă pentru că chiar am nevoie de un job şi după facultate, nu doar să fac o facultate de dragul de a o face”, a explicat Alexandra.

Citește și: Cu ce se ocupă Daiana Anghel după divorțul de Sorin Gonțea. Cei doi au decis să o ia pe drumuri separate după un deceniu petrecut împreună

În unele universități, abandonul depășește și 30%

„Undeva 15-20% din candidaţii care nu s-au regăsit pe o listă la admiterea din vara sau s-au răzgândit şi au optat pentru un loc la universitatea noastră”, a spus Costel Samuil, prorectorul Universităţii „Ștefan cel Mare” din Iași.

La Iași au rămas 39 de locuri disponibile la 3 programe de studii.

Abandonul universitar depăşeşte 30% în unele facultăţi din România.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cine a îmbrăcat-o pe Alexandra Căpitănescu la Eurovision. Ținuta româncei, realizată de soția unui celebru avocat
Capital.ro
Premiu pentru cuplurile de pensionari. Vârstnicii din România care pot încasa 500 de lei de la Primărie
Playtech.ro
Câți bani pierzi după un an cu o mașină nouă. Modelele care ajung să valoreze cu zeci de mii de euro mai puțin
Adevarul
Surpriză de la ANAF - Introduce Inteligența Artificială pentru controale. Experții avertizează: „Apar halucinații, riscul de erori e uriaș”
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Edi Iordănescu regretă ”războiul” cu fotbalistul pe care nu l-a convocat la națională: ”I-am plătit o poliță atunci, dar acum îmi pare rău!”
MediaFlux
Amenzi de 1.000 de lei pentru cei care hrănesc păsările. Poliția Locală ia măsuri pe domeniul public
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi