Un avion Su-27 al forțelor ucrainene s-a prăbușit într-o misiune de luptă în Zaporojie. Pilotul și-a pierdut viața în urma incidentului

Avionul maiorului ucrainean Oleksandr Borovyk opera în regiunea Zaporojie când s-a prăbușit brusc. Este a doua astfel de pierdere a Ucrainei în acest an.
Irina Dumitrescu
12 sept. 2025, 10:24
Un avion Su-27 al forțelor ucrainene s-a prăbușit într-o misiune de luptă în Zaporojie. Pilotul și-a pierdut viața în urma incidentului
Un avion Su-27 al forțelor ucrainene s-a prăbușit într-o misiune de luptă în Zaporojie. Pilotul și-a pierdut viața în urma incidentului

Un avion de vânătoare ucrainean Su-27 s-a prăbușit în regiunea Zaporojie în timpul unei misiuni de luptă pe 11 septembrie. Pilotul, maiorul Oleksandr Borovyk, a fost ucis în incident. Cauza accidentului rămâne neclară.

Pilot ucrainean de Su-27 mort în urma prăbușirii avionului în Zaporojie

Brigada 39 de Aviație Tactică a Forțelor Aeriene Ucrainene a raportat că, în jurul orei 13:30, un avion Su-27 aflat sub controlul maiorului Oleksandr Mykolaiovych Borovyk, în vârstă de 30 de ani, s-a prăbușit în circumstanțe necunoscute. Aeronava executa o misiune de luptă în direcția Zaporojie – sudul Ucrainei – când s-a pierdut contactul.

Citește și : Ucraina, atac prin surprindere. Rusia a doborât 9 drone care vizau Moscova. Reuniune de urgenţă a ONU înainte de excerciţiile militare „Zapad” Belarus-Rusia

Brigada a confirmat că Borovyk a murit în incident. Autoritățile ucrainene investighează în prezent cauza prăbușirii avionului Su-27.

Potrivit publicației ucrainene Militarnyi, avioanele de vânătoare Su-27 din Brigada 39 au fost folosite activ în timpul invaziei rusești a Ucrainei pentru misiuni care vizează sistemele de apărare aeriană rusești cu rachete antiradiații. De asemenea, acestea servesc ca purtătoare de bombe aeriene ghidate de precizie, inclusiv JDAM, AASM și GBU-39.

Citește și : Zelenski se oferă să ajute Polonia, dar pune condiţii: „Este nevoie de coordonare generală, de preferat condusă de Ucraina”

Avioanele sunt, de asemenea, angajate în apărarea aeriană a Ucrainei, interceptând atacuri cu rachete și drone rusești în interiorul țării.

Aceasta marchează a doua pierdere a unui Su-27 ucrainean în 2025. În aprilie, un alt avion de vânătoare s-a prăbușit în timp ce respingea un atac al dronelor rusești. Pilotul respectiv a supraviețuit după ce s-a ejectat cu succes.

DailyBusiness
Joburi 2025. Unde te poți angaja dacă nu ai studii superioare. Marile orașe sunt cele mai ofertante. Sectorul de activitate care este permanent în căutare de angajați
Spynews
Halloween 2025: Idei de costume, decorațiuni și cum să organizezi o astfel de petrecere acasă
Fanatik.ro
Ce averi au candidații favoriți la alegerile pentru Primăria Bucureștiului. Cine e cel mai bogat dintre Drulă, Ciucu și Băluță
Capital.ro
A murit unul din profesorii de geniu ai țării. Diana Șoșoacă spune adio unui mare român: O făclie a românismului, veșnic arzând pentru adevăr
Playtech.ro
Un nou marcaj rutier în București schimbă regulile în intersecții. Ce trebuie să faci ca să nu iei amendă
Adevarul
Război de distrugere: Putin nu mai vrea să cucerească Ucraina, ci să o ruineze
wowbiz.ro
AVEM PRIMA REACȚIE a lui Irinel Columbeanu după ce Monica Gabor s-a întors în România: „Nici nu m-a...”
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Ioana Țiriac, în bikini, i-a pus pe jar pe arabi!
kanald.ro
Doi dintre bărbații care au murit în Munții Făgăraș erau polițiști. Niciunul nu era echipat corespunzător pentru drumențiile montane
Cancan.ro
Ce a făcut mulțimea când Principesa Margareta și Principele Radu au ajuns la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului
iamsport.ro
Fostul jucător al FCSB susține că echipa lui Gigi Becali ar putea fi desființată: ”În sfârșit!”
MediaFlux
Analize medicale gratuite. Lista investigațiilor decontate anual de CNAS
stirilekanald.ro
Câtă durere! Alina a murit în urma unei crize de astm bronșic. Tânăra de 30 de ani era mama unei fetițe de 7 ani: „Oamenii ca ea nu se uită ușor”
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara